Borowina: Właściwości i zastosowania

"Szlachetny antyoksydant"– w taki sposób najczęściej określana jest borowina. Zabiegi z jej dodatkiem stanowią remedium na wiele dolegliwości, poza tym chętnie wykorzystywana w salonach kosmetycznych i SPA. Skąd ten fenomen? Dzięki jej naturalnym właściwościom i bogactwie zawartych w niej związków mineralnych. Kto powinien stosować zabiegi borowinowe? Dowiesz się o tym z artykułu.

Borowina
Borowina ©123RF/PICSEL

Czym jest borowina?

Kąpiel borowinowa
©123RF/PICSEL

Borowina to odmiana torfu, w której przy udziale bakterii rozłożyły się rośliny bagienne. Zawiera w sobie związki organiczne i nieorganiczne, przy większym udziale tych pierwszych. Ta występująca na południu i północy Polski uznawana jest za najlepszą w Europie. W warunkach naturalnych jest gruboziarnista, więc wcześniej musi być zmielona. Aby uzyskać odpowiednią konsystencję, dodaje się do niej wody w odpowiednich proporcjach. Do celów leczniczych wykorzystano ją pierwszy raz w XIX wieku w Krynicy-Zdroju. Swoją nazwę zawdzięcza miejscu jej pierwszego wydobycia – wykopano ją z terenu, który porośnięty był borem iglastym.

Co zawiera w sobie borowina?

Borowina dzięki swojemu pochodzeniu zawiera w sobie dużo dobroczynnych dla zdrowia związków: woski i żywice, garbniki, pektyny oraz kwasy (huminowe, humusowe, hymatomelanowe). Dodatkowo posiada pierwiastki takie jak: potas, żelazo, krzem, magnez oraz wapń. To wszystko sprawia, że borowina ma zaskakujące właściwości: przeciwzapalne, ściągające, bakteriobójcze, a nawet przeciwbólowe.

Do czego wykorzystuje się borowinę?

Masaż
©123RF/PICSEL

Borowinę często wykorzystuje się w sanatoriach i uzdrowiskach w balneoterapii. Kąpiele z jej dodatkiem pomagają w schorzeniach reumatycznych, bólach i zapaleniach kręgosłupa, rwie kulszowej oraz niedowładach i porażeniach. Ogrzana borowina okładana na ciele pacjenta, wnika w głąb ciała i dobroczynnie wpływa na narządy. Stąd organizm łatwiej pozbywa się toksyn – poza tym przyspiesza przepływ krwi, łagodzi ból, poprawia pracę serca. Dodatkowo wpływa zbawiennie na układ pokarmowy – pomaga pozbyć się wrzodów żołądka oraz działa kojąco w przypadku zapalenia jelit. Zabiegom z tym cennym składnikiem powinny poddawać się kobiety – są nieocenione w leczeniu wielu kobiecych dolegliwości. Ponadto plastry z ochłodzoną borowiną są stosowane na wszelkie urazy mechaniczne ciała.

Borowina a kosmetyka

Nie bez powodu niektóre gabinety kosmetyczne i uzdrowiska oferują szereg zabiegów pielęgnacyjnych z dodatkiem borowiny. Właśnie dzięki nim możemy szybciej pozbyć się cellulitu oraz zbędnych kilogramów. Jak to możliwe? Wykazano, że podgrzana borowina pozwala szybciej spalić tkankę tłuszczową. Doskonale też odżywia, nawilża, regeneruje i odmładza skórę; pomaga zredukować zmarszczki i zapobiega powstawaniu nowych.

Borowina w pielęgnacji twarzy

Pielęgnacja twarzy
©123RF/PICSEL

Borowinę można nanosić również na skórę twarzy. Pasuje do każdego rodzaju cery i stanowi remedium na wiele dolegliwości skórnych. Prócz działania przeciw zmarszczkom wykazano, że pomaga pozbyć się wszelkich niedoskonałości – trądziku, wyprysków i innych. Dodatkowo poprawia stan naczyń krwionośnych, czyniąc skórę jędrną równocześnie ją wygładzając.

Przeciwwskazania

Niestety nie każdy może pozwolić sobie na zabiegi z borowiną. Mimo jej szlachetnego działania nie mogą z niej korzystać kobiety w ciąży oraz podczas menstruacji. Dodatkowo unikać ich muszą ci, którzy mają problemy z układem krążenia (niewydolność krążeniowa, stany pozawałowe, problemy z ciśnieniem, choroby serca). Borowina nie działa korzystnie na osoby osłabione, wycieńczone, borykające się z chorobami nowotworowymi, nadczynnością tarczycy oraz chorobami nerek.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas