Dobry na problemy ze snem. Jedna nietypowa sesja i widzisz efekty

Leczenie i masaż dźwiękiem znane są od tysięcy lat ze względu na swój dobroczynny wpływ na ludzki organizm. Dźwiękoterapia zdobywa coraz większą popularność, a liczne badania naukowe wykazują jej pozytywne korzyści dla ciała i psychiki zarówno dorosłych jak i dzieci. Na czym polega masaż dźwiękiem? Jakie efekty przynosi taki masaż i ile kosztuje?

Na czym polega terapia dźwiękiem?
Na czym polega terapia dźwiękiem?123RF/PICSEL

Terapia dźwiękiem

Terapia dźwiękiem nie jest współczesnym odkryciem. Od tysięcy lat przedstawiciele różnych kultur w wielu zakątkach świata wykorzystywali dźwięk, aby przywrócić zdrowie i równowagę zarówno ciała jak i umysłu. Już w starożytności powstała koncepcja o nazwie "muzyka sfer", mówiąca o harmonijnych dźwiękach wytwarzanych przez ciała niebieskie, które, choć niesłyszalne przez człowieka, mogły na niego wpływać.

Rozwój nauki, w szczególności fizyki kwantowej po części potwierdził to, o czym wiedzieli już nasi przodkowie. Według naukowców bowiem cała materia, czyli my i wszystko, co nas otacza, wibruje na poziomie różnych, specyficznych dla siebie częstotliwości. Natomiast fala akustyczna (dźwięk) ma silne oddziaływanie na każdą materię.

W ostatnim czasie medycyna coraz chętniej sięga po terapie dźwiękiem, którą wykorzystuje jako element wspierający w leczeniu wielu schorzeń. Jej skuteczność potwierdzają coraz liczniejsze wyniki badań. Te najnowsze mówią nawet o tym, że dźwiękoterapia w połączeniu z terapią światłem może spowolnić chorobę Alzheimera.

Masaż dźwiękiem

Metodę masażu dźwiękiem rozwinął w latach 80. Peter Hess, dyplomowany niemiecki fizyk i badacz dźwięku. W poszukiwaniu alternatywnych metod leczenia wielokrotnie podróżował do krajów takich jak Indie, Nepal i Tybet. Wspólnie z również pochodzącym z Niemiec etnomuzykologiem, Gertem Wegnerem, odkrył niezwykłe właściwości mis dźwiękowych, zwanych też tybetańskimi oraz zaczął zgłębiać wiedzę na temat sztuki uzdrawiania dźwiękiem stosowanej na wschodzie od 5 tysięcy lat.

Swoje badania i obserwacje prowadził również po powrocie do kraju, gdzie założył Instytut Terapii Dźwiękiem w Uenzen. Jego metody szybko znalazły wielu zwolenników, którzy zaczęli prowadzić własne doświadczenia z dźwiękoterapią, a uzyskane informacje wymieniali na licznych seminariach.

Na czym polega masaż dźwiękiem?

W masażu dźwiękiem wykorzystuje się fale akustyczne, a dokładnie ich fizyczne właściwości pozwalające na rozchodzenie się w organizmach żywych, które składają się w ok. 70 proc. z wody. Dźwięki, wytwarzane przez używane do zabiegu instrumenty, odbieramy więc nie tylko przez kanały słuchowe, ale i przez ciało w postaci wibracji. Miła dla naszego ucha muzyka w połączeniu z odpowiedniej częstotliwości drganiami sprawia, że zaczynamy odczuwać przyjemne odprężenie i rozluźnienie.

Muzykoterapia wykazuje pozytywny wpływ na ciało i stan psychiczny
Muzykoterapia wykazuje pozytywny wpływ na ciało i stan psychiczny123RF/PICSEL

Liczne badania naukowe potwierdziły, że muzykoterapia wykazuje pozytywny wpływ na ciało i stan psychiczny dorosłych oraz dzieci. Warto jednak pamiętać, że terapia dźwiękiem może wspomóc leczenie wielu schorzeń, jednak nigdy nie zastąpi medycyny konwencjonalnej.

Masaż dźwiękiem polecany jest przede wszystkim dla osób:

  • zestresowanych,
  • przemęczonych,
  • cierpiących na bezsenność,
  • cierpiących na nerwicę i stany lękowe,
  • zmagających się z nawracającymi bólami głowy, w tym z bólami migrenowymi.

Sonora - instrument do masażu dźwiękiem

Istnieje kilka rodzajów terapii za pomocą dźwięku, do których używane są różne instrumenty lub sprzęty. Jednym z najmłodszych instrumentów oraz narzędzi terapeutycznych istniejących na rynku jest sonora. Jego autorem jest mieszkający w Niemczech czeski lutnik i multiinstrumentalista Jan Rosenberg dla którego inspiracją były powstałe w latach 80-tych urządzenia do terapii wibroakustycznej autorstwa norweskiego terapeuty Olava Skille.

Instrument ma kształt tuby długiej na dwa metry i o średnicy prawie osiemdziesięciu centymetrów. Swoim wyglądem przypomina trochę urządzenie do rezonansu magnetycznego. Sonora jest wyposażona również w ruchomą ławkę, za pomocą której można wjechać do wnętrza instrumentu. Na tubie znajdują się struny, których wibracje wytworzone przez delikatne szarpanie, rozchodzą się na cały instrument, a także osobę leżącą w jego wnętrzu.

Masaż z wykorzystaniem sonory

Muzyka sonory jest jednolita, monotonna, o stałym tempie. Niektórym jej dźwięk kojarzy się z brzmieniem aborygeńskich, nepalskich lub indyjskich instrumentów etnicznych. Innym przywodzi na myśl europejską muzykę kościelną. Obojętnie jednak z czym kojarzy nam się jej brzmienie, wprowadza nas ono - wraz z towarzyszącymi mu wibracjami, w stan błogiego relaksu i odprężenia. Wiele osób podczas sesji zapada w sen lub głęboką medytację.

Jakie efekty przynosi masaż dźwiękiem?

Masaż z wykorzystaniem sonory ma dobroczynny wpływ na nasze ciało oraz umysł. Może być stosowany jako typowy zabieg relaksacyjny lub jako element wspomagający i uzupełniający różnego rodzaju leczenie bądź terapię. Powstałe podczas poruszania strun wibracje redukują napięcie mięśniowe, poprawiają krążenie krwi i limfy, spowalniają i wyrównują oddech, regulują pracę serca oraz sprawiają, że mózg przechodzi w stan spoczynku charakterystyczny dla stanu odprężenia tuż przed zaśnięciem lub zaraz po przebudzeniu.

Masaż dźwiękiem pomaga w wyciszeniu, uwolnieniu od natłoku myśli, uspokojeniu emocji oraz łagodzenia stresu.

Korzyści z sesji w senorze to m.in:

  • działanie uspokajające i przeciwstresowe,
  • osiągnięcie stanu głębokiego relaksu,
  • poprawa nastroju,
  • złagodzenie objawów depresji,
  • wsparcie terapii zaburzeń nerwicowych,
  • wsparcie terapii z zaburzeniami psychicznymi,
  • wsparcie rehabilitacji kardiologicznej,
  • rozluźnienie napięć mięśniowych,
  • rozszerzanie drobnych naczyń, co prowadzi do obniżenia zbyt wysokiego ciśnienia krwi,
  • poprawienie jakości snu.

Pojedyncza sesja masażu dźwiękiem z wykorzystaniem sonory trwa 45 minut i kosztuje ok. 250 zł.

Maseczka na siwe włosy - dzięki niej odzyskają kolor!Interia DIY
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas