Reklama

Reklama

Jak rozwiązywać problemy?

Która z nas nie marzy o tym, by żyć lekko i przyjemnie, bez większych kłopotów? Niestety nie zawsze da się uniknąć trudnych czy stresujących sytuacji...

Możesz kierować swoim życiem tak, by zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia, ale wszystkiego przecież nie zaplanujesz, nie wszystko da się przewidzieć i mieć pod kontrolą? Prędzej czy później w twoim życiu pojawi się problem, który wymaga głębszego zastanowienia a jego rozwiązanie może cię kosztować kilka nieprzespanych nocy.

Reklama

Kiedy tak się stanie nie pozwól aby problem cię przytłoczył, odbierając siły, energię i dobry nastrój. Uwierz, że nawet z najtrudniejszej sytuacji jest jakieś wyjście - pozytywne nastawienie to pierwszy krok do rozwiązania problemów.

Krok po kroku

Twoje działania powinny przebiegać według konkretnego planu. Spróbuj zapisać kolejne jego punkty i czynności, które zbliżą cię do skutecznego rozwiązania problemu.

Krok 1- Co jest istotą problemu?
Spróbuj dokładnie i szczegółowo określić swój problem. Na czym on właściwie polega, z czym masz trudności?

Krok2 - Jakie są sposoby rozwiązania problemu?
To etap burzy mózgu - wyszukaj i zapisz jak najwięcej pomysłów. To ważne aby ich nie oceniać - pod względem ich użyteczności czy też realności wcielenia w życie. Zapisz wszystko, co przyjdzie ci do głowy, nawet jeśli początkowo wyda ci się głupie i bez sensu!

Krok3 - Oceń swoje pomysły
Zapisz wszystkie wady i zalety każdego pomysłu na rozwiązanie problemu.

Krok4 - Wybierz najlepsze rozwiązanie
Przeanalizuj dokładnie wady i zalety swoich pomysłów. Wybierz to, które ma najwięcej plusów, albo... najmniej minusów. Czasem tracimy czas na poszukiwanie rozwiązania idealnego, które po prostu nie istnieje. Jeśli więc nie masz innego wyjścia wybierz rozwiązanie nie do końca dobre, ale lepsze od innych!

Krok5 - Czas na działanie!
Zastanów się od czego zacząć i stopniowo wcielaj w życie swój plan. Nie zniechęcaj się, jeśli pojawi się jakaś trudność w realizacji wybranego przez ciebie pomysłu. Jeśli nie uda ci się pokonać tej przeszkody być może będziesz musiała wypracować jakiś lepszy sposób?

Nie poddawaj się! Niektóre problemy życiowe są przecież tak trudne i złożone, że będziesz musiała wypróbować kilka strategii ich rozwiązania, zanim na dobre pozbędziesz się kłopotu.

Małgorzata Zwolak-Kamińska

Dowiedz się więcej na temat: problem | problemy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje