Reklama

Reklama

Dziecko zmienia wszystko

Rozmowa z psycholog, psychoanalityk Aliną Henzel-Korzeniowską

Czy małżeństwo bez dziecka jest niepełne? Czy posiadanie dziecka musi być najważniejszym celem małżeństwa?

Reklama

A.H.-K: Dziecko nadaje sens związkowi. Jest dla kogo budować dom, sprzątać, zostawić spadek. W wielu wypadkach ludzie znajdują jednak sens poza dzieckiem, na przykład w poświęceniu się jakiejś wspólnej pasji. Z decyzją o dziecku nie należy się zbytnio spieszyć. Na początku wspólnego życia małżonkowie powinni mieć czas, by nasycić się sobą nawzajem.

Kiedy najlepiej zdecydować się na dziecko?

A.H.-K: Trudno jest określić ten właściwy moment, ale trzeba uważać, żeby go nie przeoczyć i nie odkładać w nieskończoność decyzji o dziecku. Z czasem bowiem jest ją coraz trudniej podjąć, gdyż ludzie przyzwyczajają się do bycia tylko we dwójkę. Przeraża ich perspektywa nowych obowiązków, które mogą zakłócić dotychczasowy tryb życia i ograniczyć swobodę. Wiele par chce najpierw ustabilizować swoją sytuację zawodową i ekonomiczną. Trzeba jednak pamiętać, po co się to wszystko robi. Zdarza się, że za odwlekaniem decyzji o dziecku kryje się ucieczka przed odpowiedzialnością, brak gotowości do podjęcia nowych zobowiązań, różnego rodzaju lęki, jak strach przed ciążą, jej prawidłowym przebiegiem czy nawet obawa zdeformowania sylwetki. Nie można też zapominać o pewnych ograniczeniach biologicznych związanych z upływającym czasem.

Dziecko wzbogaca związek, ale z drugiej strony zubaża go, np. o sferę wolności i intymności...

A.H.-K: Rodzice, którzy rzeczywiście kochają dziecko, nie odczuwają utraty wolności. Oczywiście zdarzają się osoby, które mają tak silną potrzebę niezależności, że na początku bardzo cierpią, ale część z nich z czasem uczy się kompromisów. Inni z kolei z tego powodu nie decydują się na posiadanie potomstwa. Dziecko, oczywiście, zabiera intymność swoim rodzicom. Jest zawsze obecne jako ta trzecia osoba, przebywając choćby w drugim pokoju. W każdej sytuacji trzeba je brać pod uwagę zarówno związanej z aktywnością seksualną, jak i w sytuacji rozwiązywania konfliktów lub kłótni. Jeśli jednak rodzice chcą, to zawsze potrafią zorganizować życie tak, by zapewnić sobie trochę niezbędnej intymności.

Dowiedz się więcej na temat: małżeństwa | rodzice | dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje