Reklama

Dlaczego należy myć głowę dwa razy? Trycholog wyjaśnia

Okazuje się, że jednokrotne umycie skóry głowy nie wystarczy, by była czysta. Trycholog Olga Poniatowska postanowiła zabrać głoś w tej sprawie. "Nakładasz szampon na skórę głowy, spłukujesz i znów nakładasz szampon i spłukujesz" – stwierdziła. Dlaczego to takie ważne?

Jak poprawnie myć głowę?

Mycie skóry głowy to czynność, która wydaje się niezwykle prosta. Jak się okazuje, nie każdy wykonuje ją poprawnie. Nieco więcej opowiedziała o tym działająca na TikToku trycholog Olga Poniatowska. Ekspertka zebrała tam grono obserwatorów liczące ponad 150 tys. osób. Regularnie więc dzieli się z nimi swoją wiedzą z zakresu trychologii i kosmetologii.

Olga Poniatowska opublikowała TikToka, w którym już na wstępie zaznaczyła, że jeszcze nie wszyscy wiedzą, że skórę głowy należy myć dwa razy. Jak wyjaśniła, trzeba po prostu nałożyć szampon na skórę głowy, spłukać, znów nałożyć i ponownie spłukać. Ekspertka postanowiła wyjaśnić to na podstawie przykładu. 

"Wyobraź sobie, że smażyłaś naleśniki, tłuszcz pryskał na twoją kuchenkę i nie umyłaś jej od razu, tylko pozwoliłaś, żeby przez kilka godzin to wszystko zaschło. Musisz wtedy nanieść płyn do mycia naczyń z dodatkiem wody, by to wszystko się namoczyło. A jak potem spłuczesz kuchenkę wodą to i tak zostaną tłuste smugi i wtedy jeszcze raz musisz ją umyć lub przetrzeć środkiem czyszczącym" - stwierdziła.

Reklama

Zobacz także: Osobowość a fryzura. Stylista wyjaśnia, co mają ze sobą wspólnego

Dlaczego należy myć głowę dwa razy?

Powyższy przykład, jak stwierdziła trycholog jest podobny do tego jak to wygląda na skórze głowy. Wszystko przez gruczoły łojowe, które pracują cały czas i produkują łój. Dokładne umycie skóry głowy utrudniają jednak wyrastające z niej włosy. 

Olga Poniatowska tłumaczy, że podczas pierwszego mycia głowy środki powierzchniowoczynne przyczepiają się do cząsteczek tłuszczu. Wówczas można zaobserwować tzw. gaszenie piany, a co za tym idzie, nie wszystkie zanieczyszczenia mogą zostać usunięte. 

Zobacz także: Suche i popękane usta dają się we znaki? Prosty domowy sposób na wygładzenie i nawilżenie

Ekspertka podkreśla, że drugie mycie pozwoli pozbyć się m.in. pozostałości tłuszczu i kurzu, ale także przyczyni się do efektywniejszego działania szamponu mającego np. właściwości nawilżające lub seboregulujące. 

***


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy