Domowe pilingi odmładzają!

Mają cudowny wpływ na naszą urodę. Wygładzają, ujędrniają, nawilżają i dodają skórze blasku. Wzmacniają też doskonale działanie innych kosmetyków.

Domowe pilingi są niedrogie, nie zawierają chemii, a skutecznością nie ustępują tym kupionym
Domowe pilingi są niedrogie, nie zawierają chemii, a skutecznością nie ustępują tym kupionym123RF/PICSEL

Regularnie złuszczana skóra wygląda zdrowiej i piękniej. Ma ładniejszy kolor, jest aksamitna w dotyku. Poza tym domowe pilingi są niedrogie, nie zawierają chemii, a skutecznością nie ustępują tym kupionym. Ich przyg

Jasna cera zdrowa i promienna

Piling dobieramy do rodzaju skóry. Przy tłustej i mieszanej sprawdzą się większe drobinki, przy innych rodzajach potrzebne są jak najmniejsze plus dodatkowo składniki o łagodzącym działaniu.

  • Lniany dla wrażliwej Kleik z ziaren siemienia lnianego działa kojąco, nawilża skórę i pokrywa ją ochronną warstewką, zapobiegając podrażnieniom.

Przygotowanie: Pięć łyżek ziarenek zmiksuj. Zalej 1/4 szklanki wrzątku, dodaj 2 łyżki otrąb pszennych i łyżeczkę oliwy.

  • Drożdżowy dla tłustej Złuszcza na dwa sposoby - mechanicznie, przy pomocy kryształków cukru i enzymatycznie - dzięki drożdżom, które zawierają delikatnie rozpuszczające skórę enzymy.

Przygotowanie: Pół kostki d rożdży (50 g) rozkrusz i wymieszaj z odrobiną ciepłej wody. Do papki wsyp 3 łyżki drobnego cukru.

  • Migdałowy dla suchej Olejek zawarty w migdałach wspaniale regeneruje naskórek i pomaga zatrzymać w nim wodę.

Przygotowanie: Garść z mielonych migdałów (najlepiej nieobranych ze skórki) wymieszaj z łyżką słodkiej śmietanki.

  • Owsiany dla dojrzałej Działa delikatnie, zostawia na skórze wygładzającą i kojącą warstewkę.

Przygotowanie: Trzy łyżki ekspresowych płatków owsianych wymieszaj z żółtkiem i łyżeczką oliwy. Dodaj też łyżeczkę miodu, jeśli nie masz na niego alergii.

Gładkie ciało jędrne i bez skazy

Piling ciała warto robić dwa razy w tygodniu, najlepiej wieczorem. Nie wolno stosować go na skórę dotkniętą trądzikiem.

  • Oliwkowy nawilżający Świetnie wpłynie na swędzącą i łuszczącą się skórę i zapobiegnie jej ponownemu wysychaniu.

Przygotowanie: Do 1/2 szklanki oliwy dodaj szklankę cukru. Dla apetycznego zapachu możesz też dodać dwie krople ulubionego aromatu do ciasta. Przechowuj w zakręcanym pojemniku nie dłużej niż 3 tygodnie.

  • Z kiwi antybakteryjny Lekko zakwasi skórę, co zmieni jej pH. Dzięki temu dodatkowo zmniejszy tendencję do pojawiania się nowych wykwitów. 

Przygotowanie: Dojrzały owoc rozgnieć na papkę, dodaj dwie garści drobnej soli, wymieszaj.

  • Kakaowy odmładzający Dzięki witaminom A, C i B zwalcza wolne rodniki, które powodują starzenie się skóry. Pobudza też krążenie i przyspiesza wydalanie toksyn przez skórę.

Przygotowanie: Czubatą łyżkę kakao wymieszaj z 1/2 łyżeczki cynamonu i taką samą ilością chili. Dodaj szklankę fusów z kawy, łyżkę oliwy i 2 łyżki śmietany.

Piękne dłonie idealnie nawilżone

Ich skóra jest bardzo cienka i łatwo ulega mikrouszkodzeniom. Piling pobudza ją do szybszej odnowy. Warto zrobić go jeden lub dwa razy dziennie.

  • Kokosowy regenerujący Lekko natłuszcza i łagodzi podrażnienia. Zmniejsza ilość drobnych zmarszczek, a także nadaje skórze piękny zapach.

Przygotowanie: Pięć łyżek wiórków i trzy łyżki cukru waniliowego wymieszaj z trzema łyżkami oliwy. Taka porcja wystarczy na tydzień. Można ją trzymać w łazience, ale nie dłużej niż tydzień - potem przygotuj nową

  • Cytrynowy rozjaśniający Regularnie stosowany zmniejszy widoczność piegów i przebarwień.

Przygotowanie: Umytą skórkę cytryny zetrzyj na tarce o drobnych oczkach. Dodaj sok z całego owocu i 1/2 szklanki maku. Przechowuj w lodówce, zużyj w ciągu 2-3 dni.

Zadbane stopy miękkie i lekkie

Regularne złuszczanie jest niezbędne do tego, by ich skóra nie narastała i nie wysychała. Najlepiej ścierać ją pilingiem codziennie, podczas wieczornej kąpieli.

  • Lawendowy zmiękczający Dzięki składnikom olejku lawendowego zrogowaciała skóra staje się miękka, a olej lniany poprawia jej elastyczność.

Przygotowanie: Garść suszonych kwiatków lawendy wymieszaj z garścią grubej soli morskiej i trzema łyżkami oleju lnianego.

  • Sosnowy odświeżający Pomaga zlikwidować nadmierną potliwość. Dodatkowo poprawia krążenie i nadaje stopom przyjemne wrażenie lekkości.

Przygotowanie: Szklankę soli wymieszaj z 1/2 szklanki oliwy oraz 4-5 kroplami olejku sosnowego z apteki (np. Dr Beta, ok. 12 zł).

Jak zrobić idealny piling twarzy

1. Oczyszczamy Starannie usuwamy makijaż mleczkiem lub płynem micelarnym. Wszystkie rodzaje cery poza naczynkową możemy też delikatnie rozgrzać, przykładając na chwilę ręcznik zanurzony w gorącej wodzie i dokładnie wykręcony.

2. Masujemy  Na dłoń nabieramy odrobinę pilingu. Zaczynając od czoła masujemy okrężnymi ruchami skronie, policzki, nos, brodę i linię żuchwy - około 3 min.

3. Zmywamy Piling zmywamy, opłukując twarz letnią wodą. Następnie osuszamy papierowym ręcznikiem i przecieramy tonikiem. Wklepujemy krem na noc. Uwaga - bez retinolu czy witaminy C.

Piling wykonujemy dwa razy w tygodniu przy cerze tłustej, a przy pozostałych rodzajach - raz na tydzień.

Małgorzata Święczkowska, konsultacja Elżbieta Manowska, kosmetolog z Instytutu Zdrowia i Urody Sharley

Kobieta i życie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas