Domowe sposoby na pocące się dłonie

Choć pocenie się jest naturalnym procesem fizjologicznym, nadmierna potliwość dłoni może powodować uczucie dużego dyskomfortu. Chodzi już nie tylko o względy estetyczne, ale też utrudnianie wykonywania codziennych czynności. Podanie komuś ręki na przywitanie w takiej sytuacji może być naprawdę stresujące, a dodatkowe nerwy z pewnością nie sprzyjają opanowaniu tej dolegliwości. Trzeba działać! Przedstawiamy domowe sposoby na pocące się dłonie. Przyniosą ulgę i pomogą podnieść pewność siebie.

Pocenie się dłoni to częsta przypadłość
Pocenie się dłoni to częsta przypadłość123RF/PICSEL

Co na pocące się dłonie? Ustal przyczyny

Problemy z nadmierną potliwością mogą mieć różne źródła. Bywają one objawem chorób, np. nadczynności tarczycy, cukrzycy, infekcji bakteryjnych lub wirusowych. Każdy niepokojący symptom warto sprawdzić, więc niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Jeśli jednak nie zmagamy się ze stanem chorobowym, a i tak nasze ręce się pocą, warto poznać naturalne sposoby na pocące się dłonie.

Aromatyczne zioła

Napar z pokrzywy pomaga na pocące się dłonie
Napar z pokrzywy pomaga na pocące się dłonie

W tym przypadku działać można zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz. Picie ziołowych naparów z pokrzywy, skrzypu polnego lub szałwii ogranicza potliwość organizmu. W sytuacji, gdy doskwierają nam tylko pocące się ręce, lepiej działać miejscowo. W tym celu warto zafundować swoim dłoniom ziołową kąpiel dwa lub trzy razy w tygodniu.

Herbata: Dostępna w każdym domu

Wśród skutecznych sposobów na pocenie się dłoni, jednym z najprostszych rozwiązań jest sięgnięcie po czarną herbatę. Tym razem jednak nie musimy wyjmować filiżanek z szafki. Bardziej praktyczna będzie miska, do której należy włożyć dwie lub trzy torebki herbaty, zalać wrzątkiem i po kwadransie moczyć ręce przez kilkanaście minut.

Co zrobić, by nie pociły się dłonie? Maseczkę!

Maseczki nakładane na twarz cieszą się dużą popularnością ze względu na swoje pielęgnacyjne działanie. Taki zabieg równie dobrze sprawdzi się w przypadku dłoni. Wyprawa do drogerii nie będzie konieczna. Do zrobienia skutecznej maseczki potrzebujemy dwóch łyżeczek octu jabłkowego i dwóch łyżeczek miodu. Tak powstałą miksturę wcieramy w dłonie.

Miód ma działanie bakteriobójcze
Miód ma działanie bakteriobójcze

Dieta ma znaczenie

Jesteś tym, co jesz - z jednej strony nieco wyświechtany frazes, z drugiej w haśle tym jest sporo racji. To, co pojawia się na naszych talerzach, ma wpływ na kondycję całego ciała. Jeśli więc dokucza nam nadmierna potliwość rąk, odstawmy ostre przyprawy. Ograniczenie lub rezygnacja z kofeiny oraz alkoholu również może okazać się zbawienna.

Ostre przyprawy potęgują potliwość
Ostre przyprawy potęgują potliwość123RF/PICSEL

Uważaj na mycie rąk

Sprawa jest oczywista - ręce myć trzeba. Unikać jednak należy gorącej wody, która dodatkowo pobudza działanie gruczołów potowych. Nie używajmy ani twardych gąbek, ani szorstkich ręczników. Wrażliwa skóra dłoni wymaga delikatnego traktowania.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas