Daj stopom przeżyć zimę
Statystyczny Polak stawia codziennie przeciętnie 9 tys. kroków. Stopy dźwigają nas przez całe życie, ale nadal są jedną z najbardziej zapomnianych i zaniedbywanych części ciała. Zimą, skazane na wielogodzinne chodzenie w ciężkich butach, mają się najgorzej.

Magda Lipiecka, 26-letnia recepcjonistka, każdej zimy ma problem ze stopami. - Latem noszę prawie zawsze odkryte obuwie i nogi swobodnie oddychają. Teraz moje stopy uwięzione w wysokich kozakach na obcasie strasznie się pocą. Wieczorem są zmaltretowane, a buty wydzielają nieprzyjemny zapach - narzeka. - W pracy stykam się z klientami i czuję się z tym fatalnie - dodaje.
Na szczęście są już metody, które mogą poprawić komfort Magdy o tej porze roku. Bo najważniejsza dla stóp jest wygoda wewnątrz obuwia. Jeśli stopy są zdrowe i nie wymagają korekty za pomocą wkładek ortopedycznych, największym problemem jest zwiększone pocenie się i brak dostępu powietrza.
- Zimowe buty są ciepłe i nieprzemakalne, w efekcie często nie pozwalają stopom oddychać - tłumaczy Agnieszka Szumańska, doświadczona pedikiurzystka. - Pomóc Magdzie mogą specjalne higieniczne wkładki poprawiające komfort chodzenia w zimowym obuwiu - mówi.
Na kłopoty - wkładki
Jeśli nasze ulubione buty nie są wygodne, wówczas warto sięgnąć po wkładki, które przywrócą stopom komfort. Nowoczesne wkładki potrafią zdziałać cuda. - Dzięki nim możemy regulować temperaturę wewnątrz obuwia, zapewnić stopom oczekiwaną ciepłotę lub zapobiec ich przegrzaniu. Wkładki rozwiązują też problem nadmiernej potliwości stóp, zapewniając odpowiednią wentylację w obuwiu - tłumaczy Anna Wiater, przedstawicielka firmy produkującej takie wkładki.
Według Szumańskiej wkładki poprawiają komfort chodzenia, dopasowują stopy do obuwia, amortyzują wstrząsy i przeciwdziałają otarciom. W zależności od potrzeb można dobrać odpowiednią wkładkę np. przeciwpotną, wentylującą czy dopasowującą. Ta pierwsza natychmiast zwalcza przykry zapach stóp i obuwia, pochłania pot i jest wykonana z wytrzymałej pianki, która działa nawet wtedy, gdy obuwie nie jest noszone. Jeśli nie masz problemu z poceniem nóg, wybierz wkładkę wentylującą, która idealnie przylega do obuwia, nie marszczy się i nie ślizga, jest wykonana z lateksowej pianki wentylującej, pasuje do wszystkich typów obuwia i można ją prać.
Pedikiur pomoże
Jeśli buty są zbyt luźne, można dobrać skórzane samoprzylepne wkładki, które umożliwiają dopasowanie obuwia do stopy, zabezpieczają pięty przed otarciami i pasują do każdego rodzaju obuwia z zakrytą piętą. - Ważne, żeby wkładka była wykonana z naturalnej skóry, wtedy poprawia komfort chodzenia i nie powoduje odparzeń oraz zapewnia optymalną ciepłotę stopie przy niskich i wysokich temperaturach - mówi Szumańska.
Zdarza się, że masz skłonność do obcierania pięt. Wtedy przydadzą ci się wkładki pod pięty wykonane z naturalnej skóry, wymodelowane tak, aby podpierać stopę, przeciwdziałać otarciom naskórka na pięcie i tworzeniu się pęcherzy.
Same wkładki jednak nie wystarczą. - Po kąpieli trzeba starannie osuszać przestrzenie między palcami stóp, by zapobiegać grzybicy. W ciepłym i mokrym środowisku grzybica ma dogodne warunki rozwoju. Warto też wybrać się na profesjonalny pedikiur. Stopy pozbawione zbędnego naskórka i zgrubień o prawidłowo obciętych paznokciach poprawią nasz komfort. Warto dbanie o siebie zacząć właśnie od stóp - mówi pedikiurzystka.
JAK DOBRAĆ BUTY NA ZIMĘ?
• Pamiętaj, aby wymiary twoich butów były dostosowane do wymiarów stóp.
Joanna Rokicka