Dlaczego warto stosować maść z żyworódki pierzastej?
Jeśli masz problemy skórne lub często pojawiają się na twojej skórze rany, koniecznie sięgnij po maść z żyworódki pierzastej. Okazuje się, że roślina ta (a konkretnie jej liście) świetnie wpływa na naszą skórę. Maść z żyworódki pomoże przy trądziku, łuszczycy, a także przyspieszy gojenie się ran. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto stosować ją regularnie.
Co to jest maść z żyworódki?
Maść z żyworódki jest naturalnym lekiem, który wykonany jest z żyworódki pierzastej. To roślina, którą hoduje się głównie jako kwiat ozdobny. Pochodzi z Madagaskaru, ale rozprzestrzeniła się głównie w Afryce, Azji oraz Ameryce Środkowej. Charakterystyczną cechą tej rośliny jest sposób rozmnażania się. Podczas tego procesu żyworódka tworzy na brzegach liści rozmnóżki w formie małych roślinek, które łatwo odpadają i zakorzeniają się w ziemi. To roślina dwu- lub wieloletnia z mocną i prostą łodygą. Liście żyworódki są grube i mięsiste. Zazwyczaj występują w kolorze zielonym, a ich brzegi są pomarańczowo-czerwone zakończone purpurowym ornamentem na ogonku. Najwięcej cennych właściwości żyworódki zawierają liście, dlatego to właśnie z ich ekstraktu wykonuje się maść. Znajdziemy w nich następujące składniki odżywcze: witaminę C, mangan, miedź, żelazo, potas, selen, glin oraz krzem. Przyjrzyjmy się zatem właściwościom maści z żyworódki.
Właściwości maści z żyworódki
Cenne działanie maści z żyworódki nie biorą się znikąd. Okazuje się, że silnie przeciwdziała ona patogenom zagrażającym skórze, co wykazano to badaniach. Jej skuteczność działania przeciwko bakteriom jest zbliżona do maści antybiotykowych. Oto jej najważniejsze właściwości.
Świetnie sprawdza się przy różnego rodzaju urazach
Maść z żyworódki szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku różnego rodzaju urazów, między innymi skaleczeń i oparzeń. Dezynfekuje rany, zapobiega powstawaniu w ich obrębie patogenów chorobotwórczych, a także przyspiesza ich gojenie się oraz działa przeciwbólowo. Badania na szczurach potwierdziły, że ekstrakt alkoholowy z żyworódki działa podobnie jak mupirocyna - antybiotyk do smarowania.
Wspomaga leczenie opryszczki
Maść z żyworódki może być z powodzeniem stosowana w leczeniu opryszczki. Ekstrakty alkoholowe z żyworódki pierzastej wykazują zdolność zwalczania wirusa opryszczki typu pierwszego i drugiego.
Działa przeciwgrzybiczo
Warto wiedzieć, że maść z żyworódki wykazuje również działanie przeciwgrzybicze. Sprawdzi się w leczeniu grzybicy, a także różnego rodzaju zmian skórnych wywołanych przez patogeny. Można stosować ją tez podczas dolegliwości ginekologicznych oraz jamy ustnej.
Sprawdza w pielęgnacji skóry z łuszczycą oraz atopowym zapaleniem skóry
Maść z żyworódki działa również regenerująco i przeciwzapalnie. Dzięki tym właściwościom może być stosowana przy łuszczycy, atopowym zapaleniu skóry oraz różnego rodzaju stanach zapalnych skóry.
Pomoże również przy trądziku
Maść z żyworódki pomoże również w leczeniu trądziku i redukcji przebarwień skórnych, które pojawiają się w trakcie jego przebiegu. Preparat ten świetnie sprawdza się w kosmetyce.
Jak zrobić maść z żyworódki?
Maść z żyworódki dostaniemy w większości aptek, a także w sklepach zielarskich. Możemy przygotować ją również samodzielnie w domu. Oto przepis.
Potrzebne składniki
około 25 gramów oleju kokosowego
około 25 gramów masła shea
około 25 gramów masła kakaowego
trzy duże liście żyworódki
Sposób wykonania
1. Drobno siekamy liście żyworódki.
2. Wszystkie składniki wkładamy do jednego małego garnka i rozpuszczamy w kąpieli wodnej.
3. W rozpuszczonych olejach powinna zajść ekstrakcja składników odżywczych z żyworódki do olejów.
4. Po kilku minutach blendujemy mieszaninę olejów oraz żyworódki aż do powstania zielonej papki.
5. Oddzielamy grubsze kawałki żyworódki od olejów przez sitko i przelewamy do słoiczka. Powstałą mieszaninę odstawiamy na blat lub na chwilę do lodówki (by szybciej uległa schłodzeniu). Po upływie około 20-30 minut maść zacznie gęstnieć.
6. Maść należy przechowywać w lodówce.
Jak stosować maść z żyworódki?
Maść z żyworódki najlepiej stosować na noc, by składniki odżywcze mogły się wchłonąć. Maść należy delikatnie wklepać w skórę.