Domowe pilingi odmładzają!
Mają cudowny wpływ na naszą urodę. Wygładzają, ujędrniają, nawilżają i dodają skórze blasku. Wzmacniają też doskonale działanie innych kosmetyków.
Regularnie złuszczana skóra wygląda zdrowiej i piękniej. Ma ładniejszy kolor, jest aksamitna w dotyku. Poza tym domowe pilingi są niedrogie, nie zawierają chemii, a skutecznością nie ustępują tym kupionym. Ich przyg
Jasna cera zdrowa i promienna
Piling dobieramy do rodzaju skóry. Przy tłustej i mieszanej sprawdzą się większe drobinki, przy innych rodzajach potrzebne są jak najmniejsze plus dodatkowo składniki o łagodzącym działaniu.
- Lniany dla wrażliwej Kleik z ziaren siemienia lnianego działa kojąco, nawilża skórę i pokrywa ją ochronną warstewką, zapobiegając podrażnieniom.
Przygotowanie: Pięć łyżek ziarenek zmiksuj. Zalej 1/4 szklanki wrzątku, dodaj 2 łyżki otrąb pszennych i łyżeczkę oliwy.
- Drożdżowy dla tłustej Złuszcza na dwa sposoby - mechanicznie, przy pomocy kryształków cukru i enzymatycznie - dzięki drożdżom, które zawierają delikatnie rozpuszczające skórę enzymy.
Przygotowanie: Pół kostki d rożdży (50 g) rozkrusz i wymieszaj z odrobiną ciepłej wody. Do papki wsyp 3 łyżki drobnego cukru.
- Migdałowy dla suchej Olejek zawarty w migdałach wspaniale regeneruje naskórek i pomaga zatrzymać w nim wodę.
Przygotowanie: Garść z mielonych migdałów (najlepiej nieobranych ze skórki) wymieszaj z łyżką słodkiej śmietanki.
- Owsiany dla dojrzałej Działa delikatnie, zostawia na skórze wygładzającą i kojącą warstewkę.
Przygotowanie: Trzy łyżki ekspresowych płatków owsianych wymieszaj z żółtkiem i łyżeczką oliwy. Dodaj też łyżeczkę miodu, jeśli nie masz na niego alergii.
Piling ciała warto robić dwa razy w tygodniu, najlepiej wieczorem. Nie wolno stosować go na skórę dotkniętą trądzikiem.
- Oliwkowy nawilżający Świetnie wpłynie na swędzącą i łuszczącą się skórę i zapobiegnie jej ponownemu wysychaniu.
Przygotowanie: Do 1/2 szklanki oliwy dodaj szklankę cukru. Dla apetycznego zapachu możesz też dodać dwie krople ulubionego aromatu do ciasta. Przechowuj w zakręcanym pojemniku nie dłużej niż 3 tygodnie.
- Z kiwi antybakteryjny Lekko zakwasi skórę, co zmieni jej pH. Dzięki temu dodatkowo zmniejszy tendencję do pojawiania się nowych wykwitów.
Przygotowanie: Dojrzały owoc rozgnieć na papkę, dodaj dwie garści drobnej soli, wymieszaj.
- Kakaowy odmładzający Dzięki witaminom A, C i B zwalcza wolne rodniki, które powodują starzenie się skóry. Pobudza też krążenie i przyspiesza wydalanie toksyn przez skórę.
Przygotowanie: Czubatą łyżkę kakao wymieszaj z 1/2 łyżeczki cynamonu i taką samą ilością chili. Dodaj szklankę fusów z kawy, łyżkę oliwy i 2 łyżki śmietany.
Ich skóra jest bardzo cienka i łatwo ulega mikrouszkodzeniom. Piling pobudza ją do szybszej odnowy. Warto zrobić go jeden lub dwa razy dziennie.
- Kokosowy regenerujący Lekko natłuszcza i łagodzi podrażnienia. Zmniejsza ilość drobnych zmarszczek, a także nadaje skórze piękny zapach.
Przygotowanie: Pięć łyżek wiórków i trzy łyżki cukru waniliowego wymieszaj z trzema łyżkami oliwy. Taka porcja wystarczy na tydzień. Można ją trzymać w łazience, ale nie dłużej niż tydzień - potem przygotuj nową
- Cytrynowy rozjaśniający Regularnie stosowany zmniejszy widoczność piegów i przebarwień.
Przygotowanie: Umytą skórkę cytryny zetrzyj na tarce o drobnych oczkach. Dodaj sok z całego owocu i 1/2 szklanki maku. Przechowuj w lodówce, zużyj w ciągu 2-3 dni.
Regularne złuszczanie jest niezbędne do tego, by ich skóra nie narastała i nie wysychała. Najlepiej ścierać ją pilingiem codziennie, podczas wieczornej kąpieli.
- Lawendowy zmiękczający Dzięki składnikom olejku lawendowego zrogowaciała skóra staje się miękka, a olej lniany poprawia jej elastyczność.
Przygotowanie: Garść suszonych kwiatków lawendy wymieszaj z garścią grubej soli morskiej i trzema łyżkami oleju lnianego.
- Sosnowy odświeżający Pomaga zlikwidować nadmierną potliwość. Dodatkowo poprawia krążenie i nadaje stopom przyjemne wrażenie lekkości.
Przygotowanie: Szklankę soli wymieszaj z 1/2 szklanki oliwy oraz 4-5 kroplami olejku sosnowego z apteki (np. Dr Beta, ok. 12 zł).
1. Oczyszczamy Starannie usuwamy makijaż mleczkiem lub płynem micelarnym. Wszystkie rodzaje cery poza naczynkową możemy też delikatnie rozgrzać, przykładając na chwilę ręcznik zanurzony w gorącej wodzie i dokładnie wykręcony.
2. Masujemy Na dłoń nabieramy odrobinę pilingu. Zaczynając od czoła masujemy okrężnymi ruchami skronie, policzki, nos, brodę i linię żuchwy - około 3 min.
3. Zmywamy Piling zmywamy, opłukując twarz letnią wodą. Następnie osuszamy papierowym ręcznikiem i przecieramy tonikiem. Wklepujemy krem na noc. Uwaga - bez retinolu czy witaminy C.
Piling wykonujemy dwa razy w tygodniu przy cerze tłustej, a przy pozostałych rodzajach - raz na tydzień.
Małgorzata Święczkowska, konsultacja Elżbieta Manowska, kosmetolog z Instytutu Zdrowia i Urody Sharley