Reklama

Reklama

W rytmie reiki

Wielu ludzi szuka sposobu na życie. Na poprawę samopoczucia, zdrowia, wreszcie - na uszlachetnienie siebie i swej egzystencji. Reiki jest jedną z takich metod. Popularność tego systemu rośnie w Polsce od kilkunastu lat.

Reiki jest systemem uzdrawiania za pomocą energii życiowej, rozpowszechnionym na początku XX w. przez Japończyka Mikao Usui. Usui opisał techniki i zalecenia w kwestii posługiwania się reiki w podręczniku "Usui ReiKi Hikkei". W 1911 r. założył stowarzyszenie Usui Reiki Ryoho Gakkai i otworzył klinikę w Tokio, gdzie nauczał reiki i poddał inicjacji ponad 2 tys. osób. Inicjowany przez Usui mistrz Chujiro Hayashi inicjował z kolei na mistrzynię Hawayo Takate, która rozpropagowała reiki w świecie Zachodu.

Reklama

Wg wielu źródeł, reiki uprawiano jednak zanim je ponownie odkrył Usui. Miał to być zbiór praktyk, który stosowali tybetańscy lamowie i mistrzowie buddyzmu.

Energia, która nas przenika

Niektórzy jednak sądzą, że reiki jest jakąś podejrzaną dalekowschodnią religią, jakąś sektą. O tym, że tak nie jest przekonuje Anna Olszta z Bydgoszczy, należąca do rosnącej w Polsce rzeszy reikowców.

- Reiki to korzystanie z energii, która nas otacza i przenika. Reiki nie ma niczego wspólnego z religią. Można zajmować się reiki i być katolikiem, czy muzułmaninem, a nawet niewierzącym.

Czym więc jest reiki?
Dla mnie to sposób na życie, to filozofia życiowa - wyjaśnia Anna Olszta. - W założeniu reiki, jest to miłość bezwarunkowa. Bardzo upraszczając sprawę, kocham człowieka nie dlatego, że jest piękny, ale dlatego, że jest człowiekiem. Dzięki reiki nauczyłam się inaczej patrzeć na ludzi. Zawsze byłam optymistką, co ułatwiło mi zaakceptowanie tego, co proponuje reiki.

Co takiego zmienia się w człowieku pod wpływem reiki?
Odkrywamy, na przykład, że coś, co dotychczas uznawaliśmy za wielki problem, jest sprawą do załatwienia - śmieje się pani Ania. - Bo problem nas przygniata, ale już jakaś tam sprawa - nie. Przecież każdą sprawę można załatwić! Zmiana dotyczy też naszej oceny innych ludzi. Na przykład ktoś, kogo wcześniej uznawaliśmy za wroga, staje się dla nas... materiałem do refleksji.

Czy reikowcy to ludzie doskonali?
Praktykując reiki, człowiek dąży do stanu idealnego, jest to jednak długotrwały proces. Dlatego przez większość swego życia mamy wiele zalet, ale też, dla przeciwwagi, posiadamy inne cechy, których nie będę nazywać wadami, bo to zbyt jednoznaczne. Należy pamiętać, że również te "inne cechy" tworzą osobowość człowieka.

Dowiedz się więcej na temat: energia | zdrowie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje