U partnerów szukają tylko jednej rzeczy. Ta orientacja ma swoją nazwę!

Rośnie liczna osób, które otwarcie przyznają się do sapioseksualizmu i narzekają, że właśnie z tego powodu bardzo trudno jest im znaleźć partnera. Na czym polega ta orientacja? Jakie są objawy sapioseksualizmu?

Określenie "sapioseksualizm" wprowadził kilka lat temu jeden z portali randkowych
Określenie "sapioseksualizm" wprowadził kilka lat temu jeden z portali randkowych123RF/PICSEL

Choć słowo "sapioseksualizm" brzmi niezwykle egzotycznie i tajemniczo, ten rodzaj preferencji występuje częściej niż mogłoby się wydawać. Dla osób sapioseksualnych najbardziej atrakcyjną cechą partnera jest jego intelekt. Niezwykle podnieca je inteligencja, uwielbiają inteligentny flirt, a na swoich towarzyszy wybierają wyłącznie osoby mądre, oczytane, gotowe do emocjonujących dyskusji i ciętych ripost. Wiek, wzrost, kolor włosów czy oczu pełni dla nich drugorzędną rolę.

Czym jest sapioseksualizm?

"Sapiens" to po łacinie "myślący". Określenie "sapioseksualizm" wprowadził kilka lat temu amerykański portal randkowy OK Cupid, który pozwolił użytkownikom na zaznaczanie w swoim profilu takiej właśnie orientacji.

Od tamtej pory określenie weszło do powszechnego języka, a liczba osób, które otwarcie przyznają się do sapioseksualizmu, rośnie.

Sapioseksualiści wiążą się z osobami o nieprzeciętnej inteligencji i to właśnie ona jest pierwszą cechą, na którą zwracają uwagę. Partnerzy atrakcyjni fizycznie, pochodzący z wysokich sfer społecznych albo majętni nie robią na nich wrażenia tak długo, jak długo nie okaże się, że są także błyskotliwymi rozmówcami.

Sapioseksualista przedkłada piękno umysłu nad piękno ciała partnera
Sapioseksualista przedkłada piękno umysłu nad piękno ciała partnera123RF/PICSEL

Jak rozpoznać osobę sapioseksualną?

Sapioseksualista kto ktoś, kto potrafi zakochać się w pięknym umyśle partnera, ale także całkowicie stracić zainteresowanie drugą połówką, gdy okaże się, że nie jest ona materiałem na interesującego rozmówcę.

Jeśli porównamy kilku partnerów sapioseksualisty, z łatwością zauważymy, że osoby, z którymi był on związany na różnych etapach swojego życia, nie są do siebie w żaden sposób podobni: wyglądają całkiem inaczej, mają inne zawody czy styl życia. Wartością wspólną jest natomiast wyłącznie wszystko, co rozwija intelekt: książki, sztuka, nauka, media.

Czy sapioseksualiści lubią seks?

Oczywiście, choć od współżycia jako takiego, bardziej podnieca je rozmowa i słowny flirt. Na wczesnym etapie relacji zwykle długo spotykają się, by rozmawiać, spacerować i wymieniać się poglądami na najróżniejsze tematy.  Nie spieszą się z konsumpcją związku, a seks zawsze pozostaje dla nich na drugim planie. I nigdy nie pójdą do łóżka z kimś, kto nie imponuje im wiedzą!

Sapioseksualistom nigdy nie brakuje tematów do rozmowy
Sapioseksualistom nigdy nie brakuje tematów do rozmowy123RF/PICSEL

Czy sapioseksualizm jest zaburzeniem?

Wręcz przeciwnie! Jest pozytywnym trendem, chętnie promowanym przez media, ponieważ podnosi szanse na stworzenie trwałego i satysfakcjonującego związku. Dlaczego? Jak podkreślają psychologowie, fascynacja fizycznością drugiej połówki pozwala zbudować emocjonujący i pełen namiętności związek, ale niekoniecznie bardzo trwały. Poza tym uroda przemija, intelekt pozostaje.

Porozumienie intelektualne jest też tym, co łączy ludzi mocniej. Niewiele kwestii wiąże tak, jak wspólne zainteresowania, a częste rozmowy (o co w sapioseksualnych parach nietrudno) zbliżają ludzi i cementują ich relację.

Sapioseksualiści chętnie dobierają się w pary, dzięki czemu bez przerwy o czymś dyskutują, zawsze mając temat do rozmowy, wzajemnie inspirują się i motywują do poszerzania wiedzy, podrzucają sobie ciekawe lektury i zapraszają się wzajemnie na warte uwagi wydarzenia. No i stale są pełni podziwu dla intelektu drugiej połówki!

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas