Reklama

Reklama

Świadome macierzyństwo

"Ciesz się swoim życiem i świadomie daj nowe" - to hasło skierowane do nastolatków, bo - jak wynika z badań - wciąż wzrasta liczba młodocianych matek.

Edukacja seksualna, dotycząca m.in. metod antykoncepcji, pozwala uniknąć wielu niechcianych ciąż u nastolatek. Dzięki niej kobieta może świadomie przygotować się do macierzyństwa, a nie być przez nie zaskakiwana - podkreślali ginekolodzy i seksuolodzy na debacie zorganizowanej z 

Reklama

okazji Światowego Dnia Antykoncepcji obchodzonego 26 września.

W tym roku jego obchodom towarzyszy kampania edukacyjna skierowana do ludzi młodych. Jej główne hasło brzmi "Ciesz się swoim życiem i świadomie daj nowe".

Jak ocenił prof. Romuald Dębski z Samodzielnego Szpitala Klinicznego im. Prof. W. Orłowskiego w Warszawie, na świecie około 40 proc. wszystkich ciąż (ok. 80 mln rocznie) to ciąże niechciane;

od 30 do 40 proc. z nich jest przerywanych, często w niebezpiecznych warunkach. Problem ten dotyczy przede wszystkim kobiet młodych, w tym nastolatek.

Według ginekologa, choć w Polsce ogólna liczba porodów spada, to obserwuje się wzrost liczby porodów wśród nastolatek. - Nie jest to jeszcze powszechne zjawisko, ale musimy się liczyć z tym, że ponieważ wiek inicjacji seksualnej w Polsce stopniowo się obniża, to coraz więcej nastoletnich dziewcząt jest narażonych na zajście w nieplanowaną ciążę - podkreślił specjalista.

Coraz większa liczba młodych osób będzie też zagrożona chorobami przenoszonymi drogą płciową, np. AIDS.

Z danych przedstawionych przez prof. Zbigniewa Izdebskiego wynika, że w 2005 roku średni wiek inicjacji seksualnej Polaków w wieku 15-49 lat wynosi 18,8 lat dla kobiet i 18 lat dla mężczyzn.

Badania 17- i 18-latków ujawniły natomiast, że 27 proc. chłopców oraz 17 proc. dziewcząt przeszło inicjację przed 15 rokiem życia. Jak powiedział seksuolog, wprawdzie 57 proc. nastolatków z tej

grupy wiekowej przyznało się do stosowania jakichś zabezpieczeń w trakcie kontaktów seksualnych, ale często są one niewystarczające. - Dość powiedzieć, że niektórzy z badanych uważali np. stosunek analny za metodę antykoncepcji - zaznaczył prof. Izdebski.

Zdaniem specjalistów, najlepsze efekty w prewencji nieplanowanych ciąż, jak również zakażeń przenoszonych droga płciową, może dać wysokiej jakości edukacja seksualna młodzieży szkolnej, dotycząca m.in. metod antykoncepcji.

Takie wnioski płyną też z raportu nt. sytuacji młodzieży w Polsce przygotowanego przez przedstawicieli ONZ, którzy odwiedzili nasz kraj na początku 2007 roku, podkreśliła Beata Balińska

reprezentująca Program Narodów Zjednoczonych na Rzecz Kobiet, UNDP Polska.

Dowiedz się więcej na temat: hasło | ONZ | edukacja seksualna | nastolatek | edukacja | macierzyństwo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje