Domowe sposoby na łamliwe paznokcie

Zadbane dłonie i mocne paznokcie to jedna z najlepszych wizytówek, na jaką pozwolić sobie może każdy. Istnieje jednak wiele czynników, przez które paznokcie stają się słabe i łamliwe. Dieta uboga w witaminy i składniki mineralne, bezpośredni kontakt z detergentami czy narażenie na bardzo niskie lub wysokie temperatury - przyczyn ich kiepskiego stanu może być wiele. Na szczęście metod radzenia sobie z tym problemem także nie brakuje. Jak dbać o mocne paznokcie domowymi sposobami?

Jak dbać o paznokcie?
Jak dbać o paznokcie?123RF/PICSEL

Z czego zbudowane są paznokcie?

Głównym budulcem płytki paznokcia jest keratyna. To rodzaj białka, dzięki któremu paznokcie stają się twarde i odporne na uszkodzenia. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego u każdego zauważyć można inny kolor paznokci? Ich barwa zależy od nagromadzenia siatki naczyń krwionośnych, zlokalizowanych tuż pod paznokciami.

Łamliwe paznokcie - przyczyny

Paznokcie wiele mówią o naszej kondycji
Paznokcie wiele mówią o naszej kondycji123RF/PICSEL

Rozdwajające się i słabe paznokcie są sygnałem ostrzegawczym, że w organizmie czegoś brakuje. Może być to spowodowane odwodnieniem lub dietą ubogą w składniki odżywcze. Łamliwe paznokcie mogą świadczyć o niedoborze magnezu, krzemu, żelaza, cynku, wapnia i potasu. Substancje te odpowiadają za szereg funkcji w ciele, a ich braki najłatwiej zaobserwować na podstawie stanu dłoni i włosów.

Co jeść dla uzyskania mocnych paznokci? W jadłospisie nie powinno zabraknąć owoców cytrusowych, produktów pełnoziarnistych, chudego mięsa, jaj, świeżych warzyw, np. papryki, brokułów, pomidorów, sałaty, rzodkiewki i marchwi.

Jedzenie warzyw i owoców pomaga utrzymać paznokcie w dobrym stanie
Jedzenie warzyw i owoców pomaga utrzymać paznokcie w dobrym stanie123RF/PICSEL
Jak wybielić paznokcie w domu?Interia DIY

Domowe sposoby na łamliwe paznokcie

Olejek rycynowy to niedrogi sposób na regenerację paznokci
Olejek rycynowy to niedrogi sposób na regenerację paznokci123RF/PICSEL

Nie załamuj rąk, gdy zauważysz, że masz problem z łamliwymi paznokciami. Czego brakuje - to już wiesz, czas więc zapoznać się z możliwościami przeprowadzenia domowej kuracji. Ze słabymi paznokciami poradzą sobie witaminy i łatwo dostępne produkty z kosmetyczki i kuchennej szafki.

Olejek rycynowy znajdziesz  w każdej aptece. Niewielką ilość wetrzyj w płytkę paznokcia - nie pomijaj skórki wokół. Dobrze jest przykryć dłonie, by zapewnić im ciepło. Najwygodniej będzie założyć bawełniane rękawiczki. Na jak długo? Tego typu zabieg możesz wykonać wieczorem i zostawić na całą noc.

Olejek rycynowy zastąpisz także arganowym - na słabe i rozdwajające się paznokcie działa tak samo dobrze.

Ocet jabłkowy dla mocnych paznokci

Produkt doskonale znany wszystkim amatorom naturalnej pielęgnacji. Bardzo dobrze działa na włosy, z pewnością docenisz jego pozytywny wpływ na paznokcie. Przygotuj dla nich odżywczą kąpiel, mieszając w jednakowych proporcjach wodę i ocet. Mieszanka nie tylko wzmacnia łamliwe i słabe paznokcie, ale wykazuje również działanie odkażające.

Oliwa z oliwek

Oliwę z oliwek stosować można na kruche paznokcie u nóg
Oliwę z oliwek stosować można na kruche paznokcie u nóg123RF/PICSEL

O korzystnym wpływie oliwy na zdrowie i urodę wiadomo nie od dziś. Uwzględnij ją w domowych sposobach na słabe paznokcie. Do podgrzanej oliwy dodaj kilka kropel soku z cytryny. W tak powstałej miksturze zanurz ręce na kilka minut. Po wysuszeniu nałóż krem nawilżający.

Siemię lniane na słabe paznokcie

Siemię lniane to kolejny produkt z zapasów kuchennych, który pomoże w staraniach o zdrowe i mocne paznokcie. Dwie łyżki ziaren zalej gorącą wodą (wystarczy około pół litra). Odczekaj kilka minut, by siemię napęczniało. W ten sposób stworzysz regenerującą maseczkę dla skóry dłoni i płytki paznokcia.

Odżywka z aloesu wzmocni paznokcie

Dużą skuteczność wykazuje kuracja aloesowa na paznokcie
Dużą skuteczność wykazuje kuracja aloesowa na paznokcie123RF/PICSEL

Dobroczynne właściwości aloesu okażą się trafionym sposobem na wzmocnienie zniszczonych paznokci. Domowy zabieg polega na pocieraniu płytki kawałkiem miąższu z liścia aloesu. Nie omijaj skórek, zwłaszcza jeśli chcesz je zmiękczyć i przygotować do kolejnych zabiegów.

Olejek z drzewa herbacianego

Sprawdza się zarówno w aromaterapii, jak i walce o piękne paznokcie. Olejek herbaciany zasłynął jako naturalny środek o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Dwa razy dziennie aplikuj go na oczyszczoną płytkę paznokcia i pozostaw do wyschnięcia.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas