Reklama

Reklama

Wyrosłam ze swojego partnera

Gdy pierwsze zauroczenie mija, różnice między partnerami są coraz bardziej widoczne. Zwłaszcza gdy jedno jest ambitne, a drugie tkwi w miejscu. To jednak nie powód do rozstania! Te różnice dadzą się pogodzić.

W udanych związkach rozwój następuje zwykle symetrycznie: partnerzy wspólnie zamykają jeden etap życia i przechodzą do następnego. Niekiedy jednak coś się psuje. Gdy ty zaliczasz kolejne szczeble kariery, on wciąż nie napisał pracy magisterskiej, bo pochłaniają go gry komputerowe. Albo po latach orientujesz się, ile was dzieli. Ty masz ambicje, lubisz zmiany i wyzwania, on ich unika. Na szczęście, aby żyć razem długo i szczęśliwie, nie trzeba być równie ambitnym. Ba, niekonieczny jest nawet podobny poziom intelektualny. Jako związek tworzycie ekipę, której umiejętności powinny się się uzupełniać, a nie dublować. Zamiast więc wymagać od niego niemożliwego, wystarczy przestrzegać kilku reguł udanych związków.

Reklama

Musicie być na bieżąco

Bez względu na to, czy jesteś zabieganą panią kierownik, a on leniwym domatorem, powinniście wiedzieć, co u was słychać. Czy potrafisz wymienić jego ulubione programy w telewizji? Umiesz sprawić mu prezent, który trafi w jego oczekiwania? A czy on wie, jak się nazywa twój nowy szef? Aby mieć aktualne wiadomości na swój temat, trzeba rozmawiać i słuchać się nawzajem. Wystarczy piętnaście minut dziennie. Istotne jest tylko, by ten kwadrans był naprawdę wyłącznie dla was: podczas rozmowy nie zerkajcie jednym okiem do komputera, wyłączcie telewizor i nie odbierajcie telefonów. Skupcie się na sobie. Nawet przy napiętym kalendarzu, to się da zrobić!

Potrzebny jest podziw

Jeśli on ceni twoją wiedzę, kompetencje, a ty jego optymizm, dobre podejście do dzieci oraz radosne usposobienie, mówcie to sobie często. Irytuje cię, że od dawna nie sięgnął po żadną książkę? Przypomnij sobie, czym zachwycił cię na początku znajomości. Mniej ambitny partner nie musi być partnerem złym. Jest zazwyczaj ciepłym mężczyzną, z którym łatwo się dogadać. Nie kieruje nim żądza władzy, bogactwa. Nie motywuje go rywalizacja. Potrafi okazywać uczucie, zwłaszcza gdy sam czuje się akceptowany taki, jakim jest. Prawcie sobie komplementy. I pamiętaj, że nie ma zalet lepszych lub gorszych. Twoja znajomość języka obcego nie jest cenniejsza od jego umiejętności bycia duszą towarzystwa.

Bądźcie na siebie uważni

Przychodzisz po ciężkim dniu w biurze, on zaparza ci owocową herbatę. Gdy nie może kupić oryginalnej farbki do modelu żaglowca, ty przywozisz mu taką z delegacji. Wiesz, co sprawia twojemu partnerowi przykrość, i dlatego np. nie dajesz mu za przykład zaradnego i przystojnego sąsiada, o którego jest zazdrosny (nawet gdy uważasz, że jest na jego punkcie przewrażliwiony). Wasze serca cały czas są "na nasłuchu" - pomimo tego, że większość dnia spędzacie osobno.

Okazuj szacunek

Nawet najbardziej wyluzowany mężczyzna odczuwa potrzebę bycia panem domu. Decyzje w ważnych sprawach podejmujcie wspólnie, by nikt nie czuł się pominięty. Gdy postanowicie pomalować mieszkanie, nie zaskakuj partnera informacją, że jutro o ósmej przychodzi ekipa remontowa. Zapytaj, czy wybrany kolor farby mu się podoba. Zabieraj go na służbowe przyjęcia, chwal przed znajomymi, proś o rady. Przy każdej okazji podkreślaj jego talenty: umiejętność ładnego rysowania lub smażenia idealnie cienkich naleśników. I nigdy, nawet w ferworze najgorętszej kłótni, nie wolno ci wypominać mu, że dużo mniej od ciebie zarabia!

Naucz się odpuszczać

Ambitni zazwyczaj nie poddają się zbyt szybko, bo wytrwałość to nieodłączna cecha ich charakteru. Jednak to, co sprawdza się w pracy, nie musi być wcale skuteczne w domu. Nie próbuj na siłę uaktywniać swojego mężczyzny, nie szukaj mu zajęcia na miarę twoich, nie jego, aspiracji. Przy kolacji nie opowiadaj, oczywiście zupełnie przypadkiem, o koledze, który po dwudziestu latach nagle doznał olśnienia i zrobił oszałamiającą karierę. Twoje aluzje tylko go zirytują.

Dotrzymuj obietnic

Bądź słowna. Jeżeli przyrzekniesz rodzinie, że spędzicie piątkowe popołudnie razem, nie wymawiaj się potem pilnym zebraniem. Niech bliscy nie odnoszą wrażenia, że sprawy zawodowe są dla ciebie ważniejsze niż wspólne plany. Czas dla męża i dzieci to moment, w którym zapominasz o kłopotach w pracy. To także nieodpowiednia chwila, by chwalić się zawodowymi osiągnięciami.

Pielęgnujcie rytuały

Szczęśliwe pary mają swoje sekrety. Nie obchodzą walentynek, tylko wymyślone przez siebie święto. Wiedzą, co drugie lubi w łóżku, używają tajnego języka. Dbają o intymność i tajemnice, które są wyłącznie ich.

Ucz się od partnera

Bez względu na to, jakie masz umiejętności, twój partner na pewno przewyższa cię w jakiejś dziedzinie. Może na przykład umie się relaksować? Potrafi perfekcyjnie parkować na zatłoczonej ulicy? Jeśli jest cokolwiek, czego mu zazdrościsz, spróbuj nauczyć się od niego tej sztuki. Dzięki temu bardziej docenisz jego obecność w swoim życiu.

Izabela Kiminowicz

Olivia
Dowiedz się więcej na temat: związek | małżeństwa | szczęście | kłótnia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy