Chroń się przed zimnem
Zima jest najtrudniejszą porą roku dla naszej cery.

Podczas niskich temperatur musimy bardzo uważać na naszą cerę. Inaczej będziemy mieć z nią spore kłopoty. W mroźne dni pamiętaj, aby twarz nawilżać kremami zimowymi, które ochronią ją przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi.
Mróz, słońce, niska temperatura, silny wiatr jak i ogrzewane pomieszczenia mieszkalne i klimatyzacja to czynniki, które silnie podrażniają naszą skórę. Wszystko to sprawia, że nawet osoby, które do tej pory nie miały problemów ze skórą, zaczynają odczuwać pieczenie, uczucie ściągnięcia skóry, nie wspominając już o osobach mających cerę suchą, wrażliwą i naczynkową.
Podczas mrozów nasza skóra potrzebuje wyjątkowej ochrony. Spędzając czas na dworze nie możemy zapomnieć, by prócz ciepłego futerka, czapki i rękawiczek by nałożyć krem ochronny na twarz.
Skóra twarzy narażona jest na szkodliwe działanie zimowych promieni słonecznych, niskiej temperatury, śniegu i mroźnego wiatru. Zziębnięta łatwo ulega podrażnieniom, powodując szybsze jej starzenie.
Wszystkie czynniki atmosferyczne wyżej wymienione bardzo osłabiają skórę, gdyż zimą gruczoły łojowe, odpowiedzialne za produkcję sebum, wytwarzają go o wiele mniej, sprawiając iż naturalna warstwa ochronna skóry jest o wiele słabsza.
Porządny krem na zimę powinien w swoim składzie zawierać:• filtry przeciwsłoneczne UVA i UVB (zimą promienie słoneczne mogą być również niebezpieczne. Promienie UV działają tak samo intensywnie przez cały rok, niezależnie od pogody czy pory roku. Zimą słońce świeci krócej, jednak nie jest mniej szkodliwe. Światło słoneczne odbijające się od śniegu jest bardzo intensywne i ostre).• naturalne czynniki nawilżające (nmf) - składające się z: mocznika, aminokwasów, keratyny produkowanej przez komórki naskórka. Zatrzymują wodę w naskórku, przez co uelastyczniają skórę.• składniki zapobiegające przed utratą wody np. lipidy• substancje witaminowe witaminą E, C, K, PP• ceramidy - uszczelniają naskórek, ograniczają parowanie,
Kilka porad, jak dbać zimą o twarz:• nie myj twarzy bezpośrednio przed wyjściem i po przyjściu z zewnątrz (odczekaj minimum 15 minut),• nie wcieraj kremu w skórę zbyt mocno, powinien on być nakładany delikatnymi ruchami aż do wchłonięcia,
Krem ze składnikami nawilżającymi w okresie zimowym jest niezbędny. Podczas mrozów (w pracy, szkole, domu) przebywamy często w ogrzewanych pomieszczeniach, które bardzo wysuszają naszą skórę, dlatego prócz codziennej ochrony raz w tygodniu nałóż na twarz maseczkę nawilżającą lub odżywiającą.
Właściwa ochrona twarzy zimą pozwoli zachować ją w dobrej kondycji przez cały rok. Kremy na zimę powinny być tłuste, lub półtłuste najlepiej na bazie wazeliny. Należy je nakładać na 30 minut przed wyjściem na mróz. Stosować przez całą zimę. Przy cerze tłustej, watro wybrać kosmetyki o lekkiej konsystencji.
Skóra zimą potrzebuje podwójnej ochrony, zwłaszcza, jeżeli planujemy spędzić dzień na świeżym powietrzu, podczas minusowej temperatury. Największe problemy sprawiają cery suche, naczyniowe i wrażliwe. Jeżeli nie są dostatecznie chronione przed czynnikami zewnętrznymi, to łatwo ulegają podrażnieniom i zaczerwienieniom.