Botoks – sposób na zatrzymanie czasu ?

Choć większość z nas pragnie zachować młody wygląd pomimo upływu lat, do botoksu wciąż podchodzimy z rezerwą. Co warto wiedzieć przed odwiedzeniem gabinetu medycyny estetycznej?

Botoks – sposób na zatrzymanie czasu?
Botoks – sposób na zatrzymanie czasu?materiały prasowe

Czym jest botoks?

Botoks to nic innego jak toksyna botulinowa - substancja produkowana przez beztlenowe bakterie Bacillus botulinus. Popularnie nazywa się ją jadem kiełbasianym, ponieważ w sposób naturalny powstaje w zepsutych wędlinach. Spożycie tej substancji może być dla naszego zdrowia bardzo niebezpieczne - jad kiełbasiany jest jedną z najsilniejszych naturalnych trucizn. Tymczasem, stosowany w niewielkich dawkach w formie zastrzyków nie wykazuje szkodliwego działania i wykorzystywany jest w dermatologii, neurologii oraz medycynie estetycznej.

Zastosowanie i spodziewane efekty

Botoks sprawia, że twarz wygląda o kilka lat młodziej - wygładza rysy i widocznie redukuje zmarszczki mimiczne. Czy botoks jest w stanie trwale je usunąć? Niestety nie. Stosowany na kurze łapki, zmarszczki na czole czy lwią zmarszczkę między brwiami sprawia, że stają się one jedynie mniej widoczne i wygładzone - nie znikają całkowicie. Coraz częściej stosuje się również botoks do uniesienia opadających kącików ust, zmarszczek na czole, tych nad górną wargą, czy na szyi.

Już od lat 80. botoks stosowany jest w neurologii i okulistyce. Z jego pomocą usuwa się nadmierne napięcie mięśni u dzieci dotkniętych porażeniem mózgowym lub osób, które przeszły udar mózgu. Leczy się nim również zeza. W Polsce zabiegi z wykorzystaniem botoksu stosuje się od 1996 roku.

Jak to działa?

Zasada działania botoksu jest prosta. - Potraktowane toksyną botulinową mięśnie przestają się kurczyć, a co za tym idzie - zmarszczki ulegają wygładzeniu. Za powstawanie zmarszczek odpowiada nadmierna aktywność mięśni. Botoks zatrzymuje przewodnictwo nerwowe pomiędzy mięśniem i nerwem, który przestaje wysyłać impulsy odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek - tłumaczy Magdalena Grzybowska z serwisu Tourmedica.pl.

Zabieg pozwala cieszyć się wygładzoną skórą zwykle przez 4-6 miesięcy, a w niektórych przypadkach dłużej. To, jak często powinniśmy go powtarzać, zależy nie tylko od podanej dawki i miejsca, w którym wstrzyknięto botoks, ale także od naszych genów.

Kto może stosować botoks?

Botoks możemy stosować już po ukończeniu 25. roku życia, kiedy nasze włókna kolagenowe zaczynają zanikać, a na twarzy pojawiają się pierwsze zmarszczki. Istnieją oczywiście przeciwwskazania, takie jak ciąża czy karmienie piersią. Z zabiegu powinny zrezygnować również osoby z zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego oraz nadwrażliwe na składniki preparatu. Wywiad przeprowadzony przed zabiegiem pozwoli nam uniknąć ewentualnych skutków ubocznych.

Przed zabiegiem

Gdy podejmiemy decyzję, musimy wybrać odpowiedni gabinet, w którym zabieg zostanie przeprowadzony. Warto wybrać renomowany gabinet medycyny estetycznej, który zatrudnia profesjonalnego specjalistę dermatologa. Będzie on w stanie ocenić stan naszej skóry i dobrać odpowiednią dla nas dawkę preparatu. Niezwykle ważne jest, by zastrzyki były podane precyzyjnie, w odpowiednie miejsca..

Z zabiegów medycyny estetycznej korzystamy coraz częściej. Ich ceny są coraz niższe, a wiedza na ich temat - bardziej powszechna. Dzięki nim jesteśmy w stanie pokonać nasze kompleksy i bez względu na wiek cieszyć się atrakcyjnym wyglądem.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas