Dlaczego puchnie twarz?
Nie tylko wygląda nieestetycznie – bywa objawem choroby, zwłaszcza jeśli towarzyszą jej inne dolegliwości.
Niektórzy z natury mają bardziej okrągłą, nalaną buzię lub pucołowate policzki. Jeżeli jednak rano widzisz w lustrze, że kontur Twojej twarzy wygląda inaczej niż zazwyczaj, przeanalizuj różne możliwe przyczyny pojawienia się obrzęku w okolicy oczu, nosa czy pod żuchwą.
Może się okazać, że winowajca kryje się w jakimś składniku menu lub... niewłaściwej poduszce. Zdarza się również, że to pierwszy zwiastun poważnej choroby. Czasem to skutek zarwanej nocy lub złej jakości snu. Wówczas mogą pojawić się nieestetyczne worki pod oczami lub opuchlizna całej twarzy.
Z reguły wystarczy się wyspać, by problem zniknął. Jeśli natomiast codziennie po przebudzeniu tak wyglądasz, przestrzegaj zasad higieny snu. Obniż temperaturę w sypialni do 18-19 stopni C. Nie sypiaj na brzuchu, gdyż to sprzyja zastojom limfy i obrzękom. Zmień poduszkę na ortopedyczną, profilowaną, która zapewni właściwe podparcie głowy i szyi podczas nocnego wypoczynku.
Błędy dietetyczne mogą odbić się na twarzy. Nadmiar soli prowadzi do zakłócenia równowagi elektrolitowej i zatrzymywania wody w organizmie. Nie wystarczy odstawić solniczkę. Pamiętaj, że niemało chlorku sodu jest w wędlinach, serach, gotowych daniach, a nawet w pieczywie. Pij dużo wody, jedz produkty nabiałowe, soczyste warzywa i owoce, gdyż zbyt mała ilość płynów, białka i potasu sprzyja zatrzymywaniu wody w tkankach.
Zrezygnuj ze słodyczy, a jeśli masz cukrzycę, dbaj o właściwy poziom glukozy we krwi. Nadmiar insuliny utrudnia wydalanie wody.Opuchlizna bywa objawem miejscowego stanu zapalnego. Zlokalizowana w okolicach nosa, z towarzyszącym bólem i katarem, może świadczyć o zapaleniu zatok. W takim przypadku konieczna jest wizyta u lekarza.
Obrzęknięte powieki i nos (z zaczerwienieniem spojówek i wodnistym katarem) mogą być objawem alergii. Osoby uczulone potrafią rozpoznać te symptomy i przyjmują lek antyhistaminowy. Obrzmienie w okolicy szczęki lub żuchwy może wywołać próchnica czy ropień okołozębowy. Kontroluj i lecz uzębienie! Powodem obrzęku kątów żuchwy, poniżej uszu może być bolesne zapalenie stawu skroniowo-żuchwowego. To skutek silnego zaciskania zębów podczas snu (tzw. bruksizm) lub za dnia, np. wskutek silnego stresu.
Niepokojące są obrzęki utrzymujące się przez długi czas. Jeśli opuchlizna twarzy pojawia się często lub utrzymuje się kilka-kilkanaście dni, poproś lekarza o skierowanie na badania krwi i moczu. Trzeba skontrolować poziom enzymów wątrobowych, hormonów tarczycy oraz sprawdzić, czy w moczu nie ma białka.
Obrzmienia w okolicach oczu pojawiające się rano i zanikające w ciągu dnia mogą sygnalizować niedomaganie nerek. Nieprawidłowe funkcjonowanie wątroby i tarczycy nierzadko objawia się zatrzymywaniem wody w tkankach. Opuchlizna na twarzy może także być symptomem choroby zakaźnej, np. świnki, mononukleozy, róży, bakteryjnego zakażenia tkanki łącznej lub mieszków włosowych itp. Objaw należy zgłosić lekarzowi.
Domowe sposoby na obrzęki
Minidrenaż twarzy. Opuszkami palców wskazujących dość energicznie opukuj skórę od czoła w kierunku brody. By usunąć opuchliznę wokół oczu, uciskaj palcem powieki punkt po punkcie, posuwając się od skroni do nosa.
Suchy masaż kostkami lodu. Owiń je w folię i cienką ściereczkę. Masuj twarz ruchami okrężnymi, od czoła do brody. Rób to ok. 3 minut.
Zimne okłady. Połóż na 10 minut kompres z mokrej, zimnej gazy lub wacików nasączonych zimnym mlekiem. Albo schłodzone w lodówce plasterki ogórka czy ziemniaka. Potem umyj twarz zimną wodą.
Napinające maseczki. Rozprowadź wokół oczu lub na całej twarzy ubite na pianę białko lub świeży miąższ z liścia aloesu. Po 15 minutach zmyj maseczkę bardzo zimną wodą lub tonikiem.