Wkładki domaciczne

Wkładki domaciczne zwane potocznie spiralami przeznaczone są głównie dla kobiet, które już rodziły. W zależności od ich rodzaju zakłada się je na 3 lata lub 5 lat. Przez cały ten czas nie trzeba pamiętać o antykoncepcji.

article cover
INTERIA.PL

Wkładki zmieniają konsystencję śluzu, utrudniają ruch plemników w kierunku jajeczka i zapobiegają zapłodnieniu. Gdyby mimo to doszło do zapłodnienia, przeszkadzają w zagnieżdżeniu się jajeczka w macicy. Na rynku dostępne są trzy typy spiral - obojętne, z miedzią, która ma działania przeciwbakteryjne i z hormonami (syntetyczną odmianą progesteronu). Te ostatnie zmniejszają grubość błony śluzowej macicy, a przez to obfitość miesiączek. Są również bardziej skuteczne niż wkładki tradycyjne.

Jak stosować

Odpowiedni rodzaj wkładki zaleca lekarz po wcześniejszym badaniu cytologicznym i ginekologicznym. On też powinien ją umieścić w macicy do 18. dnia cyklu, najlepiej w 3-4 dniu miesiączki. Po włożeniu wkładki (najczęściej w kształcie litery T) przycina nitki. Zabieg jest bezbolesny. W pierwszym miesiącu skuteczność wkładki jest niższa, warto więc stosować dodatkowe zabezpieczenia antykoncepcyjne. Wkładki zawierające miedź wymieniamy co 6 lat (stopniowe zmniejszanie się ilości jonów miedzi), wkładki progesteronowe - co roku. O ich usuwaniu w określonym terminie trzeba pamiętać nie tylko z uwagi na to, że przestają działać, ale także dlatego, iż mogą wrosnąć w ścianę macicy. Po założeniu wkładki można współżyć we wszystkie dni.

Dla kogo

Wkładkę poleca się kobietom, które przynajmniej raz rodziły i nie zamierzają w ciągu kilku lat zachodzić w ciążę. Można ją założyć już ok. 8 tygodni po porodzie i używać w czasie karmienia piersią. Nie zaleca się jej natomiast kobietom, które jeszcze nie rodziły, gdyż mogą mieć problemy z zajściem w ciążę. Z wkładek powinny też zrezygnować kobiety ze skłonnością do zapalenia pochwy lub przydatków, z anemią spowodowaną niedoborem żelaza (wkładka przedłuża miesiączkę), te, które często zmieniają partnerów seksualnych oraz te, które przeszły ciążę pozamaciczną. Do przeciwwskazań zalicza się również: wady anatomiczne macicy, mięśniaki macicy, guzy przydatków, uczulenie na miedź, podejrzenie raka trzonu macicy.

Wady i niedogodności

Po założeniu wkładki przez kilka dni można odczuwać ból w dole brzucha. Przeszkadza też świadomość obecności obcego ciała w organizmie. Kobiety, którym założono wkładkę, raczej nie powinny stosować tamponów w czasie okresu. Wkładki z miedzią mogą powodować, że miesiączki będą obfitsze i dłuższe (o 1-2 dni). Przy stosowaniu wkładki domacicznej należy także liczyć się z takimi powikłaniami jak: plamienia podczas pierwszych 2-3 cykli, większe ryzyko stanów zapalnych narządów rodnych, przebicia macicy, poronienia, ciąży pozamacicznej lub wczesnego porodu (w przypadku zajścia w ciążę podczas stosowania wkładki). Czasami zdarza się, że wkładka wysuwa się lub zmienia położenie, z tego też powodu zalecane są wizyty kontrolne u ginekologa.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas