Jeden z najpiękniejszych ogrodów w Polsce. Turyści nie mogą wyjść z zachwytu
Arkadia miała być krainą wiecznego szczęścia. Miejscem, w którym według poetów panowały spokój, beztroska i niczym niezmącona radość. Taka wizja ewidentnie przyświecała założycielom malowniczego ogrodu, który podziwiać można w województwie łódzkim, rzut beretem od Łowicza, a jednocześnie zaledwie godzinę drogi od Warszawy. Park w Arkadii to miejsce, które pozwoli zapomnieć o głośnym świecie i pośpiechu dnia codziennego.

Spis treści:
Park Arkadia - gdzie dokładnie się znajduje?
Chcąc nakreślić plan wyprawy, zwykle mówi się o Arkadii jako wsi położonej w gminie Nieborów, nad rzeką Skierniewką. Województwo łódzkie nie jest ci jeszcze najlepiej znane? Zapewne łatwiej będzie namierzyć miejscowość na mapie, szukając jej w okolicach Łowicza - dzieli je nieco ponad 5,5 km. Na niezobowiązującą wycieczkę, bez długiego planowania mogą zdecydować się mieszkańcy stolicy kraju. Dojazd z Warszawy do Arkadii zajmuje około godziny. Park zresztą stanowi oddział Muzeum Narodowego w Warszawie.

W poszukiwaniu sielanki, czyli historia powstania Arkadii
Najważniejszą postacią w historii miejsca jest księżna Helena Radziwiłłowa, która w 1778 roku dała się ponieść modzie na tworzenie ogrodów w stylu angielskim. Miały być one alternatywą dla obiektów kojarzonych z barokowymi, francuskimi ogrodami, w których dominowały aranżacje dopracowane niemalże do centymetra. Zamiast wypielęgnowanych alejek i trawników, chciano uzyskać efekt bardziej naturalny, nawiązujący do wiejskich, a momentami nawet baśniowych krajobrazów.
Zapewne również z tych powodów księżna postanowiła zmienić nazwę wsi Łupia należącej do jej męża - Michała Hieronima Radziwiłła - na Arkadię, by w pełni oddać pomysł na zagospodarowanie tego miejsca. Miejsca, które miało być odskocznią od świata, wypełnioną motywami nawiązującymi zarówno do antyku, jak i średniowiecza.

Pierwszą oprawę architektoniczną i ogrodową opracował Szymon Bogumił Zug, choć założycielka nadal w pełni angażowała się w tworzenie Arkadii. Jej rozbudowę kontynuowała zresztą przez kolejne 20 lat, aż do swojej śmierci w 1821 roku. W pracach brali udział również inni znani architekci, malarze i rysownicy, w tym Jan Piotr Norblin, Aleksander Orłowski oraz Henryk Ittar.
Co zobaczyć w Arkadii obok Nieborowa? Najważniejsze punkty
Przybywający co Arkadii turyści i fotografowie swoje pierwsze kroki kierują w stronę dwóch obiektów. Pierwszym z nich jest Świątynia Diany, który od razu wywołuje skojarzenia z budowlami antycznymi. Helena Radziwiłłowa stworzyła w tym miejscu swoiste muzeum, gromadząc w nim kolekcję sztuki antycznej oraz kopii dzieł starożytnych, średniowiecznych i renesansowych.
Drugą wizytówką Arkadii jest Akwedukt wzorowany na architekturze wodociągów rzymskich. Należy jednak wspomnieć, że współcześnie mamy do czynienia z rekonstrukcją oryginału pochodzącego z 1784 roku. Nadal jednak pozostaje on jednym z najczęściej fotografowanych obiektów w parku, często stając się plenerem dla romantycznych sesji ślubnych.

Podczas przechadzki trafimy do Groty Sybilii, będącej pierwszym z budynków wzniesionych w parku. To właśnie w tej lokalizacji twórcy widzieli przestrzeń idealną do kontemplacji nad sprawami życia i śmierci. W pobliżu zlokalizowane są także:
- Domek Gotycki,
- Łuk Kamienny,
- Dom Murgrabiego,
- Przybytek Arcykapłana,
- pozostałości Cyrku i Amfiteatru,
- Dom Konopnickiego,
- symboliczny grobowiec księżnej Heleny Radziwiłłowej na Wyspie Topolowej.

Należy pamiętać, że wstęp do ogrodu jest płatny, a wejściówki można kupić za pośrednictwem strony internetowej. Na zwiedzanie warto wygospodarować co najmniej godzinę.
Zobacz także:"Śpieszmy się odwiedzać agroturystyki, tak szybko odchodzą". Dlaczego znikają z mapy Polski?