Reklama

Reklama

Słowo się rzekło...

Gdy uświadomisz sobie, czym grozi rzucanie słów na wiatr - może nigdy tego nie zrobisz!

Na początek zdaj sobie sprawę, jakie są konsekwencje niedotrzymywania słowa: pierwsze niedotrzymanie słowa zwykle się wybacza. Po drugim - tracisz swoją wiarogodność i nikt nie traktuje cię poważnie. Trzeci raz - w znajomości czy interesach zwykle bywa ostatni. Zyskanie czyjegoś zaufania jest zwykle trudne, wymaga to czasu i starań. Stracić je można niemal w jednej chwili. Czy warto?

Dotrzymujesz słowa?

Zjawiając się na czas, wywiązując z danych obietnic, spłacając terminowo zobowiązania, masz możliwość testowania swojej zdolności danego słowa. Czy można mieć o sobie dobrą opinię, nie wierząc sobie i nie dotrzymując obietnic?

Reklama

W myśl przysłowia "szanuj swoje słowo, jeśli chcesz by i ciebie szanowano", niedotrzymywanie słowa oraz pozostawienie tego faktu bez wyjaśnienia powoduje, że ludzie przestają traktować cię poważnie. Tracisz szacunek w ich oczach. Niedotrzymywanie słowa sprawia też, że wchodzisz w nieprawidłowe relacje interpersonalne.Zadaj sobie pytanie, czy chciałabyś przyjaźnić się lub żyć na co dzień z osobą zupełnie dla ciebie nieprzewidywalną, na którą nie możesz liczyć ani której nie możesz zaufać? A co, jeśli to ty jesteś postrzegana jako taka właśnie osoba?

Bądź ostrożna

Jeśli więc chcesz być wiarygodna, szanowana i wzbudzać zaufanie, bardzo uważnie składaj swoje obietnice, a danego słowa zawsze dotrzymuj. Jeżeli jest to dla ciebie zbyt trudne, może na początek zmień słowo "obiecuję" na "postaram się". I nie zapomnij przepraszać!

Dajemy słowo niemalże ciągle, w sprawach ważnych i błahych. Często nie zastanawiając się, czy je spełnimy i jakie nasze działanie będzie miało konsekwencje.

Jeśli zatem zamierzasz dać komuś swoje słowo, postaraj się zastosować kilka poniższych reguł:

• Rób zobowiązania warunkowe - obiecując coś, najpierw zastanów się, czy dotrzymanie danego słowa będzie możliwe bez względu na wszystko. Jeśli np. wiesz, że w dniu, w którym obiecujesz komuś wizytę masz już i tak tysiąc innych spraw do załatwienia, powiedz, że owszem, przyjdziesz, ale jeśli zdążysz.

• Nie składaj zobowiązań, których nie planujesz dotrzymać - np. jeśli z góry wiesz, że nie masz czasu lub ochoty na wyjazd do teściów, nie obiecuj tego dla świętego spokoju. Tak dane słowo może mieć wiele nieprzyjemnych konsekwencji.

Bądź asertywna

Naucz się odmawiać - nie obiecuj czegoś pod presją. Nie masz obowiązku spełniać próśb czy zachcianek innych. Tak złożone zobowiązanie rodzi opór i niechęć. Jeśli wiesz, że nie jesteś w stanie spełnić czyjejś prośby, powiedz to i odmów. Uzasadnienie tylko umocni twoje stanowisko.

Dotrzymuj danego słowa - jeśli już coś obiecujesz, zrób wszystko, aby obietnicy dotrzymać, bez względu na wszelkie napotkane po drodze przeszkody.

Renegocjuj złożone obietnice - jeżeli zdarzy się tak, że z jakichś powodów nie możesz dotrzymać danego komuś słowa, powiadom go o tym jak najprędzej, by odkręcić całą sprawę. Usprawiedliw swoją niesłowność i postaraj się ustalić nowe warunki. Nigdy nie pozostawiaj sprawy bez wyjaśnienia.

Renata E. Romanowska z Ośrodka Psychoterapii w Warszawie

Rewia
Dowiedz się więcej na temat: konsekwencje

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje