Reklama

Reklama

Jak się rozstać w czasach Facebooka?

Skończyłaś związek, ale były partner nie przyjmuje tego do wiadomości... Dziś zerwanie jest trudniejsze, bo oglądając twój profil na portalu społecznościowym, eks wciąż wie, co się u ciebie dzieje.

Mężczyzna to nie ślad po ołówku, a życie to nie kartka - związku nie da się wymazać dwoma ruchami gumki. Jeśli jednak przemyślałaś wszystkie za i przeciw oraz podjęłaś decyzję, to gratulujemy - dojrzałaś do wejścia w nowy etap życia. Najważniejsze za tobą. Teraz pora przejść do praktyki, która nie jest łatwa. Zwłaszcza gdy twój były nie chce kończyć waszego związku i... wciąż macie wspólnych znajomych na Facebooku.

Rozstanie na 100 proc.

- Najtrudniejsze w zerwaniu z chłopakiem było uświadomienie mu, że nie jesteśmy już razem - wspomina 28-letnia Edyta. - Zasypywał mnie mailami, odbierałam od niego błagalne SMS-y, nawet po dziesięć dziennie. Uważał, że przechodzę chwilowy kryzys, że okazując uczucie, przekona mnie do powrotu. Przysyłał kwiaty, przychodził pod pretekstem zabrania płyty. Zdesperowana, poprosiłam kolegę z pracy, żebyśmy udawali parę. Gdy Paweł zobaczył mnie z innym, odpuścił.

Reklama

Jeśli nie chcesz przeżywać tego, co Edyta, powinnaś jak dobry strateg zaplanować rozstanie i trzymać się konsekwentnie planu. Dlatego po zakończeniu związku zlikwiduj powody do dalszych kontaktów.

Wybierz dobre miejsce na ostatnią rozmowę

Błędem byłoby informowanie partnera o odejściu w jego lub twoim mieszkaniu. Bo potem on może nie chcieć wyjść albo ty usłyszysz: "Wynoś się!". Dlatego wybierz neutralne, niezbyt tłoczne miejsce. Unikaj waszej ulubionej knajpki, ponieważ możecie spotkać w niej znajomych, a poza tym atmosfera stanie się sentymentalna.

Daj swojemu eks parę dni na ochłonięcie i umówcie się na omówienie łączących was kwestii. Jednak liczbę "rozliczeniowych" spotkań ograniczcie do minimum. Rozstanie jest bolesne dla obu stron, nie ma sensu przeciągać tej sytuacji.

Nie kontaktuj się z byłym

To może być najtrudniejsze, bo chwile słabości przytrafiają się każdemu. Oprócz usunięcia go z Facebooka lub Naszej Klasy, wykasuj jego numer z komórki na wypadek, gdybyś w nocy po butelce wina zapragnęła przedyskutować sporne kwestie.

Nie pisz i nie czytaj jego maili i SMS-ów (mógł włączyć funkcję powiadamiania o przeczytaniu). Wiadomości kasuj przed odsłuchaniem. Na noc wyciszaj komórkę. Odbieranie głuchych telefonów o świcie nie należy do przyjemności. Pamiętaj, każdy kontakt z twojej strony przywraca mu nadzieję na odbudowę relacji.

Zerwij w realnym i wirtualnym świecie

Zrób listę spraw do załatwienia

Spisz sprawy, które musisz załatwić, by rozpocząć samodzielne życie. Przyda ci się to, zwłaszcza gdy wiązało was mnóstwo różnych interesów. Wynajmujesz mieszkanie po sąsiedzku? Poszukaj czegoś w innej okolicy. Planowaliście wypad na narty? Nie daj się na niego namówić, bo "przepadnie ci zaliczka", ale z niego nie rezygnuj. Zorganizuj go sobie od nowa. Najlepiej zapraszając znajomych, których nie łączą towarzyskie więzy z twoim byłym. Wyznacz sobie nagrodę za zrealizowanie każdego punktu z listy, to cię zmobilizuje do działania.

Oddaj byłemu jego rzeczy

Jeśli istnieje obawa, że eks upomni się o jakieś przedmioty, oddaj je. Stracisz tylko pieniądze, a zyskasz spokój i nie dasz mu pretekstu, by nękał cię o drobiazgi. Dla własnego dobra pozbądź się wspólnych zdjęć, prezentów itd. Nie wyrzucaj ich, spakuj i wynieś do piwnicy. Po paru miesiącach, gdy emocje ostygną, na chłodno ocenisz, co chcesz zatrzymać. To samo zrób ze zdjęciami, które trzymasz na desktopie. Jeśli nie chcesz ich skasować, schowaj do osobnego folderu i ukryj. Ważne, by nie pokazywały się za każdym razem, gdy włączasz komputer.

Jeśli ty chcesz odzyskać swoje rzeczy z domu eks, poproś przyjaciół, by je odebrali. Ty się tam nie pokazuj. Ponieważ w sieci dalej mogą być fotografie lub filmiki, na których jesteście razem, zastanów się, co z nimi uczynić. Masz prawo zażądać, by zniknęły z przestrzeni wirtualnej.

Ureguluj kwestie finansowe

Oddaj mu pieniądze, jeśli je od niego pożyczałaś, albo zażądaj zwrotu długu. Jeśli posiadaliście wspólne konto, należy je zlikwidować. Nowe otworzysz w krótkim czasie, nawet nie wychodząc z domu. A jeszcze możesz na tym zyskać, ponieważ banki oferują korzystne promocje nowym klientom.

Jeżeli mieszkaliście razem bądź łączyły was wspólne inwestycje, omówcie rekompensatę finansową (np. zwracasz mu w ratach sumę, jaką dołożył, gdy kupowałaś samochód). Jeśli trzeba, skonsultuj się z prawnikiem.

Zmień przyzwyczajenia

Zawsze jeździsz do pracy tą samą trasą? Poszukaj nowej. Zmień godziny wizyt na basenie, zapisz się do innego klubu fitness. Jeśli eks będzie zdesperowany, postara się "przypadkiem" wpadać na ciebie. Na jakiś czas zrezygnuj z chodzenia do waszych ulubionych miejsc. A jeśli on cię wyśledzi i stanie na twojej drodze? Spokojnie przywitaj się i... pożegnaj. Nie przyjmuj zaproszenia na kawę. Powiedz, że wszystko skończone i odejdź.

Mamo, tato, pomóżcie!

- Byliśmy z Marcinem krótko, ale szybko się zżyliśmy. Po zerwaniu zobaczyłam, jak związał się z moją rodziną - mówi 30-letnia Agnieszka, która zastała dawnego chłopaka u rodziców, bo "wpadł pomóc tacie przy aucie".

"Przyklejenie" się do twoich bliskich to próba podtrzymania kontaktu. Eks usiłuje poprzez nich wpłynąć na zmianę twojej decyzji. By temu zapobiec, powinnaś podjąć następujące kroki.

Poinformuj rodzinę o rozstaniu

Postaw ich przed faktem. Mówiąc, że planujesz skończyć związek, ryzykujesz, że będą naciskać na przemyślenie decyzji. Zwłaszcza gdy darzyli twego narzeczonego sympatią. Zakomunikuj, że ponieważ nie ma szans na uratowanie relacji, nie ma sensu roztrząsać przyczyn rozstania.

Poproś bliskich o zrozumienie. I ostrzeż, że były może próbować odzyskać cię, wkupując się w ich łaski. Jeśli on przyjaźni się z członkiem twojej rodziny, poproś o chwilowe zawieszenie kontaktu. Wasze zerwanie i tak będzie teraz głównym tematem rozmów, a tego chcesz uniknąć. 

Porozmawiaj z przyjaciółmi

Kończąc związek, tracimy średnio ośmiu znajomych. Trzy osoby z otoczenia byłego, trzy, które poznaliście razem, i dwie, które znałaś wcześniej. Jeżeli ktoś zerwie z tobą kontakt, pomachaj mu na pożegnanie, bo chyba nie był ci oddany. Pozostałych nie zamęczaj skargami. Wytłumacz, że ponieważ nie chcesz kontaktu ze swoim eks, będziesz unikać imprez, na które zostanie zaproszony. A przyjaciółce każ przysiąc, że odmówi, gdy będziesz chciała sprawdzić jego profil na Facebooku, korzystając z jej konta. Niech ci na to nie pozwoli!

Agata Brandt

Unikamy byłego w internecie

Eks pisze posty na twoim Facebooku, złośliwie komentuje wpisy albo wysyła rozpaczliwe wiadomości? Możesz się przed nim chronić.

Blokada całkowita. Kliknij w ikonkę kłódki na Facebooku i wybierz zakładkę "prywatność". Gdy kogoś blokujesz, on nie może już nawiązać z tobą kontaktu przez portal. Nie widzi tego, co zamieszczasz, ani twych komentarzy pod wpisami wspólnych znajomych. Nie może oznaczać cię na zdjęciach, zapraszać na wydarzenia ani zaczepiać na czacie. To pełne wykluczenie. Ma charakter obustronny, więc ty również nie będziesz mogła go obserwować. Pamiętaj, że usunięcie blokady nie przywróci automatycznie znajomości. Będzie to wymagało ponownego wysłania zaproszenia do znajomych.

Blokada częściowa. Kliknij w "więcej ustawień" i wybierz wariant, który ci odpowiada. Znajdziesz je pod ikonką "zębatką". Tak zyskasz możliwość decydowania, jakie posty oraz zdjęcia zamieszczane przez ciebie będą widzieć poszczególne osoby. Ktoś zablokowany tylko częściowo nadal pozostanie twoim znajomym, ale nie ujrzy niczego, co będziesz chciała przed nim ukryć.

Olivia
Dowiedz się więcej na temat: zerwanie | Rozstanie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy