Reklama

Zawiodłeś mnie, kochanie...

Partner cię okłamał? Zdradził komuś wasz sekret? A może nie spełnił danej ci obietnicy? Nie udawaj, że nic się nie stało!

Twoje zaufanie do ukochanego prysło jak bańka mydlana. Czujesz się skrzywdzona, rozczarowana, ale nie wiesz, jak zareagować, by on zrozumiał, że cię zawiódł i że powinien to naprawić. Skorzystaj z rad naszego psychologa.

Daj sobie prawo do smutku i żalu

Gdy partner zawiódł twoje zaufanie, powiedz mu o tym wprost. Niech wie, że cierpisz i że jest to spowodowane jego postępowaniem.

W rozmowie używaj pierwszej osoby, nie oskarżaj i nie atakuj. Wyjaśnij po prostu, co czułaś, np.: "Jest mi bardzo przykro, że mnie okłamałeś. Zraniłeś mnie, opowiadając, że idziesz do rodziców, a poszedłeś z kolegami do pubu". Potem powiedz, co dla ciebie znaczyło jego zachowanie, jakie skutki wywołało, co sobie pomyślałaś itp., np.: "Poczułam się niezrozumiana i zlekceważona".

Wysłuchaj, co on ma do powiedzenia

Reklama

To prawda, że partner popełnił błąd, ale nie możesz odmawiać mu prawa do wyjaśnień. Być może wcale nie chciał cię zranić i dopiero teraz, widząc twoje cierpienie, zrozumiał, że naprawdę zrobił źle. Pozwól mu się wytłumaczyć. Zapytaj wprost, dlaczego cię zawiódł. Może okłamał cię, bo bał się twojej reakcji. Może zwierzał się komuś innemu, bo ty nie miałaś dla niego czasu. A może po prostu nie pomyślał o konsekwencjach swojego zachowania i zrobił głupstwo, którego teraz nie może już cofnąć.

Oczywiście samo odkrycie motywów działania ukochanego nie zwalnia go z odpowiedzialności za swoje zachowanie. Ale może dzięki temu tobie łatwiej będzie mu wybaczyć i odbudować nadszarpnięte zaufanie. Na tym jednak nie poprzestawaj.

Domagaj się zadośćuczynienia

Bądź stanowcza. Nie zadowalaj się słowami: "Przepraszam, więcej nie będę". Co zatem powinnaś zrobić?

Jasno określ, czego oczekujesz od partnera: "Jeśli zależy ci na odzyskaniu mojego zaufania, chcę żebyś...". On musi wiedzieć, że sama obietnica poprawy nie wystarczy - za słowami zawsze muszą iść czyny!

Pilnie obserwuj jego zachowanie. Twoim celem jest odzyskanie zaufania do partnera, a żeby to się udało, musisz mieć podstawy, które ponownie pozwolą ci uwierzyć w jego uczciwość. Dlatego przyglądaj się, co robi, czy spełnia dane obietnice itp. Gdy zobaczysz, że jest lojalny wobec ciebie, poczujesz się pewniej.

Doceń jego starania. Widzisz, że partner robi wszystko, by odzyskać twoje zaufanie? Powiedz, że dostrzegasz i szanujesz jego wysiłek. Dzięki temu, on jeszcze mocniej postara się udowodnić, że potrafi być lojalny.

Konsultacja psychologiczna: Violetta Nowacka

www.self-psychologia.pl

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Dowiedz się więcej na temat: partner | zaufanie | kłamstwo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy