Dbaj o intymną sferę

Higiena intymna jest dla kobiety szczególnie istotną kwestią. Odpowiednia troska o te okolice ciała zapewnia uczucie komfortu i zabezpiecza przed wieloma kłopotami: podrażnieniami i innymi dolegliwościami.

Zbyt częste kąpiele mogą wypłukać naturalną florę bakteryjną
Zbyt częste kąpiele mogą wypłukać naturalną florę bakteryjnąThetaXstock

Aby utrzymać odpowiednią równowagę pH okolic intymnych konieczna jest właściwa higiena. Okolice intymne posiadają swój własny mechanizm obronny - pałeczki kwasu mlekowego - naturalną florę bakteryjną, która dba o biologiczną równowagę tych okolic ciała.

Jednak nieodpowiednia higiena, tj.: stosowanie niewłaściwych preparatów czy złe nawyki pielęgnacyjne mogą tę równowagę zaburzyć. Dlatego należy pamiętać, że zarówno zbyt częsta jak i rzadka kąpiel zmienia pH pochwy i naraża na alergie, podrażnienia czy nawet zakażenia. Częste kąpiele mogą wypłukać naturalną florę bakteryjną, a perfumowane płyny do kąpieli czy zasadowe mydła niszczą neutralne pH. Stosowane kosmetyki nie powinny zawierać syntetycznych dodatków - koloryzujących lub zapachowych, które często są przyczyną reakcji alergicznych.

Odpowiednim preparatem, zwłaszcza dla kobiety w ciąży czy skłonnej do uczuleń są specjalne chusteczki i płyny do higieny intymnej o pH 5,5, czyli odczynie zbliżonym do naturalnego odczynu pochwy. Preparaty te usuwają wydzieliny mogące stanowić źródło stanów zapalnych, nie naruszając jednocześnie mikroflory bakteryjnej.

Oprócz wyboru odpowiednich preparatów do oczyszczania okolic intymnych, osoby o delikatnej i wrażliwej skórze powinny zwrócić uwagę na wybieraną bieliznę i sposób jej prania. Płyny używane do prania i płukania tkanin także mogą powodować podrażnienia i alergie ze względu na zawartość detergentów. Najlepszym rozwiązaniem jest pranie bielizny w płatkach mydlanych i ręczne jej płukanie.

Skoro o bieliźnie mowa, warto pamiętać o kilku podstawowych "bieliźnianych" regułach: bielizna powinna być bawełniana, ponieważ zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza; warto także spać w bawełnianych koszulkach nocnych, rezygnując z bokserek czy piżam. Alergicy powinni nosić bieliznę białą, gdyż kolorowe barwniki często uczulają.

Warto także zapamiętać kilka wskazówek, dotyczących kąpieli. Okolice intymne najlepiej oczyszczać przy użyciu strumienia bieżącej wody - pod prysznicem lub w bidecie. Myjki i gąbki są niewskazane ze względu na możliwość rozwoju chorobotwórczych bakterii i grzybów na ich powierzchni.

Zarówno oczyszczanie, jak i osuszanie okolic intymnych powinno się wykonywać od przodu do tyłu, co zapobiega przenoszeniu ewentualnych bakterii. Warto mieć także osobny ręcznik przeznaczony tylko do tych celów.

Odpowiednie oczyszczanie jest szczególnie istotne w okresie menstruacji, gdy naturalna równowaga pH ciała kobiety może zostać zachwiana. Warto wówczas pamiętać o częstej wymianie środków higienicznych. Wskazana byłaby również częsta kąpiel po zmianie wkładki. Jeśli warunki na to chwilowo nie pozwalają (w podróży, na biwaku, w biurze) poleca się użycie specjalnych wilgotnych chusteczek do higieny intymnej.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas