Dodatki do kąpieli, które sprawią, że będzie ona relaksująca i prozdrowotna

Marzysz o relaksacyjnej, a jednocześnie prozdrowotnej kąpieli? Nie musisz kupować drogich usług do spa ani środków kosmetycznych. Wystarczy, że zaufasz naturze i dodasz do kąpieli kilka składników, które mają świetne właściwości dla naszego ciała i samopoczucia psychicznego. Podpowiadamy, jak sprawić, by nasza kąpiel poprawiła nam humor i zdrowie.

article cover
©123RF/PICSEL
Pachnące olejki i zioła - wykorzystaj je w domuInteria.tv

Mleko dla głębokiego nawilżenia skóry

©123RF/PICSEL

Mleko to jeden z najlepszych naturalnych środków pielęgnujących skórę. Stosowane było już w czasach starożytnych. Kobiety wierzyły, że pomoże im zachować piękno i młodość. W mleku znajdziemy wiele cennych dla naszego ciała składników odżywczych, w tym białko, które aktywuje produkcję elastyny, kolagenu oraz kwasu hialuronowego; fosfor, magnez, wapń oraz witaminy: A, B, D, E. Krótko mówiąc, mleko świetnie nadaje się zarówno do pielęgnacji włosów, jak i skóry. Do kąpieli należy wlać około cztery litry mleka (sprawdzi się zarówno mleko krowie, kozie, jak i owcze, oczywiście najlepiej, by zawierało niewiele konserwantów), a następnie położyć się w wannie i zwyczajnie się zrelaksować. Podczas kąpieli zalecamy wmasować mleko w ciało, by głęboko wchłonęło się w skórę. Regularnie stosowana kąpiel w mleku zapewni odpowiednie nawilżenie skóry.

Ziołowa kąpiel redukująca poziom stresu

Z kolei odpowiednie zioła dodane do kąpieli pomogą odpocząć naszemu mózgowi po całym dniu i zmniejszyć poziom stresu. Odprężającą kąpiel przygotujemy dodając do wody napar z lawendy, rumianku, kwiatu lipy oraz melisy tudzież innych ziół wykazujących działanie uspokajające. Do dużego garnka wsypujemy po dwie łyżki suszonych ziół, a następnie zalewamy dwoma litrami wrzątku i przykrywamy na kilka minut, by zioła się zaparzyły. Napar możemy również podgotować na małym ogniu. Następnie wlewamy napar do wanny. Podczas kąpania zalecamy głęboko wdychać parę ziołową. Taką kąpiel zalecamy stosować co trzy dni - chyba, że odczuwamy częstszą potrzebę.

Płatki owsiane na podrażnienia skóry

©123RF/PICSEL

Jeśli nasza skóra jest podrażniona, do kąpieli polecamy dodać płatki owsiane. Działają one nawilżająco, a także łagodzą świąd oraz podrażnienia. Do wanny z wodą należy wsypać około 400 gramów płatków owsianych. Kąpiel można stosować nawet trzy razy w tygodniu. Zalecamy dodać do wody jeszcze siemię lniane, które dodatkowo natłuści skórę. (Na pięć litrów wody połowę szklanki siemienia lnianego).

Kąpiel z olejkami redukująca zmarszczki

Chcąc poprawić ujędrnienie naszej skóry, a także zmniejszyć widoczność zmarszczek, zachęcamy do praktykowania kąpieli z olejkami. Doskonale sprawdzą się: oliwa z oliwek, olej z pestek winogron, a także olejek arganowy. Każdy z tych produktów bogaty jest w witaminę E, która nazywana jest witaminą młodości. To silny przeciwutleniacz chroniący między innymi organizm przed szkodliwym działam wolnych rodników, które odpowiedzialne są za powstawanie zmarszczek oraz rozwój większości chorób. Do wanny należy wlać od trzech do pięciu łyżek wybranych olejków.

Imbirowa kąpiel lecząca przeziębienie

©123RF/PICSEL

Imbir, szczególnie świeży, jest niezastąpiony w leczeniu przeziębienia. Wykazuje właściwości rozgrzewające, a także przeciwzapalne i łagodzące bóle. Gdy dopadnie nas jesienne przeziębienie, warto skorzystać z leczniczych mocy imbiru i dodać go do kąpieli. Potrzebne będą trzy duże korzenie imbiru oraz gaza. Imbir kroimy w plasterki, a następnie zawijamy w gazę i wrzucamy do kąpieli.

Kąpiel oczyszczająca

Jeżeli na naszej skórze często pojawiają się krostki, z pomocą przyjdzie kąpiel oczyszczająca z dodatkiem octu jabłkowego oraz cytryny. Składniki te oczyszczają skórę, delikatnie ją osuszają oraz łagodzą podrażnienia. Jak przygotować kąpiel? Do wody dodajemy 500 mililitrów octu jabłkowego oraz dwie cytryny pokrojone w plasterki (wcześniej warto wycisnąć z nich sok do wanny).

Pamiętajmy, że kąpiel to nie tylko zabieg, który ma zapewnić higienę naszemu ciału. Z odrobiną odpowiednich dodatków może stać się jedną z najprzyjemniejszych czynności, jakie regularnie wykonujemy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas