Biotyna: Zapobiega wypadaniu i siwieniu włosów, zapewnia piękną cerę

Nie bez przyczyny mówi się, że paznokcie, włosy i cera są najlepszym zwierciadłem naszej kondycji. Jeśli te pierwsze są łamliwe, włosy się kruszą i wypadają, a cera jest nadmiernie przesuszona lub przetłuszczona, to znak, że z naszym organizmem dzieje się coś niedobrego. Sprawcą całego zamieszania i głównym stymulatorem negatywnych procesów najczęściej bywa niedobór witamin, zwłaszcza tych z grupy B z biotyną na czele. To właśnie ona bezpośrednio wpływa na to, jak prezentują się nasze kosmyki, paznokcie i cera, a ponadto odgrywa kluczową rolę w prawidłowym przebiegu ciąży. Warto regularnie uzupełniać dietę w tę cenną witaminę - zbyt niski jej poziom może w skrajnych przypadkach powodować wady wrodzone. Poniżej znajdziesz listę produktów, które zapewnią solidną porcję biotyny.

article cover
©123RF/PICSEL

Dlaczego biotyna jest niezbędna dla organizmu?

©123RF/PICSEL

Dostarczana wraz z pokarmem, magazynowa w wątrobie i cechująca się kwasowym charakterem biotyna jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu - choćby dlatego, że dostarcza nam solidnej porcji siarki. Ponadto lekarze zwracają uwagę na kilka kluczowych ról odgrywanych przez witaminę B7, która bezpośrednio wpływa na kondycję i działanie komórek:

- biotyna usprawnia proces absorpcji witaminy C

- biotyna reguluje proces przemiany materii

- biotyna usprawnia syntezę kwasów tłuszczowych i wspiera procesy metaboliczne tłuszczów i białek

- dobroczynnie wpływa na proces krzepnięcia krwi

- zapobiega nadmiernemu wypadaniu, łysieniu oraz siwieniu włosów

- przeciwdziała łamliwości paznokci

- sprawia, że nasza skóra jest jędrna i miękka w dotyku

Biotyna a skóra, włosy i paznokcie

©123RF/PICSEL

Solidna porcja siarki, którą znajdziemy w biotynie, utrzymuje w doskonałej kondycji naszą skórę i sprawia, że prezentuje się ona wyjątkowo pięknie. Suplementy z biotyną szczególnie zalecane są także osobom zmagającym się z nadmiernym wypadaniem włosów, łysieniem oraz przyspieszonym siwieniem. Dermatolodzy z kolei doceniają witaminę B7 za to, że okazuje się wyjątkowo pomocna w terapii pacjentów zmagających się z trądzikiem, nadmiernie łuszczącą się skórą oraz łojotokiem. Warto pamiętać, że kuracja może okazać się skuteczna, jeśli będzie trwała co najmniej kilka miesięcy - w przypadku łamliwych paznokci co najmniej sześć.

Biotyna a układ nerwowy

Jędrna cera, piękne kosmyki i zdrowe paznokcie to niejedyna zasługa biotyny. Zapewnia nam też dobre samopoczucie, witalność, wyjątkowo dobroczynnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego i łagodzi bóle różnego pochodzenia.

Biotyna a ciąża

Biotyna szczególnie zalecana jest kobietom ciężarnym. Dlaczego? Zapewnia prawidłowy rozwój płodu i wpływa na dobre samopoczucie przyszłych mam. Niedobory witaminy B7 mogą okazać się bardzo niebezpieczne. Jeśli jej poziom w organizmie jest nieodpowiedni, może prowadzić do wad wrodzonych.

Gdzie znajdziemy biotynę?

©123RF/PICSEL

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B7 wynosi 0,02 mg. Więcej muszą dostarczać jej do organizmu pacjenci leczeni antybiotykami lub sulfonamidami – przynajmniej 2 mg.

Najlepszymi źródłami biotyny są: wątróbka, mąka sojowa, żółtko jaj, orzechy włoskie, orzechy ziemne, sardynki, migdały, grzyby, ryż naturalny, mąka pełnoziarnista, szpinak, kraby, szynka, marchew, pomidory, chudy ser.

Niedobory biotyny mogą powodować:

- łuszczenie się skóry,

- łojotokowe zapalenie skóry,

- nadmierne zmęczenie,

- nadpobudliwość i nadmierną nerwowość,

- awitaminozę

- senność,

- cierpnięcie dłoni,

- zwiększony poziom cholesterolu we krwi,

- wady wrodzone.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas