Reklama

Reklama

Mój kot się żeni!

Nie rozrzuca skarpetek po podłodze, nie krytykuje, je z ręki , łasi się i mruczy. Kot. Idealny towarzysz kobiety.

Domowy sojusznik

Kiedy wracasz do domu a w progu wita cię twój kot po prostu nie możesz się nie uśmiechnąć. Nawet jeśli pokłóciłaś się z chłopakiem lub koleżanką, w pracy nakrzyczał na ciebie szef, a zakupy się nie udały, teraz czeka cię miłe powitanie ze strony kogoś, kto cię wysłucha i na pewno nie będzie robił żadnych wymówek. Kot to nie tylko zabawny futrzak, naukowcy już dawno zauważyli ze koty mogą być doskonałym wsparciem dla osób narażonych na stres. Watson i Weinstein przebadali pracujące kobiety, które opiekowały się kotami. Okazało się, że są mniej podatne na depresje. Rzadziej doświadczają też negatywnych uczuć takich jak złość, niepokój, gniew. Psychologowie twierdzą wprost - posiadacze kotów są psychicznie zdrowsi (Straede i Gates). Nic dziwnego. Kotu, czy też psu nie musimy niczego udowadniać. Kiedy uczestnicy badań rozwiązywali zadania mając przy sobie swoje zwierze poziom stresu obniżał się. Dla porównania warto dodać, że rozwiązywanie takich samych zadań w obecności współmałżonka było bardziej stresujące niż pod okiem samego eksperymentatora

Reklama

Mruczący doktor

Dobry nastrój i miłe towarzystwo to nie wszystko co jest w stanie zapewnić ci twój kot. Posiadanie takiego pupila jest po prostu zdrowe. Obniża się ciśnienie oraz poziom poziom trójglicerdów i cholesterolu (Anderson 1992). Zmniejsza ryzyko chorób układu sercowo - naczynioweg.o Ryzyko zawału obniża się o 3%, zwierzęta te są też przydatne w rekonwalescencji osób które już zawał przeszły. Głaskanie kota poleca się osobom cierpiącym na reumatyczne bóle stawów. W USA i Wielkiej Brytanii doskonały wpływ kotów na zdrowie został doceniony już wiele lat temu - prowadzi się tam programy terapii z udziałem kotów (felinoterapii). Koty pomagają między innymi w rehabilitacji osób niepełnosprawnych, często są wykorzystywane w terapii osób starszych, również z chorobą Alzheimera. Także w Polsce do placówek rehabilitacyjnych, hospicjów i domów seniora wkraczają wyszkolone koty z Certyfikatem Kota Terapeuty Fundacji "Mruczący Terapeuta". Mruczący personel medyczny jest cierpliwy, nie bierze łapówek i nie strajkuje.

Koci wychowawca

Koty łagodzą obyczaje. Ich kojącemu wpływowi nie mogą oprzeć się nawet zatwardziali przestępcy. Dlatego w USA są one wykorzystywane w programach resocjalizacji więźniów. W nagrodę za dobre sprawowanie uczestnicy przedsięwzięcia mogą uczestniczyć w wycieczkach do schroniska, i tam opiekować się kotami. Mali wychowawcy odmieniają zachowanie swoich opiekunów, którzy stają się spokojniejsi i bardziej wrażliwi.. Po wyjściu z więzienia często zabierają ze schroniska swoich podopiecznych, natomiast rzadziej niż więźniowie spoza programu powracają do przestępczej działalności.

Warto więc mieć w domu lokatora, który ma tak zbawienny wpływ na zachowanie ludzi. Skoro koty radzą sobie z wychowaniem więźniów, można je też wykorzystać w wychowaniu dzieci. Jeśli potrafią rozmiękczać przestępcze serca, mogą uwrażliwić również twojego męża.

Kocie wesele

Ale czy nasz domowy terapeuta sam nie może być przyczyną stresu? Wiosenne i letnie miesiące sprzyjają amorom nie tylko wśród ludzi i może się zdarzyć, że pupil znika na całe dnie. Jeżeli wpada do domu tylko na chwilkę i w pośpiechu opróżnia miseczki, bardzo możliwe, że kogoś poznał i szykuje się kocie wesele. Jeżeli należysz do zdenerwowanych właścicielek, które zamiast zażywać relaksu gładząc futerko swojego ulubieńca, biegają wieczorami po okolicy nawołując jego imię - nie przejmuj się. Twój kot do ciebie wróci. Z ciepłego miejsca u mamy na kolanach i pełnej miseczki nie rezygnuje się nigdy.

Izabela Grelowska

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kotów | domowy | koty | kot

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy