7 rzeczy, o których powinnaś wiedzieć, zanim zrobisz sobie tatuaż
Tatuaże zostają na zawsze. Mówią o twojej osobowości i mogą być piękne, ale niosą też za sobą ryzyko. Amerykanie to najbardziej wytatuowani ludzie na świecie, a w Polsce tatuaże z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Nie mamy jeszcze takiego doświadczenia jak Amerykanie, dlatego zanim zrobimy sobie tatuaż, warto dowiedzieć się o tatuowaniu jak najwięcej.
Dyplomowany tatuażysta
To najważniejszy punkt w całym procesie. Szukaj specjalistów od tatuażu, którzy są polecani przez innych i artystów, którzy mają odpowiednie dyplomy. Ponieważ proces ten wymaga użycia igieł, upewnij się, że wszystkie igły, jakie są używane, wyjmowane są ze sterylnych opakowań. Artyści powinni przed rozpoczęciem zabiegu umyć dokładnie ręce. Zawsze warto poprosić znajomych, którzy już mają tatuaż, aby udzielili nam informacji, który salon tatuażu jest godny polecenia.
Bądź pewna, że chcesz tatuaż
Tatuaże pozostają na naszym ciele aż do śmierci, dlatego decyzja o jego wykonaniu powinna być pewna. Nie podejmuj jej w pośpiechu, ponieważ później możesz jej żałować. Pozbycie się tatuażu jest skomplikowanym zabiegiem, który jest bolesny, również dla portfela.
Utrzymuj higienę
Upewnij się, że artysta używa nowych igieł wyjętych ze sterylnego opakowania. Dopilnuj, by umył ręce przed rozpoczęciem zabiegu i by użył środka bakteriobójczego. Wskazane jest, by założył sterylne rękawiczki.
Unikaj alkoholu
Nie pij alkoholu w nocy przed zrobieniem tatuażu. Nie jest również wskazane stosowanie leków takich jak aspiryna. Zarówno alkohol, jak i aspiryna rozrzedzają krew, co sprawia, że krwawienie podczas zabiegów jest większe.
Starannie wybierz miejsce na tatuaż
Miejsce, w którym chcesz mieć tatuaż jest tak samo ważne jak wzór, który wybierzesz. Jeśli masz zamiar zrobić sobie pierwszy tatuaż, unikaj miejsc, które mają więcej zakończeń nerwowych niż inne, gdyż tam będzie bardziej bolało. Tak więc niech twój pierwszy tatuaż nie będzie na twarzy czy karku. W niektórych zawodach widoczne tatuaże nie są dozwolone i pracodawca może odmówić zatrudnienia na przykład w opiece zdrowotnej czy gastronomii. Jeśli lubisz swoją pracę, sprawdź koniecznie, czy nie ma w niej takich zaostrzeń. Jeżeli nie jesteś wytrzymała na ból, wybierz części ciała, które mają więcej mięśni. Tatuowanie w kościstych miejscach, takich jak górna część stopy, kręgosłup czy klatka piersiowa może być bolesne.
Dbaj o swój tatuaż
Kiedy idziesz na zabieg, ubierz się w luźne ubrania i dbaj o to, by nic nie obcierało miejsca, w którym powstanie tatuaż. Poproś kogoś, by udał się wraz z tobą do salonu tatuażu. Rozmowa z życzliwą osobą podczas zabiegu rozprasza uwagę i sprawia, że ból jest łatwiejszy do zniesienia. Stosuj maść przepisaną przez swojego tatuażystę i przemywaj tatuaż dwa razy dziennie. Unikaj kontaktu z brudem i substancjami chemicznymi takimi jak chlor w basenie oraz bezpośredniej ekspozycji na słońce.
Bądź przygotowana na ból
Ból jest integralną częścią tatuażu, szczególnie dla osób, które robią go po raz pierwszy. Jego nasilenie zależy od indywidualnej granicy bólu. Dobrze jest podczas zabiegu koncentrować się na czymś, co odciągnie naszą uwagę.
Największe ryzyko związane z tatuażem to ryzyko powstania infekcji, której nie da się całkowicie zapobiec, nawet używając sterylnych igieł. Infekcje wywoływane są zwykle przez bakterie pokrywające skórę w miejscu powstawania tatuażu. Ich najczęstsze objawy to wysypka, opuchlizna i ból. Zakażenia zwykle pojawiają się 2 – 3 tygodnie po wykonaniu tatuażu. Większość z nich leczy się antybiotykami.