Reklama

Reklama

Trudne jest życie synowej

Związek między synową i teściową nigdy nie jest prosty, choć nie oznacza to, że zawsze musi być zły.

Na ringu stają dwie kobiety kochające jednego mężczyznę. Jedna nie może się pogodzić z faktem, że jej syn trafia pod opiekę innej. Druga, że nie jest jedyną kobietą w życiu swojego mężczyzny i w dodatku musi się zmagać na co dzień z "tą drugą". Często obydwie mają dobre intencje, a jeszcze częściej nic z tego nie wychodzi.

Reklama

Ukochany synek mamusi

Kobiecie, która przez całe życie swojego dziecka była dla niego wyrocznią trudno jest się pogodzić z tym, że teraz inna kobieta jest jego całym światem. Zdaniem psychologów matka syna powinna od najmłodszych lat mieć na uwadze, że wychowuje mężczyznę dla innej kobiety. Ukochany synek, za którego chętnie robi wszystko, podstawia mu smakołyki pod nos, zmniejsza do minimum obowiązki, będąc dorosłym mężczyzną tego samego będzie oczekiwał od swojej partnerki.

Belle-mere to też teściowa

W języku francuskim teściowa nazywana jest belle-mere, co niesie ze sobą zupełnie inne skojarzenia niż polskie określenie, nie wspominając angielskiego mother-in-law (matka według prawa). Wiele kobiet ma jednak opory przed nazywaniem teściowej mamą, nie czują się również komfortowo mówiąc do niej po imieniu.

W różnych kulturach różny jest status zarówno teściowej, jak i synowej. Muzułmańskie prawo wymaga, by teściowe hamowały w sobie uczucie zazdrości, ale też synowa nigdy nie może żądać od męża zerwania kontaktów z matką. Teściowa więc pozostaje kluczową osoba w rodzinie, bo też według islamu to matka zajmuje najważniejszą pozycję w historii ludzkości.

W wielu azjatyckich kulturach bezpośredniość kontaktów odbierana jest jako brak szacunku. W tradycji chińskiej synowa pełni rolę służalczą wobec matki swojego męża.

Trudno być teściową

Dla matki małżeństwo dziecka jest dowodem upływającego czasu, stara się więc dać do zrozumienia, że nadal jest potrzebna, a tym samym wzmocnić swoją pozycję w rodzinie. Psychologowie zwracają uwagę, że matki synów niejednokrotnie nie mogą się pogodzić z tym, że wybrali oni inny model życia. Tym samym ten, który proponowały one, według którego przebiegało ich życie, nie sprawdził się. Czasami teściowe po prostu zazdroszczą młodszym kobietom ich niezależności.

Dowiedz się więcej na temat: matka | matki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje