Daj stopom przeżyć zimę
Statystyczny Polak stawia codziennie przeciętnie 9 tys. kroków. Stopy dźwigają nas przez całe życie, ale nadal są jedną z najbardziej zapomnianych i zaniedbywanych części ciała. Zimą, skazane na wielogodzinne chodzenie w ciężkich butach, mają się najgorzej.
Na szczęście są już metody, które mogą poprawić komfort Magdy o tej porze roku. Bo najważniejsza dla stóp jest wygoda wewnątrz obuwia. Jeśli stopy są zdrowe i nie wymagają korekty za pomocą wkładek ortopedycznych, największym problemem jest zwiększone pocenie się i brak dostępu powietrza.
- Zimowe buty są ciepłe i nieprzemakalne, w efekcie często nie pozwalają stopom oddychać - tłumaczy Agnieszka Szumańska, doświadczona pedikiurzystka. - Pomóc Magdzie mogą specjalne higieniczne wkładki poprawiające komfort chodzenia w zimowym obuwiu - mówi.
Na kłopoty - wkładki
Jeśli nasze ulubione buty nie są wygodne, wówczas warto sięgnąć po wkładki, które przywrócą stopom komfort. Nowoczesne wkładki potrafią zdziałać cuda. - Dzięki nim możemy regulować temperaturę wewnątrz obuwia, zapewnić stopom oczekiwaną ciepłotę lub zapobiec ich przegrzaniu. Wkładki rozwiązują też problem nadmiernej potliwości stóp, zapewniając odpowiednią wentylację w obuwiu - tłumaczy Anna Wiater, przedstawicielka firmy produkującej takie wkładki.
Według Szumańskiej wkładki poprawiają komfort chodzenia, dopasowują stopy do obuwia, amortyzują wstrząsy i przeciwdziałają otarciom. W zależności od potrzeb można dobrać odpowiednią wkładkę np. przeciwpotną, wentylującą czy dopasowującą. Ta pierwsza natychmiast zwalcza przykry zapach stóp i obuwia, pochłania pot i jest wykonana z wytrzymałej pianki, która działa nawet wtedy, gdy obuwie nie jest noszone. Jeśli nie masz problemu z poceniem nóg, wybierz wkładkę wentylującą, która idealnie przylega do obuwia, nie marszczy się i nie ślizga, jest wykonana z lateksowej pianki wentylującej, pasuje do wszystkich typów obuwia i można ją prać.
Pedikiur pomoże
Jeśli buty są zbyt luźne, można dobrać skórzane samoprzylepne wkładki, które umożliwiają dopasowanie obuwia do stopy, zabezpieczają pięty przed otarciami i pasują do każdego rodzaju obuwia z zakrytą piętą. - Ważne, żeby wkładka była wykonana z naturalnej skóry, wtedy poprawia komfort chodzenia i nie powoduje odparzeń oraz zapewnia optymalną ciepłotę stopie przy niskich i wysokich temperaturach - mówi Szumańska.
Zdarza się, że masz skłonność do obcierania pięt. Wtedy przydadzą ci się wkładki pod pięty wykonane z naturalnej skóry, wymodelowane tak, aby podpierać stopę, przeciwdziałać otarciom naskórka na pięcie i tworzeniu się pęcherzy.
Same wkładki jednak nie wystarczą. - Po kąpieli trzeba starannie osuszać przestrzenie między palcami stóp, by zapobiegać grzybicy. W ciepłym i mokrym środowisku grzybica ma dogodne warunki rozwoju. Warto też wybrać się na profesjonalny pedikiur. Stopy pozbawione zbędnego naskórka i zgrubień o prawidłowo obciętych paznokciach poprawią nasz komfort. Warto dbanie o siebie zacząć właśnie od stóp - mówi pedikiurzystka.
JAK DOBRAĆ BUTY NA ZIMĘ?
Pamiętaj, aby wymiary twoich butów były dostosowane do wymiarów stóp.
But powinien mieć szeroki i wysoki czubek pozwalający na swobodne ułożenie palców.
Materiały, z których wykonano obuwie, muszą mieć bardzo dobre właściwości higieniczne; najlepiej gdy jest to skóra.
Jeśli but posiada zapięcia powinny być regulowane, co pozwoli na dopasowanie buta do różnych wymiarów stóp.
Najlepiej gdy spody obuwia są lekkie, elastyczne, sprężyste, tak aby tłumiły wstrząsy, powstające w czasie chodzenia po twardym podłożu i na tyle grube, aby nie odczuwało się nierówności podłoża.
Joanna Rokicka