Domowe maseczki na twarz z truskawek i porzeczek

Truskawki, porzeczki, borówki, maliny — zdrowe sezonowe owoce, których smak i zapach kochamy. Ich wartości odżywcze i właściwości można wykorzystać, nie tylko jedząc je, ale także przygotowując z nich nawilżające, odświeżające, łagodzące i odmładzające maseczki. Z jakich owoców i jak przygotować domowe maseczki na twarz? Oto kilka sprawdzonych przepisów.

Domowe maseczki na twarz z sezonowych owoców
Domowe maseczki na twarz z sezonowych owoców123RF/PICSEL

Domowa maseczka z truskawek

Domowa maseczka do twarzy z truskawek
Domowa maseczka do twarzy z truskawek

Domowa maseczka z truskawek pomoże dostarczyć skórze witaminy z grupy B oraz witaminy A i C, które odżywiają cerę. Zawarte w owocach antyoksydanty zapobiegają rozwojowi wolnych rodników, dzięki czemu skóra wolniej się starzeje. Truskawki to źródło wapnia i magnezu, które wzmacniają i ujędrniają skórę. A zawarty w nich kwas salicylowy delikatnie złuszcza i oczyszcza cerę, a także zwęża pory.

Dwie najprostsze metody dla odżywienia skóry dzięki truskawkom to pokrojenie plasterków i ułożenie ich na twarzy bądź rozgniecenie kilku dojrzałych sztuk widelcem lub blenderem i nałożenie w takiej postaci na twarz. Truskawki powinny pozostać na skórze około 15 minut, po czym należy je zmyć letnią wodą. Taka maseczka ma właściwości odżywiające i najlepiej nadaje się dla skóry normalnej.

Domowa maseczka z truskawek do cery tłustej i mieszanej

Do cery tłustej i mieszanej sprawdzi się domowa maseczka z truskawek i białka. W tym celu należy rozbić jajko i oddzielić żółtko. Może ono posłużyć do zrobienia jajecznicy lub przygotowania maseczki na włosy. Natomiast białko należy ubić na sztywną pianę i dodać do niego rozgniecione truskawki (kilka sztuk). Maseczkę nakładamy na 15 - 20 minut, po tym czasie spłukujemy. Taka domowa maseczka na twarz stosowana regularnie pomoże pozbyć się przebarwień po trądziku, zwęzi pory i odżywi skórę.

Domowa maseczka z truskawek do cery suchej

Domowa maseczka z truskwek do cery suchej
Domowa maseczka z truskwek do cery suchej

Dla cery suchej oprócz odżywienia ważne jest także odpowiednie nawilżenie. Domowa maseczka na twarz do cery suchej powinna składać się z kilku rozgniecionych truskawek, do których dodajemy łyżkę tłustej śmietany i łyżeczkę miodu. Maseczkę nakładamy na 15 - 20 minut i po tym czasie spłukujemy letnią wodą.

Kliknij, jeśli interesuje cię domowa maseczka z borówek lub domowa maseczka z malin.

Domowa maseczka z porzeczek

Domowa maseczka z porzeczek
Domowa maseczka z porzeczek

Domową maseczkę można przygotować zarówno z czerwonych, jak i czarnych porzeczek. Domowa maseczka na twarz z czerwonych porzeczek ma właściwości antybakteryjne, więc doskonale sprawdzi się w walce z pryszczami. Aby ją przygotować, umyj i obierz pięć łyżek czerwonych porzeczek, dodaj do nich dwie łyżki oleju z konopi i łyżeczkę zielonej glinki oraz taką samą ilość łuskanych ziaren konopi. Nałóż na miejsca, gdzie pojawiły się pryszcze na pięć minut, następnie zmyj i posmaruj kremem nawilżającym.

Czarne porzeczki można wykorzystać do przygotowania regenerującej i nawilżającej maseczki
Czarne porzeczki można wykorzystać do przygotowania regenerującej i nawilżającej maseczki

Domowa maseczka na twarz z czarnej porzeczki to idealna pielęgnacja na lato. Czarne porzeczki zawierają dużo witaminy A, witaminy z grupy B oraz witaminę E, są też źródłem wapnia, magnezu, fosforu, potasu, miedzi oraz żelaza. Kuracja z czarnej porzeczki zregeneruje i nawilż opaloną, odwodnioną i przebarwionej po przebywaniu w ostrym słońcu skórę. Aby przygotować maseczkę, należy dwie łyżki umytych, obranych i rozgniecionych czarnych porzeczek zmieszać z dwiema łyżkami twarogu oraz łyżką oleju z pestek malin. Nakładamy maseczkę na 15 - 20 minut, a po tym czasie zmywamy letnią wodą. Porzeczki i olejek pomogą usunąć przebarwienia, a twaróg nawilży i rozjaśni cerę.

Rada: przed zastosowaniem maseczek z owoców sezonowych należy przeprowadzić próbę uczuleniową. Nanosimy niewielką ilość maseczki na skórę w mniej widocznym miejscu. Jeśli pojawią się zaczerwienienie lub krostki istnieje spore prawdopodobieństwo wystąpienia alergii, w takim przypadku nie należy używać maseczki. 

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas