Reklama

Reklama

Twój związek - czy jest do uratowania?

Przeżyliście ze sobą całe lata, znacie się na wylot, ale przewracacie oczami, gdy jesteście ze sobą dłuższą chwilę.

Wciąż jednak nie mówicie o rozstaniu. Czy dla waszego związku jest jeszcze szansa?

Gdy w związku się nie układa, nie jest to powód do odejścia, lecz raczej do starannego zabrania się do jego poprawy. Jak uchronić siebie i partnera przed stresem, jak odtworzyć zdrowe otoczenie dla związku, jak przywrócić szczęście w małżeństwie?

Gadaj i pozwól się wygadać

Nikt nie lubi, jak mu się przerywa. Wtrącanie się oznacza - oprócz braku wychowania - brak szacunku dla rozmówcy. W taki sposób żaden z partnerów nie jest w stanie wypowiedzieć tego, co chce wyrazić. I też żaden z partnerów nie może wysłuchać tego, co drugi ma do powiedzenia.

Reklama

Odetnijcie się od przeszłości raz na zawsze, ustalcie nowe zasady komunikowania. Jeśli trzeba, trzymajcie się wręcz za usta, gdy drugie mówi. Z początku sytuacja może być kłopotliwa, z czasem jednak coraz bardziej humorystyczna.

Zamieszanie i bałagan powodują stres

Rzadko zwracamy na to uwagę, ale bałaganiarstwo i chaos wśród przedmiotów jest też przyczyną stresu i problemów w komunikowaniu się. Chociaż z drugiej strony każdy z nas potrzebuje rzeczy, bo nimi się otacza.

Jesteśmy zbieraczami w ciągu całego życia, ale zwyczajowo mniejsze prawo do zbieractwa przyznajemy partnerowi. By powrócić do źródeł uszanujmy przestrzeń każdego z nas, lecz dbajmy też o to, by była ona w miarę uprzątnięta i nie stanowiła naturalnej przeszkody w porozumieniu. Dosłowne opróżnianie kosza też może oczyścić atmosferę.

Zmień swój pogląd na zmianę

Na pewno jest w twoim partnerze mnóstwo rzeczy, które chciałabyś zmienić. Pomyśl, że całkiem podobnie myśli on o tobie. Tak, to możliwe, mimo, że jesteś o tym wewnętrznie przekonana, ty też nie jesteś ideałem.

Zamiast zadręczać się tym, jak zmienić partnera, spróbuj wyeliminować swoje wady. Jeśli uważasz, że ich nie masz, spytaj partnera. Zauważ, jak ciężka jest praca nad własnym charakterem. Może wtedy spuścisz z tonu i przejdziesz do porządku dziennego nad niedoskonałościami partnera. A może zmianą dokonaną u siebie, spowodujesz, że i on zacznie się zmieniać. Pamiętaj, że nie możesz tak naprawdę sprawować kontroli czy zmienić swego partnera, możesz natomiast kontrolować swoje reakcje na jego zachowanie.

Skrzynka z narzędziami

Każdy szanujący się dom ma skrzynkę z narzędziami. Młotek, śrubokręt, kołki rozporowe, gwoździe itp. Wyciąga się ją wtedy, gdy należy cos naprawić. Dlaczego by nie sporządzić skrzynki z narzędziami... miłości? Przeznaczyć miejsce na ścianie, w pokoju czy w kuchni, w którym można przywiesić wasze wspólne zdjęcia, kartkę otrzymaną niespodzianie i bez okazji, liścik z kilkoma miłymi słowami.

I spoglądać tam wtedy, gdy coś wymaga naprawy?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje