Jak nie popełniać błędów swoich rodziców

Kiedyś byli dla ciebie ideałami. Jednak z wiekiem zaczęłaś zauważać, że nie zawsze postępują dobrze. Ucz się na ich pomyłkach i żyj inaczej!

Zdarza ci się czasem myśleć, że mimo usilnych starań, żyjesz jak twoja mama? Te same reakcje, to samo milczenie po sprzeczce z mężem, ten sam schemat rodziny. Denerwuje cię to, bo przecież tyle razy obiecywałaś sobie, że twoje życie będzie inne. W takich chwilach masz żal do rodziców. Może nawet jesteś na nich zła... Wspominasz dzieciństwo i wszystko wydaje ci się jakąś straszną pomyłką. Czujesz się zagubiona, bo boisz się, że jesteś skazana na powielenie schematu. A rodzice nierzadko utwierdzają cię w tym błędnym myśleniu. Zastanów się nad zmianami.

Reklama

Każdy z nas już od najmłodszych lat uczy się poprzez doświadczenie i obserwację. Naszym głównym wzorcem są właśnie rodzice. Patrzymy, jak sobie radzą z emocjami: gniewem, smutkiem, radością. Czy są pewni siebie, czy raczej ulegli? Jak wyglądają ich codzienne kontakty z innymi ludźmi, jak rozmawiają ze sobą?

Jak własna matka

To były twoje prywatne lekcje życia, z którymi wkraczasz w dorosłość, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Dziwisz się czasem, że zachowujesz się jak twoja mama? Robisz to automatycznie, bo innych zachowań nie znasz. Jeśli w porę nie uświadomisz sobie "scenariuszy", które wgrywały się w twoją głowę całymi latami, możesz zacząć powielać nawet znienawidzone sytuacje.

Skrajny przykład? Twój tata pił, a dzieciństwo było dla ciebie koszmarem. Już wtedy obiecałaś sobie, że w twoim domu nigdy nie będzie alkoholu. Minęły lata i nawet nie zorientowałaś się, kiedy zaczął popijać twój mąż. Kiedy braliście ślub, był przecież taki cudowny, wrażliwy, kochający... Teraz jest identyczny jak twój ojciec. Jesteś przerażona. Jak to się mogło stać?

Bardzo często nieświadomie wchodzimy w relacje przypominające te, w których żyli rodzice. Choć wcale nie chcemy, wybieramy partnera podobnego do ojca. Dlaczego? Bo mężczyźni przyciągają nas cechami, które dobrze znamy z domu. Oczywiście nie tylko tymi najgorszymi. Ale gdybyś spytała mamę, jaki był twój ojciec, gdy za niego wychodziła, pewnie powiedziałaby, że czuły i kochany.

Dlatego jeśli nie chcesz żyć jak twoi rodzice, pragniesz wychować swoje dzieci inaczej, niż ty zostałaś wychowana, chcesz przekazać im inne wzorce - czeka cię sporo pracy. Pierwszym krokiem do nowego życia jest uświadomienie sobie rządzących tobą schematów i sposobów reagowania. Powinnaś bacznie obserwować własne reakcje, przypominać sobie różne sytuacje nawet z dalekiej przeszłości. Postaraj się przywołać to, co ci przeszkadzało i z czym się nie zgadzałaś w domu rodzinnym. I to, co sobie obiecywałaś.

Nie obwiniaj rodziców. Skup się na sobie i na własnych przeżyciach. W końcu nauczyłaś się od nich także wielu dobrych rzeczy. Twoje dzisiejsze życie zależy tylko od ciebie. Zawsze możesz zmienić swój związek czy pokazać swoim dzieciom inny świat.

Psychologowie twierdzą, że najgorszym błędem rodziców wobec dzieci jest pobłażanie i ignorowanie ich uczuć. Nasi rodzice, zdaniem psychologów, pokazują nam nie tylko jak żyć, ale także jak oceniać i traktować siebie.

Dowiedz się więcej na temat: dzieciństwo | córka | matka | milczenie | rzeczy | rodzice

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje