Reklama

Reklama

6 profesjonalnych zabiegów, których potrzebują zęby

W stomatologii dzieje się wiele. Leczenie sprawia coraz mniej bólu, a nowoczesne metody skutecznie usuwają kamień i wybielają zęby.

Usuwanie kamienia

Mimo codziennej pielęgnacji na zębach stale odkłada się kamień nazębny. Powstaje z resztek jedzenia, bakterii znajdujących się w jamie ustnej oraz substancji zawartych w ślinie. Najpierw kamień jest widoczny w postaci ciemniejszej obwódki przy krawędzi dziąseł - to tzw. kamień naddziąsłowy. Nieusuwany narasta i coraz bardziej wystaje nad dziąsła. W końcu mocno przylega do zębów jako twardy, brązowy nalot. Może tworzyć się także pod dziąsłami, to tzw. kamień poddziąsłowy. Nie widać go, ale jest przyczyną np. krwawienia dziąseł podczas mycia zębów czy gryzienia pokarmów. Nieusuwany może prowadzić do parodontozy. Można go usunąć stosując tzw. scaling.

Reklama

Na czym polega: Kamień nazębny można skutecznie usunąć tylko w gabinecie podczas zabiegu zwanego scalingiem. Ręczne zdejmowanie kamienia za pomocą narzędzi zakończonych haczykiem, stosuje się już rzadko. Bo taki zabieg trwa długo i nie usuwa precyzyjnie całego kamienia. Poza tym przy ręcznym odłupywaniu twardej płytki nazębnej można łatwo skaleczyć dziąsła. Najlepsza metoda pozbycia się kamienia to scaling ultradźwiękowy. Nowoczesne urządzenia - skalery mają wibrujące końcówki wytwarzające ultradźwięki, czyli fale o wysokiej częstotliwości. Przyłożenie głowicy skalera do zęba powoduje precyzyjne kruszenie i odpryskiwanie kamienia nawet z przestrzeni między zębami. Jednak przy wrażliwych zębach lub odsłoniętych szyjkach zębowych zabieg może być nieprzyjemny. Dlatego warto wtedy poprosić dentystę o znieczulenie.

Efekt: Scaling to także ważny zabieg profilaktyczny. Długo nieusuwany kamień powoduje stany zapalne przyzębia, osłabia korzenie zębów oraz prowadzi do rozwoju paradontozy. Scaling zaleca się powtarzać co pół roku. Ale wszystko zależy od tego, jak szybko odkłada się kamień na zębach. Jeżeli twoja dieta bogata jest w węglowodany, pijesz czarną kawę, herbatę czy dużo palisz,

może być potrzebny nawet co 3-4 miesiące. U osób, które nie mają tendencji do odkładania się kamienia, zabieg wystarczy przeprowadzić raz na rok.

W ramach NFZ możesz raz w roku, bezpłatnie usunąć kamień. W prywatnym gabinecie cena zabiegu wynosi 80-150 zł za jeden łuk zębowy, górny lub dolny.

To możesz zrobić sama: Gdy masz tendencję do odkładania się kamienia nazębnego tuż przy dziąsłach, mogą one często krwawić. Zdarza się też, że wrażliwe dziąsła są podrażnione po usuwaniu kamienia, zwłaszcza gdy zabieg był wykonany ręcznie. Ulgę przyniesie ci np. domowa płukanka z szałwii, która działa przeciwzapalnie.

Łyżkę ziół zalej szklanką wrzątku. Parz pod przykryciem ok. 20 minut. Przecedź i letnim naparem płucz jamę ustną 3-4 razy dziennie. Możesz kupić szałwię w torebkach np. Szałwia fix, ok. 4 zł.

Likwidowanie osadu i nierówności

miękki, czarny osad, który gromadzi się na powierzchni zębów i między nimi, wymaga piaskowania. Zęby można też dodatkowo wyczyścić i wygładzić za pomocą specjalnej pasty, szczoteczki lub gumki. Taki zabieg to polishing, czyli polerowanie powierzchni zębów.

Na czym polega: Piaskowanie dotyczy miejsc, do których nie mógł dotrzeć skaler, np. trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych przy mocno stłoczonych zębach. Dentysta przykłada do zębów końcówkę piaskarki i pod ciśnieniem ziarenka piasku czyszczą powierzchnię szkliwa z osadu. Natomiast podczas polerowania na tradycyjne urządzenie do borowania zębów zakłada się specjalną szczoteczkę lub gumkę i pastę polerującą zawierającą substancje ścierne.

Szybko obracająca się głowica aparatu delikatnie oczyszcza zęby, wygładzając ich powierzchnię z wszelkich nierówności.

Efekt: Dzięki piaskowaniu zęby są jaśniejsze, ale nie zmieniają swojego naturalnego koloru. Piaskowanie zaleca się powtarzać co pół roku. Jeżeli zabieg połączony jest ze scalingiem i polerowaniem, staną się jaśniejsze i błyszczące. Piaskowanie zębów to koszt ok. 100-200 zł, a wygładzanie nierówności 50-100 zł. W niektórych gabinetach przy łącznym wykonywaniu scalingu, piaskowania i polerowania ceny są niższe, ok. 160-250 zł za komplet.

Ochrona przed próchnicą

Fluor wzmacnia szkliwo i chroni zęby przed próchnicą. Ale ten, który jest dostępny np. w pastach do zębów czy płynach do płukania jamy ustnej, ma znacznie niższe stężenie niż fluor używany w gabinecie dentystycznym. Dlatego lepszym zabezpieczeniem przed próchnicą jest profesjonalne pokrywanie zębów fluorem przez dentystę.

Na czym polega: Aby nałożyć na zęby preparat z fluorem, ich powierzchnia musi być idealnie czysta, bez kamienia i osadu. Po oczyszczeniu zębów dentysta nasyca ich płytkę fluorem, który przenika do szkliwa. Fluor może być aplikowany w postaci pianki podawanej na specjalnych łyżkach, które należy zagryźć na kilka minut w ustach. W tym czasie fluor wnika w szkliwo. Inny sposób to pokrywanie zębów lakierem fluorowym za pomocą pędzelka.

Efekt: Fluoryzacja wzmacnia szkliwo i zabezpiecza przed kwasami produkowanymi przez bakterie próchnicowe na pół roku. Przy dużej skłonności do próchnicy zabieg można powtarzać co 3 miesiące. Fluoryzacja na pojedynczy ząb kosztuje od 10 zł, całość uzębienia 50-150 zł.

Dowiedz się więcej na temat: kamień | zabiegi | ząb

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje