Reklama

Reklama

Miniprzewodnik po antykoncepcji

Wybór odpowiedniej, czyli skutecznej, bezpiecznej, dopasowanej do stylu życia czyli efektywnej metody antykoncepcji to bardzo ważna sprawa. W podjęciu decyzji powinien pomóc lekarz. Warto jednak wcześniej sprawdzić, co może nam zaproponować.

Środki antykoncepcyjne możemy podzielić na: mechaniczne, chemiczne oraz hormonalne.

Reklama

ŚRODKI MECHANICZNE

Prezerwatywa

Jak działa: Na zasadzie fizycznej bariery, powstrzymuje nasienie przed dostaniem się do pochwy.

Dla kogo: Kobiet, które często zmieniają partnerów i mają skłonność do intymnych infekcji.

Zalety: To łatwo dostępny i dość tani środek antykoncepcyjny. Nie tylko zapobiega niechcianej ciąży, ale chroni też przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Wady: Może osłabiać doznania seksualne, jej skuteczność w dużej mierze zależy od wprawy mężczyzny w posługiwaniu się prezerwatywą. Gdy zostanie uszkodzona lub pęknie, będzie zawodna.

ŚRODKI CHEMICZNE

Globulki, kremy plemnikobójcze

Jak działają: Na 10-15 minut przed stosunkiem wprowadza się je do pochwy. Mechanizm ich działania polega na upośledzeniu funkcji plemników.

Dla kogo: Odpowiednie dla kobiet ze skłonnością do infekcji intymnych, bo mają dodatkowe działanie bakteriobójcze.

Zalety: Poprawiają nawilżenie pochwy, co ułatwia odbycie stosunku.

Wady: Trzeba odczekać około 20-30 minut zanim się rozpuszczą i zaczną działać. Środki te zwykle obficie się pienią, co dla niektórych kobiet jest krępujące, a mężczyznom może przeszkadzać przy pieszczotach oralnych.

ŚRODKI HORMONALNE

Pigułka dwuskładnikowa (zawierająca dwa syntetyczne hormony płciowe: estrogen i progestagen.

Jak działa: Blokuje owulację i zagęszcza śluz w szyjce macicy, który staje się nieprzenikliwy dla plemników. Pigułkę łyka się codziennie przez 21 dni, a następnie odstawia na tydzień. W tej przerwie pojawia się miesiączka.

Dla kogo: Odpowiednia dla kobiet, które mają dużo samodyscypliny i są dobrze zorganizowane. Pigułkę bowiem należy przyjmować codziennie o tej samej porze (przerwy nie mogą być dłuższe niż 12 godzin).

Zalety: Nie tylko skutecznie zabezpiecza przed niechcianą ciążą, ale też zmniejsza objawy napięcia przedmiesiączkowego. Branie pigułki pozwala kobiecie uregulować swój cykl miesięczny, a nawet przesunąć termin miesiączki (np. podczas wyjazdu wakacyjnego).

Wady: U kobiet, które mają problemy żylne może zwiększyć zagrożenie chorobą zakrzepowo-zatorową. Niektóre kobiety biorące pigułki skarżą się na obniżenie libido albo spadek nastroju

Pigułka jednoskładnikowa

(tzw. minipigułka, zawiera jedynie małą dawkę progestagenu)

Jak działa: Progestagen zagęszcza śluz szyjkowy, przez co plemnikom trudno przez niego przeniknąć, nie blokuje jednak jajeczkowania. Pigułkę przyjmuje się codziennie, bez tygodniowej przerwy na miesiączkę.

Dowiedz się więcej na temat: wkładka | ginekolog | skuteczność | hormony | plaster | pigułki | środki | wady

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje