6 domowych sposobów na nadmierną potliwość
Pocenie się to naturalny proces, w którym organizm wydziela nagromadzony płyn. Poprzez uwalnianie potu, ciało obniża temperaturę i zabezpiecza przed przegrzaniem. Na ludzkim ciele istnieje ponad dwa miliony gruczołów potowych. Wiele z nich znajduje się pod pachami, na twarzy, podeszwach stóp i dłoniach. Gdy pot jest wydzielany nadmiernie, staje się to problemem. Nadmierne pocenie może też być związane z układem nerwowym, tarczycą lub niskim poziomem cukru we krwi. Dobrą wiadomością jest, że istnieją sposoby na pozbycie się tego problemu, który negatywnie wpływa na samoocenę i zdrowie. Oto kilka sposobów na nadmierne pocenie się.
Szałwia
Ze względu na wysoką zawartość magnezu i witaminy B, szałwia pomaga kontrolować aktywność gruczołów potowych. Jak stosować? Najlepszym sposobem jest przygotowanie naparu z szałwii. W dwóch litrach gorącej wody, zaparz pięć łyżek suszonej szałwii. Pij po jednej szklance naparu 2-3 razy dziennie.
Ocet jabłkowy, tymianek i rozmaryn
Naturalne dezodoranty to bardzo dobry sposób na zahamowanie nadmiernego pocenia się. Zmniejszają potliwość, nie zmieniając równowagi kwasowo-zasadowej skóry. Dobrym wyborem będzie dezodorant z octu jabłkowego, tymianku i rozmarynu. Do jego przygotowania będziesz potrzebować: 10g tymianku, 10g rozmarynu oraz 250ml wody. Jak przygotować? Zioła zalej szklanką wody i gotuj przez 15 minut. Gdy ostygnie odcedź i wymieszaj z połową szklanki octu jabłkowego. Zamocz wacik w roztworze i przetrzyj miejsca, w których pocisz się najbardziej.
Skrzyp
Napar ze skrzypu pomaga zatrzymać płyny. Równie świetnie działa na zewnątrz zmniejszając pocenie się. Jak stosować? Zaparz jedną łyżeczkę suszonego skrzypu w filiżance gorącej wody i dodaj kilka kropel octu jabłkowego. Zamocz wacik i przemyj miejsca wzmożonej potliwości.
Liście orzecha
Ze względu na właściwości ściągające i antyseptyczne liście orzecha mogą być stosowane w zapobieganiu nadmiernego pocenia się. Jak aplikować? Do gorącej wody (500ml) wsyp dwie łyżki suszonych liści orzecha. Po 5 minutach parzenia, przecedź napar. Daj mu kilka minut do ostygnięcia, a następnie za pomocą ściereczki przemyj miejsca nadmiernego pocenia się.
Olejek z drzewa herbacianego
Olejek ma silne działanie antyseptyczne i przeciwbakteryjne. Jest idealnym środkiem profilaktyki zakażeń i leczenia chorób wywołanych przez bakterie. Jeśli poceniu towarzyszy silny i nieprzyjemny zapach, należy użyć tego olejku. Jak stosować? Zaaplikuj kilka kropel olejku na skórze pod pachami, podeszwach stóp i w innych miejscach nadmiernego pocenia się.
Soda i cytryna
Ten naturalny środek pomaga zmniejszyć potliwość, neutralizuje nieprzyjemny zapach oraz działa jako naturalny środek złuszczający. Czego potrzebujesz? Jednej łyżeczki sody i soku z połowy cytryny. Połącz ze sobą cytrynę i sodę. Stosuj pod pachy, podczas kąpieli, a następnie zmyj. Używaj codziennie.