Reklama

Reklama

Kto rządzi w domu?

Intuicje wysuwane przez naukowców odnośnie dominującej pozycji mężczyzny w rodzinie najwyraźniej rozmijają się z rzeczywistością. Jak wynika z badań amerykańskiego Uniwesytetu Iowa, to kobiety dowodzą domowym pokładem.

Ankieterzy udali się do 72 par z 7-letnim stażem małżeńskim. Średnia wieku badanych małżonków wynosiła około 33 lat. Wynik był zaskakujący. Okazało się bowiem, że to kobiety mają dominującą pozycję w momencie rozwiązywania problemów czy podejmowania ostatecznych i wiążących decyzji.

Skąd ta dominująca pozycja żon? - Kobiety biorą na siebie odpowiedzialność za układanie się relacji małżeńskich, dbają, aby w domu wszystko działało jak należy i żeby wszyscy czuli się szczęśliwi - stwierdza Megan Murphy - członkini ekipy przeprowadzającej badania.

Reklama

Wygadane i zdecydowane

Badanie obejmowało wypełnienie indywidualnej ankiety dotyczącej satysfakcji z małżeństwa. Jednym z poleceń było wskazanie przez każdego z małżonków problemu, którego nie potrafiłby rozwiązać samodzielnie, bez konsultacji ze swoją drugą połówką. Następnie pary dyskutowały przez 10 minut nad wskazanymi problemami w towarzystwie ankietera. Okazało się, że w dyskusji panie również przodują.

- Kobiety nie tylko po prostu więcej mówiły, ale miały więcej argumentów i lepiej broniły swojego stanowiska, jest to szczególnie interesujące - stwierdził David Vogel, profesor psychologii tamtejszego uniwersytetu.

Można zauważyć, że wyniki tych badań podważają nie tylko stereotyp kobiety podporządkowanej mężowi, ale też stereotyp kobiety, która w merytorycznej dyskusji nie jest w stanie stawić czoła mężczyźnie. Czy polskie kobiety też dowodzą domami?

Magdalena Szot

INTERIA.PL/AFP/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje