Co odpowiada za wzrost włosów?

Włosy są ozdobą niejednej głowy. Lśniące i gęste nie tylko świadczą o zdrowiu ich właściciela, ale pełnią również rolę termoregulacyjną oraz zwracają uwagę płci przeciwnej. Dlatego marzeniem wielu kobiet są długie, bujne pasma. Jednak proces zapuszczania włosów bywa niekiedy żmudny i długotrwały. Być może sekret tkwi w genach. Jak donoszą szwedzcy naukowcy – aktywny gen Lhx2 wpływa na szybszy wzrost włosów.

Proces zapuszczania włosów bywa niekiedy żmudny i długotrwały
Proces zapuszczania włosów bywa niekiedy żmudny i długotrwały123RF/PICSEL

Włosy wyrastają z mieszków włosowych, formowanych w okresie płodowym. Proces wzrostu włosa podzielony jest na trzy etapy: faza wzrostu (anagenowa), faza przejściowa (katagenowa) i faza wypadania (telogenowa). Długość włosa zależy od długości pierwszej z faz.

Po fazie wzrostu następuje etap przejściowy. Wtedy mieszek włosowy zmniejsza swoją aktywność i kurczy się. By kolejny etap wzrostu mógł zajść, najpierw dochodzi do usunięcia starego włosa, który zostaje wypchnięty przez włos noworosnący.

Przyczyna tego procesu nie jest znana, przypuszcza się jednak, że jest to sposób, by dostosować wzrost włosa do pory roku. Naukowcy zauważyli, że gen Lhx2 jest istotnym czynnikiem w procesie wzrostu włosa. Gen jest aktywny w fazie wzrostu. Udowodniono, że Lhx2 bierze czynny udział w procesie budowy włosa. Jeśli mieszek włosowy nie zawiera aktywnego genu Lhx2, nie dochodzi do powstania nowego włosa.

Ponadto naukowcy zauważyli, że aktywność genu powoduje wzmożoną aktywność fazy wzrostu, a co za tym idzie proces wzrostu włosa jest szybszy.
Co ciekawe, gen Lhx2 nie znajduje się w samym mieszku włosowym, ale ma wpływ na fazę anagenową oraz na formowanie się samego mieszka. Może to oznaczać, że ekspresja genu Lhx2 jest czasowa.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas