Psyche i soma

Stwierdzenie, że człowiek jest jednością psychofizyczną jest już truizmem, a jednak ciągle wielu ludziom trudno zaakceptować fakt, że zakłócenia życia psychicznego i problemy emocjonalne mają wpływ na jakość naszego zdrowia fizycznego.

Coraz bardziej jednak rozpowszechnia się na świecie przekonanie, że choroby ciała spowodowane są w istocie "chorobami duszy". I to nie tylko choroby psychosomatyczne, lecz wszystkie choroby - również te, które medycyna klasyczna kwalifikuje jako schorzenia o podłożu organicznym.

Reklama

Oczywiście nie jest to pogląd obowiązujący, można z nim polemizować, gdyż teoria ta nie jest do końca zweryfikowana naukowo. Jednak "coś w tym musi być", skoro potwierdzają go liczne obserwacje, a wielu terapeutów odnosi sukcesy w leczeniu tzw. schorzeń somatycznych - stosując metody psychoterapeutyczne (np. słynny lekarz onkolog z USA dr Simonton, który niedawno gościł w Polsce i zapoznawał ze swoimi metodami terapeutycznymi). Równocześnie w badaniach psychologicznych i metodycznych stwierdzono, że osoby o określonym typie osobowości częściej zapadają na określone choroby, a także, że stres psychologiczny jest jednym z potężnych czynników ryzyka w zachorowalności na wszystkie schorzenia.

choroba

Dwaj niemieccy terapeuci - Thorwald Dethlefsen i Rudiger Dahlke - uważają, że w istocie chory nie jest niewinną ofiarą, lecz nieświadomym sprawcą swojej choroby. W takim ujęciu na pierwszy plan wysuwa się metafizyczny aspekt "bycia chorym". Symptomy widziane od tej strony, okazują się cielesnymi formami wyrazu konfliktów psychicznych, a poprzez swą symbolikę wskazują każdorazowo problem pacjenta.

Choroba może stać się szansą do samopoznania, a samopoznanie i uświadomienie sobie emocjonalnych i duchowych przyczyn choroby - sposobem na wyzdrowienie. Gdy psychika człowieka popada w stan równowagi, staje się to widoczne i odczuwalne w jego ciele jako symptom. Stąd błędne jest stwierdzenie, że ciało jest chore - chory może być jedynie człowiek. Tak jak ciało fizyczne nie może żyć bez duszy, tak też bez niej nie może "chorować".

Dowiedz się więcej na temat: choroby | chory

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje