Jak poskromić kobiecą zazdrość

To uczucie może odebrać ci wiarę w siebie albo… zachęcić do zmian. Jak nad nim zapanować?

To uczucie może odebrać ci wiarę w siebie albo… zachęcić do zmian
To uczucie może odebrać ci wiarę w siebie albo… zachęcić do zmian123RF/PICSEL

Naturalne, że porównujesz się z innymi kobietami. Gorzej, jeśli wydaje ci się, że wszystkie są od ciebie szczęśliwsze, ładniejsze, mądrzejsze itd. Zazdrościsz im tego, czego sama nie masz, a co bardzo chciałabyś mieć: udanej rodziny, urody, kariery zawodowej.

Czujesz żal i rozgoryczenie, nie potrafisz cieszyć się z własnych osiągnięć, bo wydaje ci się, że jesteś do niczego. Możesz pozbyć się takiego nastawienia!

Doceniaj bliskich

Na tle ambitnych i zaradnych mężów koleżanek twój wydaje się życiowym nieudacznikiem? Dzieci przyjaciółek też zdają się być grzeczniejsze i bardziej zdolne? Porównując swoją rodzinę do innych, czujesz się sfrustrowana.

Pamiętaj, że nie ma mężów idealnych, są za to mądre żony, które potrafią ich przedstawić w odpowiednim świetle. Jest wielce prawdopodobne, że życie twojej koleżanki nie wygląda tak różowo, jak je opisuje.

Gdybyś znalazła się na jej miejscu, mogłoby się okazać, że… wcale nie masz jej czego zazdrościć! Możesz jednak wziąć z niej przykład i zacząć w inny sposób myśleć i mówić o swojej rodzinie. Może twój mąż średnio zarabia, ale za to jest świetnym ojcem i czułym partnerem.

Być może dzieci nie mają samych piątek, jednak chętnie pomagają ci w domu. Skup się na zaletach swoich bliskich. Nie porównuj swojej rodziny, tylko pielęgnuj i wzmacniaj wasze relacje poprzez różne rytuały, np. wspólne posiłki itp.

To jest dobre rozwiązanie:

Umiejętnie motywuj. Jak najczęściej chwal męża i dzieci w obecności innych osób. Dzięki temu będą się bardziej starać!

Dostrzeż własne zalety

Patrzysz na koleżanki i czujesz się jak szara myszka. Jedna ma super zgrabne nogi, druga świetnie się ubiera, trzecia może zjeść pudełko czekoladek i nie przytyje… Zazdrościsz innym kobietom atrakcyjności i tego, że potrafią ją wyeksponować .

Poproś dwie życzliwe koleżanki, które cenisz za dobry gust, aby powiedziały ci, jakie są mocne strony twojej sylwetki. W jakich strojach dobrze wyglądasz, a których nie powinnaś nosić, w jakiej fryzurze byłoby ci do twarzy.

Taka konstruktywna krytyka pomoże ci spojrzeć na siebie łaskawszym okiem, a jednocześnie zastanowić nad tym, w jaki sposób możesz poprawić swój wizerunek.

To jest dobre rozwiązanie:

Znajdź swój styl. Postaw na jakiś element garderoby, który będzie twoim znakiem rozpoznawczym i podkreśli twój typ urody. To mogą być np. fantazyjne kolczyki, kolorowe szale albo etniczna biżuteria.

Popraw swoją samoocenę

Skończyłaś te same studia co koleżanki – one już kilka razy awansowały, podczas gdy ty wciąż tkwisz na tym samym stanowisku. Zazdrościsz im przebojowości, pomysłów i odwagi do podejmowania nowych wyzwań.

Zamiast z rozgoryczeniem patrzeć na osiągnięcia innych, pomyśl, co ty możesz zrobić dla siebie, czego chciałabyś się nauczyć i co mogłabyś przez to uzyskać.

Lepsze stanowisko, wyższe zarobki a może większą swobodę w planowaniu pracy i zarządzaniu swoim czasem? Zastanów się także, czy pracujesz z pasją. Ludzie, którzy osiągają sukcesy zawodowe, przeważnie lubią to, co robią.

Jeśli obecna praca nie daje ci satysfakcji, może warto pomyśleć o tym, by coś zmienić? Nie siedź bezczynnie! Sprawdź, jakie kursy doszkalające mogłyby ci pomóc w rozwoju kariery, i zapisz się na nie. Już sam fakt, że zaczęłaś robić coś, by zmienić swoje życie, sprawi, że twoje poczucie wartości wzrośnie.

Aby utrzymać ten stan, stawiaj sobie krótkoterminowe cele i z całych sił dąż do tego, by je zrealizować.

To jest dobre rozwiązanie:

Pielęgnuj swoje „obszary sukcesu”. Staraj się często robić rzeczy, które sprawiają ci przyjemność i powodują, że jesteś z siebie dumna. Dzięki temu wzrośnie twoja pewność siebie i wiara we własne siły.

Naj
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas