Reklama

Reklama

Mąż z depresją to nie koniec świata

Poznałaś super faceta - wesołego, towarzyskiego, z tysiącem pomysłów na minutę. Spędziliście razem naprawdę szalone chwile. Zakochałaś się, założyliście rodzinę, pojawiło się dziecko. Wasze życie zmieniło się, ale wciąż byliście szczęśliwi. Coś się jednak wydarzyło.

On stracił pracę. Okazało się, że możecie mieć trudności w spłacie kredytu... Atmosfera zrobiła się nerwowa. A potem, mimo że znowu wrócił do pracy, nie było już jak dawniej. Z trudem wyciągasz go teraz do znajomych - choć kiedyś był duszą towarzystwa. Wieczorami wpatruje się w ekran telewizora i niewiele mówi. W weekendy zawsze coś robiliście, prześcigaliście się pomysłami - gdzie iść i co zobaczyć - a teraz siedzicie w domu, bo on nie ma siły i chęci... Najchętniej leżałby w łóżku. Wkurzasz się więc i kłócicie się: "Co się z Tobą dzieje? Weź się w garść! Twoje lenistwo mnie wykańcza!" Ty się denerwujesz, niepokoisz, a on coraz bardziej zamyka i odsuwa... Co się dzieje?

Reklama

To może być depresja

Każdy z nas od czasu do czasu miewa gorszy nastrój, woli być sam, nie ma na nic ochoty. Ale takie samopoczucie zwykle nie trwa długo i nie powoduje istotnych zmian w naszym funkcjonowaniu. W depresji jest inaczej. Osoba chora może tygodniami, miesiącami oddawać się ponurym rozmyślaniom na temat siebie, świata i przyszłości. Wszystko widzi w czarnych barwach, a to sprawia, że czuje się przygnębiona, nic ją nie cieszy, wszystko zaś przytłacza. Życie wydaje się szare, nudne i bezsensowne. Chory na depresję często postrzega siebie jako osobę bezwartościową, niepotrzebną, której nic się nie udaje. Odsuwa się od ludzi, wycofuje z aktywności, traci zainteresowania (także seksem). Czuje się ciągle zmęczony, może mieć kłopoty z koncentracją i pamięcią, a także ze snem (nadmiar snu lub wybudzanie o wczesnej porze). Wielu chorych traci apetyt lub przeciwnie - szuka pocieszenia w jedzeniu. W cięższej depresji pojawiają się myśli o śmierci, lub samobójstwie.

Dlaczego właśnie on?

Depresja może wystąpić u każdego, bez względu na wiek, płeć, wykształcenie. Pewne czynniki mogą zwiększyć ryzyko jej wystąpienia. Jeśli np. Twój mąż stracił pracę, ma za sobą jakieś trudne, negatywne doświadczenia (także z dzieciństwa), to znajduje się w grupie ryzyka. Przewlekły stres spowodowany np. bezrobociem, problemy finansowe, mogą zwiększyć podatność na depresję. Podatność na zachorowanie może być też pochodzenia genetycznego - jeśli ktoś z rodziny partnera chorował na depresję, to prawdopodobieństwo, że on sam zachoruje, rośnie.

Dowiedz się więcej na temat: chory | koniec świata

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje