Domowe sposoby na pocenie się pod pachami
Latem - częściej niż zwykle - narzekamy na nadmierne pocenie się pod pachami. Zazwyczaj jest to normalne zjawisko spowodowane upałami, ale też może być wynikiem stresu, problemów hormonalnych, czy być objawem groźnych chorób: cukrzycy, nadczynności tarczycy lub nowotworów. Jeśli okazuje się, że jesteśmy zdrowi, nadmiarowi potliwości można zaradzić w kilku prostych krokach. Zatem, poznacie domowe sposoby na pocenie się pod pachami!
Stawiaj na higienę!
Pot sam w sobie jest bezwonny, ale w kontakcie ze znajdującymi się bakteriami, staje się wyraźnie wyczuwalny. Dlatego chcąc zapobiec problemowi nadmiernej potliwości i zredukować nieprzyjemny zapach, należy pamiętać o higienie osobistej. Do pielęgnacji skóry skłonnej do nadmiernego wydzielania potu, warto zastosować naturalne kosmetyki lub te, które nie posiadają sulfatów (SLS), gdyż mogą one delikatnie podrażniać skórę. Oczywiście, warto stawiać również na antyperspiranty, które mogą blokować gruczoły potowe i tym samym normalizować ich działanie.
Pielęgnacja skóry
Jeśli dotyka nas problem pocenia się pod pachami, warto stosować mydła przeciwbakteryjne, np. siarkowe, a także starać się depilować. Jednak trzeba robić to ostrożnie, ponieważ stosowanie maszynek jednorazowych może podrażnić skórę. Ale dlaczego warto pozbywać się włosów pod pachami? Przede wszystkim ze względu na fakt, że to na nich osiadają bakterie, które mogą wzmagać problem nieprzyjemnego zapachu. Poza tym - szczególnie latem - warto przyjrzeć się swojej garderobie. Jeśli pocenie się pod pachami jest naszym problemem, warto wkładać luźniejszą odzież wykonaną z naturalnych materiałów.
Dieta
Jeśli pocenie się pod pachami jest nam nieobce, warto przyjrzeć się swojej diecie. Okazuje się, że problem może występować w wyniku odwodnienia, dlatego warto pamiętać o tym, aby pić minimum dwa litry wody dziennie. Podczas upałów dobrze jest także zrezygnować z napojów, które sprzyjają utracie wody przez organizm, czyli kawy i herbaty. Pocenie się pod pachami może być również wynikiem niewłaściwej diety: stosowania pikantnych przypraw, a także zjadanie produktów tłustych, obfitujących w sól i wysoko przetworzonych oraz zawierających związki siarki, czyli cebulę czy czosnek. Latem warto zaś postawić na dietę lekkostrawną i włączenie podczas upałów większej ilości warzyw i owoców.
Sięgnij po zioła!
Współczesna fitoterapia może nam skutecznie pomóc w przypadku nadmiernego pocenia się. Dlatego też zaleca się picie ziołowych naparów (najlepiej dwa razy dziennie). Szczególnie przydatna jest kora dębu oraz melisa, które mają również działanie uspokajające. Poza tym zioła warto dodawać do ciepłych (ale nie gorących) kąpieli. Oprócz tych dwóch naturalnych sposobów poleca się jeszcze szałwię lekarską, gdyż ma ona działanie antybakteryjne. Jednak nie zaleca się zbyt częstego spożywania naparu z szałwii, gdyż - w nadmiarze - może powodować problemy żołądkowe, czy może szkodzić kobietom w ciąży. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby napar był stosowany zewnętrznie, do przemywania pach.