Domowe eliksiry młodości

Usuń zmarszczki, ujędrnij skórę, zadbaj o włosy i paznokcie nie wydając przy tym fortuny. Poznaj nasze niezawodne sposoby.

Truskawkowy okład rozświetli cerę
Truskawkowy okład rozświetli cerę123RF/PICSEL

Wygładzą zmarszczki, rozświetlą cerę

Tonik z fiołka trójbarwnego: 1 łyżkę suszonych płatków fiołka zalej 1/2 szklanki wrzącej wody i zaparzaj pod przykryciem 5–7 minut. Przecedź, ostudź, przelej do ciemnej butelki. Tonikiem przemywaj twarz rano i wieczorem.

Aloesowy krem odżywczy: 2 łyżki żelu aloesowego (kupisz w aptece) wymieszaj z 2 łyżkami oliwy z oliwek lub oleju z migdałów. Przełóż do zakręcanego słoiczka, używaj jako kremu na noc.

Owocowe

Maska brzoskwiniowa: Bardzo dojrzałą brzoskwinię obierz, potnij na kawałki, przetrzyj przez sitko. Do musu dodaj żółtko, łyżkę mąki ziemniaczanej i łyżeczkę oliwy, wymieszaj. Maseczkę nałóż na twarz. Po 15 min zmyj letnią, przegotowaną wodą.

Truskawkowy okład: Rozgnieć 3 duże truskawki i kilka malin, dodaj łyżeczkę świeżej śmietanki. Rozprowadź na twarzy. Zmyj ciepłą wodą po 10 min.

Warzywne

Marchewkowa papka: 2 średnie marchewki obierz, zetrzyj na tarce o małych oczkach. Odciśnij sok i wymieszaj go z otrębami pszennymi (dodaj ich tyle, by powstała gęsta papka). Nałóż na twarz. Po 15 min zmyj.

Pietruszkowy mus: Duży korzeń pietruszki obierz, pokrój i ugotuj w wodzie do miękkości (ok. 20 min). Odcedź, zmiksuj na gładko. Przestudzoną papkę nałóż na twarz na 10 min.

Z nabiału i jajek

Piling z jogurtem: Do 3 łyżek jogurtu naturalnego wsyp 2 łyżki drobnych płatków owsianych i łyżeczkę pokruszonych świeżych drożdży. Wymieszaj. Papkę nałóż na twarz, masuj opuszkami palców przez 5 minut. Zmyj wodą.

Twarogowe serum: 5 dag tłustego twarogu rozgnieć, połącz z żółtkiem, łyżką oliwy i łyżeczką soku z cytryny. Nałóż na wypilingowaną skórę, po 10 min zmyj.

Zlikwidują cienie i opuchliznę pod oczami

Maseczka z ogórków
Maseczka z ogórków123RF/PICSEL

Ziołowo-roślinne

Żel ze świetlikiem: 1 łyżkę świetlika zalej 1/2 szkl. wody i gotuj na małym ogniu 3 min. Wywar przecedź, a następnie połącz z łyżeczką namoczonej wcześniej żelatyny. Zmiksuj. Powstały żel trzymaj w lodówce, zamknięty w słoiczku. Stosuj pod oczy rano i wieczorem.

Kompres herbaciany: 2 torebki zielonej herbaty zalej szklanką gorącej wody. Wyciągnij je po 3 min, schłodź w lodówce. Połóż na zamknięte powieki na 15 min.

Owocowe

Mikstura z jabłek: Obierki z 1 jabłka zalej 1/2 szkl. wody, gotuj na małym ogniu 10 minut. Przecedź, ostudź. Płyn przelej do ciemnej buteleczki. Powstałym tonikiem przemywaj powieki po wieczornym demakijażu.

Poziomkowy płyn: 1 torebkę herbaty z poziomek zalej 1/2 szkl. wrzątku, zaparzaj pod przykryciem 5 min. Napar ostudź, schłodź. Rób okłady na oczy rano i wieczorem.

Warzywne

Ogórkowe płatki: 1/2 świeżego ogórka umyj i schłodź w lodowce. Potnij go na plasterki. Połóż po plasterku na każdej powiece. Po 5 minutach zmień na nowe. Czynność powtarzaj, aż skończą się plasterki.

Jarzynowy okład: Obierz i zetrzyj na tarce z małymi otworkami 1 ziemniak i kawałek selera (uwaga: sprawdź, czy nie jesteś na niego uczulona). Papkę owiń w gazę, przyłóż do oczu na 15 minut.

Z nabiału i jajek

Pianka z białka: Dwa białka ubij na sztywną pianę, następnie nałóż na skórę pod oczami. Po kwadrancie zmyj wyschnięte białko wodą.

Kwaśna kuracja: Płatki kosmetyczne namocz w schłodzonym zsiadłym mleku, następnie wyciśnij i nałóż na powieki. Jeśli staną się ciepłe, zanurz je w zimnym mleku ponownie. Czynność powtarzaj przez kwadrans. Na koniec wklep w skórę wokół oczu odrobinę olejku arganowego.

Ujędrnią skórę na szyi oraz dekolcie

Miks z rumianku i lipy: Zmiel po 3 łyżki kwiatów rumianku i lipy. Zioła zalej wrzątkiem tak, by powstała gęsta papka. Gdy trochę przestygnie (ale będzie jeszcze ciepła), dodaj kilka kropli wit. A+E. Wymieszaj i nałóż na szyję i dekolt. Po 15 min zmyj.

Nagietkowa maska: Łyżkę płatków nagietka rozetrzyj z łyżeczką oliwy i łyżką jogurtu. Nałóż na dekolt i szyję. Maskę zmyj po 15 min.

Owocowe

Serum z awokado: Dojrzałe awokado przetnij, usuń pestkę, owoc obierz. Miąższ rozgnieć widelcem, wymieszaj z 2 łyżeczki płynnego miodu i łyżeczką olejku migdałowego. Pokryj masą dekolt, zmyj ciepłą wodą po 20 min.

Bananowy hit! Obrany, rozgnieciony dojrzały banan wymieszaj z małym kubkiem jogurtu. Maskę rozłóż na dekolcie na 15 min. Zmyj.

Warzywne

Pomidorowy kompres: 100 ml soku z pomidorów (100 proc.) podgrzej, dodaj 1 łyżeczkę soku z cytryny i łyżkę oleju lnianego. Płynem nasącz złożoną gazę, przyłóż do dekoltu na 10 min. Spłucz letnią wodą.

Papka z listków: Zmiksuj 5 liści soczystej sałaty oraz pęczek natki pietruszki, dodaj kilka kropli oliwy. Maseczkę nanieś na szyję i dekolt. Po 15–20 min zmyj.

Z nabiału i jajek

Termoukojenie: Ubij pianę z 2 białek, wymieszaj z 3 łyżkami twarożku homogenizowanego i łyżką miodu. Wsyp do miski 3 łyżki zielonej herbaty, dodaj 4–5 plasterków świeżego imbiru, zalej przegotowaną gorącą wodą i odstaw na 3 minuty do zaparzenia. Papkę rozsmaruj na szyi i dekolcie, przykryj ręcznikiem nasączonym ciepłym naparem herbacianym. Po 20 minutach spłucz maseczkę letnią wodą.

Peeling wygładzi i odzywi skórę twarzy
Peeling wygładzi i odzywi skórę twarzy123RF/PICSEL

Zregenerują i odżywią spracowane dłonie

Ziołowo-roślinne

Lniana kąpiel: 2 łyżki siemienia lnianego zalej 1 szkl. wody i podgrzewaj, aż wytworzy się śluz, wtedy całość przecedź. Powstały kisiel wlej do 1 szkl. chłodnej wody. W kąpieli zanurz dłonie na 10 minut. Następnie dokładnie je osusz ręcznikiem. Wklep krem.

Wybielacz z natki: Pęczek natki zblenduj, dodaj łyżkę oliwy z oliwek. Papką masuj dłonie przez kilka minut. Spłucz ciepłą wodą, osusz dłonie, wetrzyj krem.

Owocowe

Piling grejpfrutowy: Szklankę cukru wymieszaj z łyżką oleju lnianego oraz 1/2 filiżanki soku wyciśniętego z grejpfruta. Tak powstałą mieszankę wcieraj w skórę dłoni przez 5 min, następnie zmyj ciepłą wodą.

Krem cytrynowy: 2 łyżki gli ceryny wymieszaj na gładką masę z 3 łyżkami soku z cytryny i 3 kroplami nat. olejku cytrusowego. Przełóż do słoiczka, zakręć. Używaj wg potrzeb.

Warzywne

Ziemniaczane ukojenie : Ugotowany ziemniak rozgnieć widelcem, połącz z 2 łyżkami słodkiej śmietanki. Ciepłą papkę nałóż na dłonie, po 10 min zmyj.

Fasolowy mus: Filiżankę moczonej przez kilka godzin fasoli Jaś rozgotuj w niewielkiej ilości wody, przetrzyj przez sito. Gorącą papkę zmieszaj z sokiem z 1/2 cytryny i łyżką oliwy z oliwek. Ciepłą nałóż na dłonie na 10–15 minut. Zmyj.

Z nabiału i jajek

Jogurtowa maska: 1/2 kubka gęstego jogurtu naturalnego połącz z 2 łyżkami miodu i 2 łyżkami olejku z kiełków pszenicy. Maskę nałóż na dłonie na 10 min. Zmyj wodą.

Wygładzający kokon: 1/2 szkl. tłustego mleka zmiksuj z 1 żółtkiem. Tak przygotowaną mieszankę nasącz gazę, nałóż na dłonie, zawiń je w folię spożywczą i włóż rękawice kuchenne. Po 20 min zmyj.

Wzmocnią włosy, dodadzą im blasku

Ziołowo-roślinne

Napar miętowo-pokrzywowy: Po łyżce mięty pieprzowej i pokrzywy (możesz te zioła zastąpić też tymiankiem i rozmarynem) zalej litrem wrzątku. Zaparz pod przykryciem. Przecedź, dodaj łyżkę soku z cytryny. Płynem polewaj umyte pasma, delikatnie (opuszkami palców) wmasuj go też w skórę głowy. Zabieg najlepiej jest powtarzać po każdym myciu włosów.

Owocowe

Odżywka z mango: Zmiksuj obrane: 1 mango i 1/2 banana. Dodaj 3 łyżki jogurtu naturalnego, pół łyżeczki olejku kokosowego, kilka kropel cytryny i nanieś na włosy na co najmniej pół godziny. Umyj głowę.

Winogronowa oliwka: Łyżkę oleju z pestek winogron połącz z łyżeczką octu winnego lub jabłkowego. Wmasuj w pasma. Umyj je szamponem po 15 min.

Warzywne

Serum z rzepy: Rzepę obierz ze skórki i zetrzyj na tarce o małych oczkach. Przez gazę odciśnij sok. Wetrzyj go starannie we włosy, pozostaw na 30 min. Umyj głowę szamponem.

Cebulowy sok: W sokowirówce wyciśnij sok z dwóch cebul, wmasuj go w skórę głowy i pozostaw na pół godziny. Po tym czasie umyj głowę szamponem. Powtarzaj 2 razy w tygodniu.

Z nabiału i jajek

Mleczna płukanka: Umyte wilgotne włosy polej 1/2 tłustego zimnego mleka. Głowę owiń ręcznikiem, po 20 min spłucz włosy obficie wodą – najlepiej chłodną.

Piwna odżywka: 1/4 szkl. jasnego piwa starannie wymieszaj z żółtkiem. Nałóż na wilgotne włosy i spłucz je zimną wodą po upływie 15 minut. Następnie umyj głowę jak zwykle.

Nasz ekspert: Ewa Piasecka mgr farmacji spec. ziołolecznictwa

Tina
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas