Reklama

Reklama

On kłamie, ona kłamie

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni zmyślają, kłamią i oszukują. Tyle, że w innych sytuacjach.

Każda z pań, które już od jakiegoś czasu umawiają się na randki przez Internet może opowiedzieć historię o tym, jak na spotkanie przyszedł niewysoki pan, który w swoim profilu wyraźnie zaznaczył, że ma metr dziewięćdziesiąt wzrostu. Z drugiej strony, niejeden mężczyzna ma za sobą kolację z kobietą o dziesięć lat starszą, niż jej zdjęcia zamieszczone na portalu randkowym.

Reklama

Mogą się też zdarzyć odwrotne sytuacje, lecz jest to dużo mniej prawdopodobne. Większość badań wykazuje, że mężczyźni i kobiety kłamią tak samo często, lecz ogólnie powody i sposób mówienia kłamstw są zupełnie inne.

Na zdjęciach: Siedem sposobów na udany networking

W szczegółach: 10 najlepszych internetowych serwisów randkowych

Na zdjęciach: Jak mieć udany romans w pracy

Na zdjęciach: 11 sposobów na zdemaskowanie kłamcy

"Jedna z moich klientek ma 47 lat, wygląda na 40, a w profilu podała wiek 35 lat", mówi dr Jonathan Alpert, psychoterapeuta i autor artykułów z poradami w czasopiśmie Metro. Alpert przyznaje, że jedna trzecia jego klientów korzysta z portali randkowych. "Mężczyźni zazwyczaj przekłamują swój wzrost lub wysokość zarobków. Kiedyś często podszywali się pod bankierów inwestycyjnych, choć nie wiem czy teraz zrobiłoby to na kimkolwiek wrażenie".

Jednak zarówno panie, jak i panowie lubią odjąć sobie kilka kilogramów.

Dlaczego kłamiemy

"Mężczyźni kłamią, aby podnieść swój status zawodowy", mówi Dennis Reina, autor Trust & Betrayal in the Workplace. "Kobiety kłamią, aby podnieść swoją pozycję społeczną".

Więc, gdy mężczyzna zajmuje się niedoszacowywaniem kosztów operacyjnych lub retuszowaniem wyników sprzedaży, według Reiny kobieta prawdopodobnie w tym czasie rozsiewa po biurze nie koniecznie prawdziwe plotki lub wymyśla wymówki, żeby nie zjawić się na uroczystej kolacji dla pracowników.

Męskie oszustwa w stylu Enronu mogą wydawać się dużo bardziej szkodliwe, lecz Reina, który doradza w sprawach funduszy inwestycyjnych firmom takim jak American Express, Boeing i Ben & Jerry's, mówi, że nie należy nie doceniać zgubnych skutków obmawiania kolegów za plecami: "Biurowa plotka to największy wróg komunikacji, zaufania i pacy zespołowej".

Kobiety, jak zauważa Reina, częściej posługują się typową wymówką "Źle się czuję", aby wymigać się od porannego spotkania lub odwlec termin realizacji zadania. Natomiast mężczyźni wolą wymyślić coś bardziej w stylu macho, by nie wyjść na słabeuszy. "Kobieta powie, że ma migrenę, zaś jej kolega z pracy raczej stwierdzi, że musiał pójść do sądu, by załatwić sprawę z kimś, kto chciał go oszukać".

Jak kłamiemy

"Mężczyzna kłamie w sposób bardziej otwarty", mówi dr Craig Fabrikant, psycholog w Hackensack University Medical Center w New Jersey. "Jeśli spytasz, czy był wczoraj na torze wyścigów konnych, powie "Skądże. Nawet nie byłem w pobliżu żadnego toru". Kobieta ma skłonność do lawirowania, zmieniania tematu lub mówienia półprawd. Może przyznać się do wizyty w centrum handlowym, ale już nie wspomni z kim tam była".

Fabrikant mówi, że mężczyźni częściej wolą przemilczeć pewne sprawy. "Jeśli nikt o tym nie wie, to nic się nie zdarzyło", doktor wyjaśnia męski tok rozumowania.

W dzisiejszych czasach, jak mówią eksperci, kobiety i mężczyźni z równą częstotliwością kłamią o romansach. (Dawniej to mężczyźni miewali ich więcej i więcej na ten temat kłamali). Jeśli chodzi o złe zarządzanie pieniędzmi, to obie płcie kłamią, lecz mężczyźni częściej w ten sposób zatajają swoje nieudane inwestycje lub niewłaściwe zarządzanie pieniędzmi. Podczas gdy kobiety (również te zarabiające tyle samo lub więcej niż mężczyźni) kłamią na temat wydawania pieniędzy na zakupy.

"Mężczyźni nie widzą potrzeby kupowania pięciu par butów, więc kobiety nie chwalą się swoim partnerom takimi zakupami", mówi Alpert. "Panowie rzadko kłamią na temat zakupów, zwłaszcza butów".

Kłamstwo wiąże się z zachowaniami typowymi dla obu płci (nerwowość, dotykanie twarzy, częste mruganie), jednak istnieją pewne różnice. Fabrikant mówi, że mężczyźni kłamią patrząc rozmówcy prosto w oczy; kobiety odwracają twarz lub patrzą w dół. Mężczyźni zaczynają wtedy mówić niewyraźnie, zaś kobiety mówią coraz szybciej.

Dowiedz się więcej na temat: asystentka | kłamstwa | partner

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje