Reklama

Reklama

Trudne typy mężczyzn - naucz się z nimi żyć

Mówi się, że kocha się nie „za zalety”, ale „pomimo wad”. Ale jak wytrzymać z facetem, który np. zapomina o... płaceniu rachunków? Poradzi ci psycholog.

Kochasz go całym sercem. Traktujesz wasz związek poważnie, wiążesz z nim swoją przyszłość. Albo już jesteście małżeństwem, a nawet macie dzieci... Niestety, jest jedno "ale". Twój mężczyzna ma pewne cechy charakteru, które tobie trudno zaakceptować. Może jest beztroski jak dziecko albo chorobliwie zazdrosny? A może szaleńczo zakochany... w sobie? Zdarzyło ci się trafić na jeden z trudnych typów męskiej osobowości. Jak sobie z nim poradzić? Kluczem do sukcesu jest rozpoznanie, z kim masz do czynienia - radzi psycholog Katarzyna Platowska.

Reklama

Musisz sprawdzić, czy twoje wyobrażenia o związku pasują do możliwości partnera. Choć dorosłego mężczyznę trudno wychowywać, to można popracować nad poprawą waszej relacji. I w zależności od tego, na jakim jest ona etapie, wdrożyć odpowiednią "procedurę naprawy". Dowiedz się, co zrobić, by twój partner, mimo swoich wad, zaczął funkcjonować tak, jak ty tego oczekujesz.

Piotruś Pan

Zakochać się w nim łatwo, gdyż jest uroczym stworzeniem. Ale trudno z nim żyć, bo nie znajdziesz w nim partnera. To wieczny chłopiec! Jego znaki szczególne to niedojrzałość i unikanie odpowiedzialności, a także pochopność i beztroska. On musi być wolnym człowiekiem, który każdy dzień odkrywa i przeżywa na nowo. To nie znaczy, że nie podejmie decyzji, nie ożeni się czy odmówi zostania ojcem. Przeciwnie: decyzje podejmuje błyskawicznie, a do małżeństwa i ojcostwa może podejść wręcz entuzjastycznie, przekonany, że... to świetna zabawa! Jednak już codzienne zajmowanie się dzieckiem, sprzątanie i inne obowiązki są nie dla niego. Nie robi tego nikomu na złość, on po prostu taki jest.

Jeśli to początek waszego związku: Dobrze się zastanów, zanim zwiążesz się z nim na dobre. Jeśli jesteś niezależną, przebojową, dobrze zorganizowaną babką i weźmiesz na swoje barki obowiązki, a jemu zostawisz sferę rozrywki - może wam się udać. Jeśli w mężczyźnie chcesz znaleźć opiekuna, będzie trudniej. Nie zawsze będziesz mogła na nim polegać, bo nie zapłaci rachunków na czas, zapomni odebrać dzieci z przedszkola, nie posprząta, bo nie lubi, zakupy zrobi, kierując się pomysłami na kulinarne eksperymenty, a nie potrzebami rodziny. Staraj się już teraz sygnalizować mu, jakie są twoje oczekiwania. A przede wszystkim w niczym go nie wyręczaj! Bywa, że do wejścia w rolę Piotrusia Pana doprowadzają mężczyzn ich partnerki, które rozwiązują za nich wszelkie życiowe problemy.

Jeśli jesteście już małżeństwem: Pewne rzeczy wciąż możesz wypracować. Unikaj złości i pretensji, nie wypominaj mu niezaradności, bo tylko się obrazi. Na Piotrusia Pana działają pochwały! Gdy za każdym razem, kiedy ci w czymś pomoże (albo zrobi to, co powinien), powiesz mu, że jest wspaniały i nieoceniony, postara się dorosnąć do twojego uznania. Postępuj z nim jak z dzieckiem: krok po kroku, cierpliwie i spokojnie.

Narcyz

Miło pokazać się u jego boku, jest zadbany, atrakcyjny. Kupuje ci świetne ciuchy, koleżanki zazdroszczą ci takiego faceta. Tylko, że on... kocha siebie i sobą jest zajęty. Najważniejszy jest on i jego potrzeby, ludzie służą tylko ich zaspokajaniu. Narcyz to często syn samotnej matki, która spełniała wszystkie jego zachcianki. Jako dorosły mężczyzna nie potrafi wczuć się w sytuację innej osoby. Narcyz wraca z pracy do zabałaganionego domu? Zdejmie buty, zapadnie w fotel i schowa za gazetą. Może mieć skłonności do flirtowania, bo uwielbia przeglądać się w oczach innych kobiet. Jeśli to początek waszego związku: Recepta na sukces? Dużo dystansu i poczucia humoru. Nagana na niego nie podziała, bo on i tak wie, że jest najlepszy. Skoro go nie doceniasz, to tylko źle świadczy o tobie! Znajdź inną ścieżkę do niego: spróbuj np. współuczestniczyć w czymś, co on robi z ochotą i pasją. Wtedy łatwiej będzie mu przejść z opcji: "ja" do opcji: "my".

Jeśli jesteście już małżeństwem:  Bądź dyplomatką: stawiaj wymagania, ale dawaj mu poczucie swobody. Na przykład mów: "Czy mógłbyś mnie raz w tygodniu wyręczyć w zakupach? Dzień ustal sobie sam". Otwarta walka z nim nie ma sensu. Możesz za to czasem znienacka odegrać scenkę, w której będą przejaskrawione jego zachowania. Wejdź do domu, rzuć płaszcz gdziekolwiek i wyciągnij się na kanapie. Przejrzy się w twoim "lustrze" i wyciągnie wnioski.

Dowiedz się więcej na temat: uczucia | związek | psychologia | miłość

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje