Reklama

Reklama

Jak nie dać się wykorzystywać i nie mieć poczucia winy

Wciąż ktoś czegoś od ciebie chce, a ty nie potrafisz odmówić? Czujesz, że tak dłużej być nie może? Najwyższy czas to zmienić!

Większość z nas została wychowana w przeświadczeniu, że w życiu należy kierować się dobrem innych, a nie własnym. Ile razy w dzieciństwie słyszałaś: "Nie bądź egoistką, nieładnie myśleć tylko o sobie". Takie myślenie zostało ci w głowie do dziś. Nie umiesz odmawiać, bo nie chcesz być niedobra. Poza tym za każdym razem, kiedy próbujesz komuś odmówić, zaczynają cię męczyć wyrzuty sumienia. A przecież odrobina zdrowego egoizmu wcale nie jest taka zła!

Reklama

Nie musisz w stosunku do każdego zachowywać się jak Matka Polka. Nadmierna życzliwość wobec innych może doprowadzić do tego, że ludzie zaczną cię wykorzystywać! Co prawda większość robi to całkiem nieświadomie, po prostu przyzwyczaja się, że zawsze masz czas i jesteś chętna do pomocy. Ale być może w twoim otoczeniu jest ktoś, kto stale czegoś od ciebie oczekuje, nie licząc się z twoimi uczuciami i możliwościami?

Pamiętaj: są sytuacje, w których pomoc drugiej osobie jest niezbędna, ale są i takie, gdy bez wyrzutów sumienia masz prawo odmówić. Nic w tym złego. Czas zadbać o własne interesy i samopoczucie!

Przyjaciołom naucz się mówić "nie"

Sama dobrze wiesz, że przyjaciele powinni sobie pomagać. Ale czy w twoim wypadku regułą nie stało się spełnianie cudzych próśb? Czy bliscy znajomi nie nauczyli się, że twoje zaangażowanie to w zasadzie pewnik? Np. zdarzyło się, że przez trzy lata z rzędu urządzałaś u siebie imprezę sylwestrową. Ku twojemu zdumieniu okazało się, że czwartego roku wszyscy oczekiwali, że i tym razem przygotujesz noworoczne przyjęcie! I byli bardzo rozczarowani, że masz inne plany. Uważali wręcz, że powinnaś była ich uprzedzić i próbowali cię przekonać, że popełniasz błąd: masz przecież takie duże mieszkanie, idealne na tańce. Pomyśl, czy takie roszczeniowe zachowanie jest przejawem przyjaźni czy raczej wykorzystywania jednej strony.

Proszą o załatwienie czegoś po znajomości.

Córka przyjaciół próbowała dostać się do renomowanego liceum, w którym pracujesz. Niestety miała za mało punktów i nie została przyjęta. Egzamin gimnazjalny nie poszedł jej najlepiej, a oceny także pozostawiały wiele do życzenia. A twoja szkoła ma określony, dość wysoki pułap punktów, który muszą osiągnąć jej przyszli uczniowie.

Przyjaciele poprosili cię, żebyś mimo to porozmawiała z dyrektorem i pomogła załatwić przyjęcie córki "po znajomości". Wiesz, że dziewczynka ma za słabe wyniki i jest ci niezręcznie rozmawiać o niej z przełożonym.

Co zrobić? Wyjaśnij znajomym procedury przyjmowania uczniów do twojej szkoły. Powiedz, że nie są praktykowane odstępstwa i nie przyjmuje się kogoś, kto nie spełnia wymaganych warunków. Zaznacz, że rozmowa z dyrektorem poważnie wpłynęłaby na twój autorytet w szkole. Odmów im stanowczo, ale łagodnie.

Możesz natomiast zaoferować pomoc. Spróbuj im coś doradzić i wspólnie zastanówcie się nad inną placówką. Podkreśl, że twoja szkoła jest bardzo wymagająca względem uczniów i mogłaby być dla ich dziecka ogromnie stresująca.

Przychodzą nie w porę

Nareszcie weekend. Myślisz: "wreszcie odpocznę". I co? Akurat w porze obiadu zjawiają się goście. Bez telefonu, bez zapowiedzi, po prostu stają w drzwiach. Za pierwszym, drugim razem było to przyjemne, ale kolejne odwiedziny stały się męczące. Ty po całym tygodniu znów stajesz w kuchni i gotujesz, zmywasz, podajesz kawę. Z obiadu musisz wyczarować dodatkowe porcje, więc na następny dzień już nic nie zostaje i trzeba znów gotować. Lubisz przyjaciół, ale chciałabyś, by szanowali twój czas.

Co zrobić? Oczywiście najłatwiej jest zasugerować im przy kolejnej wizycie, że dobrze, żeby dzwonili wcześniej, bo przecież mogliby cię nie zastać. Niestety to nie podziała na stwierdzenie "no, trudno, ale zawsze warto próbować!". Powiedz wtedy, że niedziela jest dla ciebie dniem dla rodziny, że chcecie pobyć razem, bo macie dla siebie mało czasu w tygodniu.

Jeśli i to nie pomaga, by przyjaciele nauczyli się zapowiadania swoich wizyt, musisz podjąć bardziej drastyczne kroki. Zmień porę obiadu na wcześniejszą i w chwili, gdy "przypadkiem" wpadną znajomi po prostu poinformuj ich, że właśnie wychodzicie, bo już zaplanowaliście sobie spacer do ZOO.

Nie chodzi o to, żeby być ostentacyjnie niegrzecznym, ale musisz im uświadomić, że twój czas jest tak samo ważny, jak ich.

Dowiedz się więcej na temat: seks | Przyjaciele

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje