Reklama

Reklama

On czy ona? Płeć do wymiany

Czy zdarzyło ci się spotkać kobietę, która zachowaniem przypominała mężczyznę, np. nosiła męską fryzurę i pasjami grzebała w samochodowym silniku? A może znasz faceta, z którym godzinami gadać można o kosmetykach czy rozstępach?

Być może była to osoba transseksualna, czyli ktoś, kto źle czuje się we własnym ciele, nienawidzi go i pragnie stać się osobą płci przeciwnej. W Polsce przypadki takie dotyczą 1 na 17 tys. kobiet i 1 na 57 tys. mężczyzn. Transseksualista to nie to samo, co transwestyta. Ten ostatni uwielbia się przebierać w "cudze " ciuszki, ale nie dąży do zmiany płci.

Reklama

Kim jest ta osoba w lustrze?

Problemy zaczynają się już w dzieciństwie. Malutka Marysia nie rozumie, co jej koleżanki widzą w ubieraniu lalek. Wolałaby kopać piłkę i bić się z chłopakami. Gdy dorasta, jest coraz trudniej. Pierwsze oznaki dojrzewania są dla niej czymś strasznym. W kobiecym ciele czuje się obco - nie akceptuje "kostiumu", w którym przyszła na świat. Może pojawić się depresja i myśli samobójcze. Zwykle jednak dopiero po okresie dojrzewania transseksualista zdaje sobie sprawę, kim jest naprawdę.

Błąd natury czy choroba?

Z przypadkiem transseksualizmu mamy do czynienia, gdy u zarodka męskiego rozwinie się mózg kobiecy i odwrotnie (a różnią się one budową i sposobem działania). Jak widać, transseksualizm nie wynika z woli czy upodobań seksualnych. To rodzaj choroby, której przyczyną są zaburzenia hormonalne u płodu. Skąd problem? Wiadomo, że niektóre potrawy zjadane przez kobietę w ciąży, np. soja - mogą wypływać na zwiększenie poziomu hormonów kobiecych. Nadmiar mięsa w diecie - działać przeciwnie. Być może to odpowiedź na pytanie, czemu w Azji Wschodniej jest tak duża liczba zniewieściałych mężczyzn. W Europie Środkowo-Wschodniej jest odwrotnie. Tu żyje najwięcej kobiet, które czują się mężczyznami. Dlaczego? Inna z teorii mówi, że silny stres przeżywany przez matkę w pierwszych tygodniach ciąży, najważniejszych dla kształtowania się mózgu dziecka, powoduje nadprodukcję hormonu męskiego - testosteronu. Niewykluczone, że to przeżycia wojenne w naszym regionie są przyczyną, że po II wojnie światowej urodziło się wiele kobiet transseksualnych, tj. z mózgiem mężczyzny. Dziś również średnio trzy razy częściej mamy do czynienia z kobietą pragnącą mieć ciało mężczyzny.

Dowiedz się więcej na temat: płeć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje