Co oznaczają pryszcze na twarzy?
Trądzik najczęściej kojarzony jest z wiekiem młodzieńczym, kiedy to wypryski wprawiają w kompleksy wielu nastolatków. Choć po wkroczeniu w dorosłość problem często mija, może powrócić w każdym wieku. Przyczyną nie zawsze są niewłaściwa higiena czy problemy hormonalne. Trądzik na twarzy może być pierwszym symptomem wielu schorzeń. Co oznaczają pryszcze na poszczególnych częściach twarzy? Sprawdźmy.
Czoło
Pojawiające się wypryski na czole mogą świadczyć o problemach związanych z trawieniem. W takim wypadku należy się przyjrzeć codziennemu jadłospisowi. Warto wyeliminować produkty przetworzone i tłuste oraz zastąpić ją solidną porcją świeżych warzyw i owoców. Krosty i pryszcze na czole mogą świadczyć również o przemęczeniu organizmu, niewyspaniu czy nadmiernym stresie. W takim wypadku należy zapewnić odpowiednią higienę snu oraz wypijać więcej wody – minimum 2 litry.
Policzki
Krosty na policzkach mogą powstawać w wyniku zatrucia organizmu toksynami. W tym celu warto zafundować sobie krótką dietę oczyszczającą. Ale to nie koniec. Trądzik na policzku może być wynikiem nietolerancji albo uczulenia na laktozę, dlatego warto zrezygnować na jakiś czas z produktów mlecznych. Niekiedy pryszcze pojawiają się w okolicy ucha – tam, gdzie telefon styka się ze skórą. Może to być drobne zakażenie bakteryjne wywołane znajdującymi się na urządzeniu drobnoustrojami.
Nos i usta
Nos najczęściej narażony jest na powstawanie wągrów. Jeśli pojawiają się na nim wypryski, może to świadczyć o problemach z pracą serca i podwyższonym ciśnieniem krwi. Może być to również wynik diety ubogiej w witaminy (zwłaszcza z grupy B). Natomiast te, które pojawiają się w okolicy ust, mogą być związane z niedokładnym myciem warzyw i owoców. To również pierwszy symptom zwiastujący problemy z metabolizmem.