Reklama

Reklama

Boso przez życie, czyli wszystko o pięknych stopach

Gdy za oknem już pełna wiosna, czas odłożyć ulubione kozaczki na półkę i zastąpić je odkrytymi japonkami. To również najlepszy czas, by zrzucić skarpetki i zadbać o wygląd stóp, a w tym paznokci. Pięknym warto być "od stóp do głów"...

Główną funkcją stopy jest udział w poruszaniu się. Jej budowa jest swoista dla człowieka w związku z jego pionową postawą. Istnieje hipoteza, że w czasach prehistorycznych stopa była narządem chwytnym. Mit ten został jednak obalony, gdyż dla człowieka poruszającego się na ziemi, funkcja chwytna stopy byłaby zupełnie bezwartościowa.

Reklama

Dla wielu mężczyzn kobiece stopy są obiektem pożądania, a nawet fetyszem.

Od X do początku XX wieku kultywowano w Chinach obyczaj krępowania. Polegał on owijaniu stóp bandażem, tak by zagiąć palce i doprowadzić do złamania kości śródstopia. Zabieg zaczynano u dziewcząt w wieku od 5 do 13 lat. Po rekonwalescencji stopy mające około 10 centymetrów długości nazywane były "złotym lotosem" i zapewniały właścicielce dobre zamążpójście. Warto dodać, że chińscy mężczyźni zachwycali się krótkimi stopami, a maleńkie buciki pełniły rolę fetysza.

W XIII wieku za czasów dynastii Qing zwyczaj ten rozpowszechnił się wśród wszystkich klas społecznych. Po powstaniu Republiki Chińskiej zabieg okaleczania kobiet spotkał się z falą protestów i w 1912 roku zakazano jego praktyki.

Co się kryje pod obuwiem...

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że stopy są jednym z najważniejszych organów naszego ciała. Około 70 proc. ludzi nie dba o prawidłową higienę stóp, zwłaszcza jeśli chodzi o pielęgnację po kąpieli. Mimo tego, że współczesny styl życia narzuca nam wręcz obsesyjną pielęgnację ciała, zdarzają się liczne schorzenia.

Wiele osób cierpi na wadę zwaną płaskostopiem. To nic innego, jak zniekształcenie stopy polegające na obniżeniu się jej fizjologicznych sklepień, w wyniku czego staje się ona płaska. Przyczyną powstania płaskostopia może być wada wrodzona albo niewłaściwa postawa, nadwaga i złe obuwie. Potoczne określenie płaskostopia, czyli platfus jest formą przestarzałą. Pamiętajmy, że mamy do czynienia ze schorzeniem takim, jak każde inne i należy podjąć właściwe leczenie. Inną przypadłością może być grzybica, objawiająca się przede wszystkim w postaci małych zaczerwienionych krostek. W skrajnych przypadkach atakuje ona paznokcie, co w efekcie może doprowadzić do ich usunięcia. Aby uniknąć problemów, warto zastosować kilka cennych porad:

5 kroków do pięknych stóp

• Czyste i pozbawione lakieru stopy zanurz w ciepłej i aromatycznej kąpieli na 10 minut.

• Następnie wytrzyj je ręcznikiem.

• Przytnij paznokcie równo, nie zaokrąglaj krawędzi.

• Usuń skórki z płytki paznokciowej, rozprowadź na piętach krem ścierający i rozetrzyj go tarką.

• Nałóż krem nawilżający na całe stopy, również między palcami. Wykonaj lekki masaż. Jeżeli odbywasz kurację przed snem, dobrze jest założyć na noc delikatne skarpetki.

Upewnij się, że nie mają one zbyt ścisłego ściągacza. Muszą być elastyczne i nie mogą zaburzać krążenia krwi.

Dowiedz się więcej na temat: lakier | krem | piękne stopy | skarpetki | wygląd | paznokcie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje