Boso przez życie, czyli wszystko o pięknych stopach

Gdy za oknem już pełna wiosna, czas odłożyć ulubione kozaczki na półkę i zastąpić je odkrytymi japonkami. To również najlepszy czas, by zrzucić skarpetki i zadbać o wygląd stóp, a w tym paznokci. Pięknym warto być "od stóp do głów"...

Przygotuj nogi na lato
Przygotuj nogi na latoINTERIA.PL

Dla wielu mężczyzn kobiece stopy są obiektem pożądania, a nawet fetyszem.

Od X do początku XX wieku kultywowano w Chinach obyczaj krępowania. Polegał on owijaniu stóp bandażem, tak by zagiąć palce i doprowadzić do złamania kości śródstopia. Zabieg zaczynano u dziewcząt w wieku od 5 do 13 lat. Po rekonwalescencji stopy mające około 10 centymetrów długości nazywane były "złotym lotosem" i zapewniały właścicielce dobre zamążpójście. Warto dodać, że chińscy mężczyźni zachwycali się krótkimi stopami, a maleńkie buciki pełniły rolę fetysza.

W XIII wieku za czasów dynastii Qing zwyczaj ten rozpowszechnił się wśród wszystkich klas społecznych. Po powstaniu Republiki Chińskiej zabieg okaleczania kobiet spotkał się z falą protestów i w 1912 roku zakazano jego praktyki.

Co się kryje pod obuwiem...

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że stopy są jednym z najważniejszych organów naszego ciała. Około 70 proc. ludzi nie dba o prawidłową higienę stóp, zwłaszcza jeśli chodzi o pielęgnację po kąpieli. Mimo tego, że współczesny styl życia narzuca nam wręcz obsesyjną pielęgnację ciała, zdarzają się liczne schorzenia.

Wiele osób cierpi na wadę zwaną płaskostopiem. To nic innego, jak zniekształcenie stopy polegające na obniżeniu się jej fizjologicznych sklepień, w wyniku czego staje się ona płaska. Przyczyną powstania płaskostopia może być wada wrodzona albo niewłaściwa postawa, nadwaga i złe obuwie. Potoczne określenie płaskostopia, czyli platfus jest formą przestarzałą. Pamiętajmy, że mamy do czynienia ze schorzeniem takim, jak każde inne i należy podjąć właściwe leczenie. Inną przypadłością może być grzybica, objawiająca się przede wszystkim w postaci małych zaczerwienionych krostek. W skrajnych przypadkach atakuje ona paznokcie, co w efekcie może doprowadzić do ich usunięcia. Aby uniknąć problemów, warto zastosować kilka cennych porad:

5 kroków do pięknych stóp

• Czyste i pozbawione lakieru stopy zanurz w ciepłej i aromatycznej kąpieli na 10 minut.

• Następnie wytrzyj je ręcznikiem.

• Przytnij paznokcie równo, nie zaokrąglaj krawędzi.

• Usuń skórki z płytki paznokciowej, rozprowadź na piętach krem ścierający i rozetrzyj go tarką.

• Nałóż krem nawilżający na całe stopy, również między palcami. Wykonaj lekki masaż. Jeżeli odbywasz kurację przed snem, dobrze jest założyć na noc delikatne skarpetki.

Upewnij się, że nie mają one zbyt ścisłego ściągacza. Muszą być elastyczne i nie mogą zaburzać krążenia krwi.

Pora zdjąć skarpetki...

Każdy rodzaj paznokcia zasługuje na to, by poświęcić mu czas i dobrać odpowiednią dawkę witamin. Paznokcie, tak samo jak włosy składają się z milionów komórek rogowych, których najważniejszym składnikiem jest keratyna. Łamanie się paznokci wiąże się z nierównomierną strukturą powierzchni płytki oraz niedoborem cynku i witaminy H w organizmie. Warto zatem zaopatrzyć się w krem z liposomami i witaminami, żel stymulujący wzrost paznokci, migdałowy olejek wzmacniający i przede wszystkim - bezacetonowy balsam, zawierający wapń i proteiny mleka, zmywający lakier. W końcu paznokcie, prócz funkcji ochronnej i obronnej, pełnią głównie rolę estetyczną.

Archeolodzy wykazali, że już w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie powszechnie pielęgnowano i malowano paznokcie. Ponad trzy tysiące lat przed naszą erą faraon Narmer, założyciel Górnego i Dolnego Egiptu, barwił henną nie tylko paznokcie, ale również wnętrza dłoni i podeszwy stóp. Kleopatra, która dzięki słynnym kąpielom w kozimi mleku, została uznana za symbol piękna, nigdy nie zapominała dbać o stopy. Z kolei w Chinach używano głównie srebra i złota, zaś kolor czerwony i czarny zarezerwowany był wyłącznie dla cesarskiej rodziny.

W Europie zainteresowanie manikiurem rozpoczęło się dopiero w dziewiętnastym wieku. Osobą, która rozpowszechniła zwyczaj stosowania lakieru był król francuski, Ludwik Filip.

Ku zdziwieniu niektórych, na początku dwudziestego wieku chemicy z firm kosmetycznych czerpali z doświadczeń przemysłu samochodowego. W 1932 roku amerykańska firma Charles Revson wprowadziła na rynek kosmetyczny barwniki umożliwiające malowanie paznokci w różnych odcieniach. Od tamtej pory manicure i pedicure stały się normą dla każdej dbającej o wygląd kobiety.

Pedicure na medal

• Wypielęgnuj stopy gruboziarnistym peelingiem.

• Obetnij i opiłuj paznokcie u stóp nie zaokrąglając brzegów. Dzięki temu nie będą one wrastać w skórę.

• Wmasuj w skórki zmiękczający preparat, a następnie odsuń je drewnianym patyczkiem.

• Wmasuj w płytkę paznokciową odżywczy olejek z witaminami.

• Zanim przystąpisz do nakładania lakieru, zaopatrz się w specjalny rozdzielacz z gąbki.

• Nałóż utwardzającą bazę pod lakier, wygładzając i nabłyszczając powierzchnię paznokci

• Po wyschnięciu wybierz ulubiony kolor lakieru

• po jego nałożeniu zastosuj ostatni element - emalię utwardzającą lakier, przedłużającą jego trwałość i dodatkowo potęgującą blask koloru.

• Rusz przed siebie i z uśmiechem zawojuj świat!

Dieta na mocny pazur

Na zdrowy wygląd paznokci wpływają nie tylko stosowane na powierzchnię odżywki, ale przede wszystkim to, co jemy. Warto zatem sięgnąć po produkty zawierające witaminy z grupy B, czyli na przykład brokuły, banany, szpinak, paprykę, kukurydzę, migdały i ziarna słonecznika. Znajduje się ona także w żółtkach, drożdżach i ziarnach zbożowych. Można też sięgnąć po orzechy u suszone owoce bogate w miedź.

Niekoniecznie na bosaka

Od momentu symbolicznego wyjścia Adama i Ewy z raju, człowiekowi zawsze towarzyszył wstyd i potrzeba zakrycia swojej nagości. Jeśli by dodać do tego powiedzenie "od stóp do głów", wychodzi nam naprzeciw osoba poszukująca idealnego obuwia. Podobno już starożytni dbali o to, by nosić buty, czego dowodem są malowidła ścienne sprzed ponad trzech tysięcy lat. W Grecji produkowano sandały z papirusu, skóry, korka lub drewna. Rzymscy legioniści nosili tak zwane caligae, czyli buty skrojone z uwzględnieniem różnic pomiędzy prawą i lewą stopą. To właśnie od ich nazwy wziął się przydomek słynnego cesarza Kaliguli.

Porzućmy jednak historię i przenieśmy się w czasy współczesne. Tej wiosny czeka nas niezwykle wymyślna kolekcja, wychodząca spod skrzydeł wielu znanych projektantów. Wśród niej znajdują się: czerwienie, brązy, złoto, pantera oraz przeróżnej wielkości groszki, koturny. Mile widziany będzie zarówno wysoki obcas jak i sportowe obuwie na tak zwanego krokodyla. Ponadto - etniczne klapki i japonki w kolorze czekolady przyozdobione błękitem i bielą. Wybór jest ogromny i tylko od naszej wyobraźni zależy, jak zamierzamy wyróżnić się z tłumu. Nie traćmy więc czasu, łapmy karty kredytowe męża i biegnijmy do sklepów!

Katarzyna Rapczyńska

MWMedia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas