Domowe sposoby na odmrożenia

Zapomniałaś założyć czapki i rękawiczek i przemarzłaś na kość, a na twoich uszach, nosie, rękach i stopach pojawiły się charakterystyczne, czerwone obrzęki? To znak, że nabawiłaś się odmrożeń. Nie panikuj, tylko działaj. Możliwie jak najszybciej wróć do domu i postaraj się przywrócić odpowiednie krążenie krwi w przemarzniętych nogach czy rękach. Możesz w tym celu zastosować co najmniej kilka domowych sposobów i sięgnąć po sprawdzoną cytrynę, żel z aloesu, boraks czy sok z ziemniaka. Już po kilkunastu minutach zmniejszysz obrzęk i poczujesz ulgę.

article cover
©123RF/PICSEL

Przy odmrożeniach unikaj gorącej wody

©123RF/PICSEL

Nabawić się odmrożeń w zimie nietrudno. Wystarczy spędzić kilka minut na tęgim mrozie bez szalika, rękawic i czapki albo wyprawić się na narciarski bez odpowiedniego przygotowania. Pamiętaj, że żelazna zasada działania w przypadku pojawienia się odmrożeń brzmi: Nie należy rozgrzewać się gwałtownie, czyli gorącą wodą. Zacznij przywracanie odpowiedniego krążenia krwi stopniowo. Wsadź nogi lub ręce, na których pojawiły się obrzęki do chłodnej wody i bardzo powoli zwiększaj temperaturę. Równie skutecznym rozwiązaniem będzie wykorzystanie do rozgrzania kończyny, czy innej części ciała ciepłego kompresu. Jeśli podejmowane próby nie przyniosły rezultaty, możesz przetestować starą babciną technikę i zanurzać dłonie naprzemiennie w ciepłej wodzie zmieszanej z boraksem, a następnie w zimnej zmieszanej z ałunem. Równie skuteczne będą w tym przypadku kąpiele w naparze z rumianku i nagietka.

Nagietek i aloes

©123RF/PICSEL

Odmrożona skóra wykazuje tendencję do pękania. Jeśli chcesz przyspieszyć proces jej gojenia się, sięgnij po nagietka. Dzięki jego przeciwzapalnym właściwościom z pewnością szybko odczujesz ulgę. Jak go wykorzystać? Zgnieć garść suszonych kwiatów nagietka i dodaj kilka kropel ciepłej wody - tak, aby uzyskać konsystencję gęstej pasty. Następnie dodaj do niej żel z aloesu i starannie wymieszaj składniki. Dokładnie rozprowadź na całym zmienionym chorobowo miejscu. Po kilku dniach terapii po obrzękach i bolesnych pęknięciach na skórze nie powinno być śladu.

Sok z surowego ziemniaka

Złotym środkiem na odmrożoną i popękaną skórę jest także sok z ziemniaka. Dzięki niemu nie tylko skutecznie zmniejszysz obrzęk, ale też szybko pozbędziesz się efektu uporczywego swędzenia. Jak użyć ziemniaka? Potnij go na grube plastry i wyciśnij z niego sok. Następnie wetrzyj wacikiem sok w zaczerwienione miejsce. Możesz też bezpośrednio potrzeć je plasterkiem ziemniaka. Efekt tej prostej metody miło się zaskoczy.

Sok z cebuli

©123RF/PICSEL

Do leczenia odmrożonej, ale pozbawionej pęknięć skóry możesz też wykorzystać sok z cebuli. Dzięki antyseptycznym i przeciwzapalnym właściwościom warzywa skutecznie zwalczysz uporczywy ból. Posiekaj drobno cebulę i wyciśnij z niej sok. Następnie wykorzystując kosmetyczny wacik wetrzyj go w chorobowo zmienione miejsce i pozostaw na kilkanaście, maksymalnie 15 minut. Potem odmrożoną skórę starannie przemyj ciepłą wodą. Swędzenie szybko ustąpi i od razu poczujesz się lepiej.

Sok cytryny

Podobne antyseptyczne i przeciwzapalne działanie wykazuje sok pozyskany z cytryny. Potnij owoc na grube plastry albo wyciśnij z niego sok. Następnie wetrzyj go dokładnie w miejsca odmrożeń. Jeśli chcesz, aby kuracja przyniosła zamierzone rezultaty, wykonuj ją co najmniej dwa razy dziennie przez około tydzień. Z każdym kolejnym dniem będziesz czuć się lepiej.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas