Atopowe zapalenie skóry: Dlaczego dokucza nam właśnie teraz?

Atopowa skóra jest nadwrażliwa, skłonna do podrażnień. O tej porze roku wymaga specjalnej troski.

Pielęgnacja skóry atopowej bywa czasochłonna
Pielęgnacja skóry atopowej bywa czasochłonna123RF/PICSEL

Schorzenie o nazwie Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) rozwija się zwykle u dzieci. Wiele z nich wyrasta z niej jeszcze przed ukończeniem 5. r. życia, ale bywa, że chorują także dorośli. Objęte chorobą fragmenty skóry pieką i swędzą. Miejsca te są wysuszone, łuszczą się i pękają. Łatwo ulegają nadkażeniom bakteryjnym. Charakterystycznym objawem AZS jest to, że pojawiają się okresy, w których następuje wyraźna poprawa albo zaostrzenie objawów choroby.

Zimowa dieta sprzyja wysypce

Przyczyną zaostrzenia zmian skórnych często są alergeny pokarmowe. Sporo uczulających produktów jemy właśnie zimą. Częściej np. wybieramy mięsne posiłki, a im bardziej mięso jest przetworzone, im więcej w nim konserwantów, tym większe ryzyko alergii. Świąteczne potrawy zawierające orzechy i czekoladę to też silne alergeny. Co możesz zrobić: Zastosuj dietę eliminacyjną. Wyklucz "podejrzane" produkty i jedz to, czego jesteś pewna. Potem wprowadzaj wykluczone pokarmy i obserwuj, jak reaguje skóra. Jeżeli po kilku dniach nie ma uczulenia, możesz rozszerzyć dietę o kolejny produkt. Gdy pojawi się uczulenie - znalazłaś alergen!

Ogrzewane pomieszczenia wysuszają skórę

W zimowych miesiącach dużo czasu spędzamy w ciepłych, zamkniętych pomieszczeniach. A ogrzane powietrze jest bardzo suche i szybko powoduje przesuszenie skóry, która zaczyna wówczas uporczywie swędzieć. Drapanie powoduje, że skóra jest dodatkowo podrażniona, tworzą się rany, wdają infekcje. W wykładzinach, dywanach, zasłonach gromadzą się alergeny roztoczy kurzu domowego. Unosząc się w powietrzu, zaostrzają zmiany na skórze. Co możesz zrobić: Nawet w mroźny dzień wietrz mieszkanie. Temperatura w pomieszczeniach, w których przebywasz na co dzień, nie powinna przekraczać 20ºC.

W nocy najlepiej, żeby wynosiła 17-18ºC. Często odkurzaj wykładziny, dywany, wycieraj na mokro podłogi. Pomoże nawilżanie powietrza. Przy skórze atopowej najkorzystniejsze są tradycyjne nawilżacze w postaci ceramicznych pojemników z wodą zakładanych na kaloryfer. Natomiast do dużych pomieszczeń lepszy będzie nawilżacz, np. parowy. Trzeba jednak pamiętać, by często wymieniać filtr. Idealna wilgotność powietrza w pomieszczeniu wynosi 50-60 proc. Do kontrolowania wilgotności przyda się wilgotnościomierz (higrometr).

Nieprzewiewne ubrania podrażniają

Zmiana diety, wietrzenie i nawilżanie pomieszczeń nie zawsze sprawią, że unikniemy swędzącej wysypki. Może ją powodować także zbyt obcisłe lub szorstkie ubranie, np. wełniane lub ze sztucznych tkanin. Skóra pod nimi gorzej oddycha i poci się, a pot ją podrażnia. Co możesz zrobić: Noś wyłącznie przewiewne ubrania z naturalnych tkanin, np. bawełny. Najlepiej o gładkiej fakturze. Unikaj szorstkich, "drapiących" materiałów, odpruwaj z ubrań drażniące skórę metki. Bielizna, którą nosisz, powinna być wyłącznie bawełniana, koniecznie w białym kolorze. Pamiętaj: Im mniej ciemnych barwników w tkaninie, tym mniejsze jest ryzyko podrażnień skóry. Kiedy się spocisz, jak najszybciej weź chłodny prysznic, a po nim starannie nawilż skórę emolientem.

Gwałtowne zmiany temperatury zaostarzają chorobę

Atopowa skóra nie ma prawie żadnej naturalnej ochrony w postaci warstwy lipidowej. Dlatego pod wpływem mroźnego powietrza i ostrego wiatru wysusza się i pęka. Co możesz zrobić: Przed wyjściem na dwór w zimny dzień postaraj się stworzyć sztuczną barierę ochronną skóry. Zrobisz to, smarując twarz półtłustym lub tłustym kremem, najlepiej z euceryną lub mocznikiem (w stężeniu 5 proc. lub mniej). Ważnym elementem domowej kuracji skóry atopowej są kąpiele w wodzie o temp. 36°C, z dodatkiem krochmalu czy kisielu z siemienia lnianego. Po kąpieli nie wycieraj się ręcznikiem, lecz osusz skórę delikatnie. Podrażnione miejsca natłuszczaj, np. oliwą z oliwek.

Świat kobiety
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas