Reklama

Reklama

On mnie krytykuje!

Drobna gafa popełniona na przyjęciu, małe towarzyskie potknięcia na które nikt nie zwrócił uwagi. Szybko uległyby zapomnieniu gdyby nie on. Nasz osobisty krytyk.

Nasz partner, od którego oczekujemy, że w towarzystwie będzie raczej amortyzował nasze potknięcia, może okazać się najsurowszym krytykiem. Błędy, których nikt inny nie dostrzegł, które szybko popadłyby w zapomnienie, a nawet takie których nie popełniliśmy bywają wyolbrzymiane i utrwalane. Pół biedy jeśli reprymenda nastąpi w drodze do domu, ale, choć publiczne krytykowanie nie przysparza nikomu sympatii, nasz osobisty krytyk może dać nam popalić przy ludziach. Dlatego watro poznać strategie krytyki oraz metody obrony, a także przyjrzeć własnym zachowaniom - czy aby to my nie jesteśmy dla kogoś osobistym krytykiem?

Reklama

Cierpka pomoc i gorzkie pochwały

Kiedy Elżbieta zawaha się w rozmowie, jej mąż zaraz stara się podrzucić właściwe słowo i usprawiedliwić ją przed znajomymi. Elżbieta nie odbiera jednak takiego zachowania jako pomocy, a raczej jako coś, co ją ośmiesza. Jej mąż nie wierzy, że ona sobie poradzi. Dodatkowo przedstawia ją jako niekompetentną i publicznie wytyka jej słabości.

Nawet gdyby Elżbiecie rzeczywiście zdarzyło się popełnić jakąś gafę, najlepszym wsparciem byłoby udawanie, że nic się nie stało.

Doskonałej kuchni swojej matki lepiej nie wychwalać przy kolacji przygotowanej przez żonę. Nie tylko poczuje się ona urażona, ale zapewne zapała też niechęcią do osoby, z którą jest porównywana. Nawet jeśli wypowiedzianym słowom przyświecała inna intencja.

Wbrew pozorom najtrudniej radzić sobie z krytyką niebezpośrednią. Jest ona bolesna, a osoba stosująca taką strategię, łatwo może temu zaprzeczyć. Może nas przy tym potraktować jako osoby przewrażliwione i skłonne do konfliktów. Krytyka nie wprost to groźna broń, a arsenał jest duży. Oprócz próby niesienia pomocy i krytycznych pochwał, znajdziemy w nim sarkazm i krytyczne pytania.

Zatrute szpilki

O ile "próba niesienia pomocy" może nie wynikać ze złych intencji, sarkastyczne uwagi stosowane są zazwyczaj z pełną premedytacją. Ta metoda wymaga dobrej znajomości partnera i jego czułych punktów. Szczególnie bolesne jest sarkastyczne potraktowanie, czegoś coś, co uważamy za swój sukces.

Z czasem takie uwagi nabierają coraz większej siły rażenia, ponieważ w związkach

każde słowo krytyki kumuluje w sobie siłę poprzednich.

Równie dużą popularnością cieszą się skrywające dezaprobatę pytania. Często i one zawierają nutkę sarkazmu, a są chętnie stosowane ponieważ łatwo się z nich wycofać. Ale chociaż szpilka zostanie wyjęta, ból po ukłuciu pozostaje.

Dowiedz się więcej na temat: gafy | krytyk | pytania | partner

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje